Другому президенту України Леонідові Кучмі виповнилося 80 років

За часів правління Кучми сформувалася більшість теперішніх олігархічних груп та специфічна система керування державою

Другому президенту України Леонідові Кучмі виповнилося 80 років
фото «Вести»
Леонід Кучма був на посаді президента від 19 липня 1994-го до 23 січня 2005 року

9 серпня другий президент України Леонід Кучма відзначає свій 80-й день народження. За його президентства в Україні було запроваджено національну валюту (гривню), ухвалено Конституцію та створено Конституційний суд. Водночас протягом його президентства було сформовано умови для появи на українському ринку фінансово-промислових груп, на базі яких згодом сформувалися бізнес-структури теперішніх олігархів.

Згідно з його офіційною біографією, Кучма народився 9 серпня 1938 року в селі Чайкине Новгород-Сіверського району Чернігівської області. Вищу освіту здобув у Дніпропетровському державному університеті, де закінчив фізико-технічний факультет за спеціальністю інженер-механік у галузі ракетної техніки.

У політику прийшов 1990 року – тоді він став народним депутатом СРСР, а пізніше – Верховної Ради вже незалежної України. У 1992-1993 роках був головою уряду. 1994 року його обрали президентом України, а 1999 - його було обрано на другий термін.

Леонід Кучма залишається єдиним главою держави, який став президентом вдруге.

2004 року результати дослідження «Центру Разумкова» показували, що близько 45% українців вважали, що Кучма закінчує своє президентство з ганьбою. Тільки 8% опитаних відповіли, що йому вдалося зберегти свій авторитет та повагу з боку суспільства. Крім того, близько 76% українців вважали, що дії президента протягом останніх місяців були спрямовані на захист власних інтересів та інтересів свого політичного оточення.

Кучма за понад 10 років президентства пережив кілька спроб імпічменту. В 2001 році Верховна Рада спробувала змістити його, звинувативши в незаконному продажі зброї, в організації побиття депутата Олександра Єльяшкевича. Також у 2000—2001 роках тривала кампанія протестів «Україна без Кучми». Учасники акції розбили наметове містечко у центрі Києва з вимогами відставки Кучми й керівників силових відомств, проведення незалежної експертизи у справі зниклого журналіста Георгія Гонгадзе. Зокрема, восени 2000 року він був звинувачений у зникненні Гонгадзе (так званий «касетний скандал»).

Із другим президентом України пов’язаний термін «кучмізм». Його використовують для позначення режиму Президента України Леоніда Кучми, що виник і проіснував в Україні протягом 1994–2004 років. «Кучмізм» сформувався в результаті зрощення старих радянських чиновників з регіональними кримінальними елітами; є різновидом пострадянських режимів. Його риси – дуже висока корумпованість державного апарату, декоративна демократія, єдність законодавчої, виконавчої та судової влади, як цілісного механізму контролю над суспільством і гарантуванням незмінності режиму за допомогою непідконтрольних суспільству «силових структур» та концентрація влади в руках єдиної фінансово-багатопартійної корпорації.

Як заявляв російський експерт, радник Володимира Путіна з 2000 по 2005 рік Андрій Ілларіонов в інтерв’ю «Українській правді», президент Росії Володимир Путін умовляв президента України Леоніда Кучму використати силу проти Помаранчевої революції.

Ілларіонов заявляв, що «у ключовий момент після першого туру виборів «помаранчевої революції» Кучма прилітав до Москви на переговори з Путіним. Зустріч була в аеропорту, півгодини вони там поговорили – і все. І коли Путін умовляв Кучму використати силу проти «помаранчевої революції», а Кучма, уперто дивлячись у стелю і розглядаючи шнурки на своїх черевиках, постійно повторював: «Володимире Володимировичу, ви не розумієте – Україна стала іншою». «Почекайте, ми ж з вами домовлялися!...». А Кучма каже: «Україна стала іншою». У результаті Кучма не дав згоди на використання сили».

За словами Ілларіонова, «на той момент реальні політичні повноваження були у Кучми. І Кучма зробив вибір, щоб він міг залишитися жити в Україні, а не на якійсь «підмосковній дачі».

Після відходу з великої політики Леонід Кучма займався благодійністю. Перу екс-президента належить шість публіцистичних книг, зокрема«Україна - не Росія», «Зламане десятиліття», «Своїм шляхом. Роздуми про економічні реформи в Україні».

Наразі Кучма представляє Україну в Мінську на засіданнях Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук