Кількість угорців на Закарпатті суттєво зменшилася

В області провели дослідження представники Угорської академії наук та місцевого угорського інституту

Берегове та Ужгород втратили 20% угорців

Кількість угорців на Закарпатті суттєво скоротилася. Такі результати дослідження «Summa–2017». Згідно з ними, 28 тисяч етнічних угорців, які досі мешкали на Закарпатті, уже перебувають за кордоном, пише «Мукачево.net».

Згідно з останнім Всеукраїнським переписом населення, у 2001 році на Закарпатті 152 тисяч осіб назвали себе угорцями за національністю. Однак відтоді минуло 17 років, за цей час відбулися значні демографічні та етнічні зміни у національному складі області.

Дослідники з групи «Summa–2017» за участю Інституту географії при Угорської академії наук, Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ і угорського Національного дослідницького інституту політики намагалися за допомогою наукових методів оцінити приблизну чисельність угорського населення нині, враховуючи місцеву специфіку, також тимчасову міграцію та інші характеристики, що здатні вплинути на демографічні показники.

Попередні результати дослідження оприлюднили у залі засідань Берегівської районної ради 13 червня науковий керівник групи Патріком Татрай та Каталін Коваль.

Голова кафедри географії та туризму Закарпатського угорського інституту Йожеф Молнар розповів, що загалом було проведено опитування у 111 населених пунктах Закарпаття, де здебільшого мешкають представник угорської спільноти (98,5%). При чому зазначено, що важко дослідити ким вважають себе діти у змішаних шлюбах. Адже український перепис не дозволяє вказувати подвійну національну ідентичність.

Тож згідно з опитуванням, можна зробити висновок, що у зазначених 111 населених пунктах проживає 123 тисячі угорців, ще приблизно дві тисячі розсіяні по області.

Якщо брати до уваги угорськомовних ромів, які теж можуть оголосити себе угорцями, то ця цифра може зрости ще на 5-6 тисяч. Однак навіть ці дані говорять про значне зниження угорського населення – мінімум на 21 тисячу осіб (13,7%). Хоча, на думку дослідників, це менше, ніж пропорційне зменшення в угорських меншинах у інших країнах Карпатського басейну.

При чому найбільше зниження кількості серед угорськомовного населення відбулося в Ужгороді та Берегові, частково в Хусті, Сваляві, Тячеві, Рахові та відповідних районах. Найменше – у Виноградівському районі, Мукачеві та Вишкові.

Зазначається, що дослідників найбільше здивували показники в Ужгороді та Берегові, де частка угорського населення зменшилася майже на 20%.

Дослідники вважають, що найбільші втрати відбулися за рахунок міграції, в тому числі закордонної. Так приблизно 14,5 тисяч угорців виїхало за кордон, ще приблизно 600 чоловік – у інші регіони України. При чому викликає занепокоєння й те, що за період 2015-2017 років кількість емігрантів помітно зросла.

Однак, за словами дослідників, наведені цифри не включають в себе тих угорців із Закарпаття, які тимчасово перебувають за кордоном угорців. Адже, згідно з опитуванням, не менше 22% угорців проводили за кордоном час не менш як місяць. Тобто практично кожні третій чоловік та жінка серед угорської меншини з числа економічно-активного населення. А це близько 28 000 чоловік. Понад 19 000 закарпатських угорців провели за кордоном період понад три місяці – для роботи чи навчання. 50,5% з них вибрали Угорщину, 31,7% – Чехію, 7% – Німеччину, 2,3% – Великобританію, 8,5% – інші країни. Для короткотермінових поїздок більшість обирає Угорщину.

Як писав ZAXID.NET, дослідники Австрійської академії наук (ÖAW) і Віденського центру Вітгенштайна заявили, що у той час, як населення Західної Європи значно збільшується через міграцію, кількість жителів у Східній Європі різко падає.

За останні майже 30 років тільки Чехія, Словаччина і Словенія змогли трохи збільшити кількість населення.

Вчені наголошують, що майже все зменшення населення у Східній Європі пов’язане з міграцією.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук