Грошей для продовження АТО вистачить лише до 1 серпня, але нардепам - байдуже
До теми
- АТО щомісяця коштує ₴1,5 млрд - Мінфін ZAXID.NET
Тривалі військові дії вичерпали виділені на проведення антитерористичної операції (АТО) фінансові ресурси, а це формує загрозу припинення виплат військовим України вже з 1 серпня.
Про це на засіданні парламенту у четвер, 24 липня, повідомив міністр фінансів України Олександр Шлапак, представляючи проект поправок до Податкового кодексу (№ 4309а), покликаний розширити надходження до державного бюджету, передає Інтерфакс-Україна.
За його словами, для подальшого проведення АТО необхідно понад 9 млрд грн, а в цілому держбюджету необхідно 31 млрд грн: для військових як мінімум 9 млрд грн, для відновлення звільнених територій та вирішення проблем переселенців 7 млрд грн, для компенсації недобору до держбюджету через погіршення економічної ситуації – 13 млрд грн.
Міністр повідомив, що уряд знайшов можливість скоротити витрати держбюджету на 10 млрд грн і пропонує заходи з розширення надходжень на 21 млрд грн.
Разом з тим заклик міністра фінансів не знайшов належного відгуку у парламентаріїв: пропозиція внести законопроект № 4309а до порядку денного не набрала необхідної кількості голосів. Це, власне, і підштовхнуло прем'єр-міністра Арсенія Яценюка подати у відставку.
Раніше президент України Петро Порошенко висловив впевненість, що попри розпад коаліції Рада продовжить приймати життєво важливі для країни рішення.
Щодо суті поправок, Шлапак повідомив, що пропонується підвищення ставки плати за використання надр при видобуванні газу, який продається промисловим підприємствам, з 17,5% до 70% від максимального рівня ціни реалізації газу. Аргументуючи таку пропозицію, міністр зазначив, що держкомпанії в Україні видобувають понад 15 млрд куб. м газу, який продається під потреби населення за регульованою ціною 362 грн, тоді як приватні компанії – близько 6 млрд куб. м, який реалізується промисловості за регульованою ціною 4724 грн.
«Це означає, що фіскальне навантаження на (державне) «Укргазвидобування» досягає 94%, тоді як фіскальне навантаження на приватні компанії 17,5%», – підкреслив Шлапак.
За його даними, собівартість видобутку 1 тис. куб. м українського газу становить 242 грн, у тому числі амортизація – 156 грн: чистий прибуток від видобутку 1 тис. куб. м газу для потреб населення становить 47 грн, рентабельність – 19%.
Разом з тим, за його підрахунками, чистий дохід при продажу 1 тис. куб. м газу власного видобутку для промисловості становить 3654 грн, рентабельність - 1500%.
Міністр наголосив, що чистий дохід від реалізації газу для потреб промисловості в 77 разів більший, ніж чистий дохід від реалізації газу на потреби населення.
«Ми порахували, що тільки з 2008 року приватні компанії на видобутку українського газу заробили понад 40 млрд (грн) прибутку», – сказав він.
Крім того, за словами Шлапака, уряд пропонує повернути ставку податку з видобутку нафти і конденсату до рівня, який існував до 1 січня 2013 року: підвищити з 39% до 56% від ціни одного бареля нафти марки Urals.
У цьому контексті він нагадав, що оподаткування видобутку залізної руди в березні підвищили в чотири рази, але провести підвищення з видобутку газу і нафти тоді не вдалося.
Крім того, за словами міністра, пропонується відмовитися від відшкодування ПДВ експортерам зерна.