КСУ опублікував своє рішення про скасування статті про незаконне збагачення

На переконання суддів, стаття Кримінального кодексу про незаконне збагачення дискримінує підозрюваних

На сайті Конституційного суду (КСУ) оприлюднили рішення щодо скасування статті 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання для чиновників за незаконне збагачення. Згідно з повідомленням прес-служби суду, суд «визнав статтю такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною)».

Згідно з рішенням КСУ, за приписами статей 62, 63 Конституції України законодавче формулювання складу такого злочину, як незаконне збагачення, не може покладати на особу обов’язок доводити законність набуття нею активів, тобто доводити свою невинуватість; надавати стороні обвинувачення право вимагати від особи доказати законність набуття нею активів; притягувати особу до кримінальної відповідальності лише на підставі відсутності доказів законності набуття нею активів.

«Конституційний Суд вважає, що дотримання вимоги ясності і недвозначності норм, які встановлюють кримінальну відповідальність, є особливо важливим з огляду на специфіку кримінального закону та наслідки притягнення до кримінальної відповідальності, адже притягнення до такого виду юридичної відповідальності пов’язане з можливими істотними обмеженнями прав і свобод людини», – йдеться у повідомленні прес-служби суду.

Стаття 368-2 Кримінального кодексу передбачає позбавлення волі на певний строк. До підозрюваних за цією статтею осіб можуть застосувати запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту та тримання під вартою. «Конституційний Суд дійшов висновку, що стаття 368-2 Кодексу не відповідає вимогам чіткості, точності й однозначності, а тому суперечить юридичній визначеності як складовій принципу верховенства права, закріпленого у статті 8 Конституції України», – йдеться у рішенні суду.

Конституційний Суд зазначив, що стаття 368-2 не узгоджується з конституційним принципом презумпції невинуватості з конституційним приписом щодо неприпустимості притягнення особи до відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів (право особи не давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів).

Суд зазначив, що положення статті 3682 Кодексу сформульовані так, що сумніви стосовно законності підстав набуття особою у власність активів у значному розмірі «можуть тлумачитися не на користь цієї особи та можуть розглядатися як підтвердження її незаконного збагачення, хоча відповідно до частини третьої статті 62 Конституції України «усі сумніви щодо доведеності вини особи слід тлумачити на її користь».

У рішенні Суду зазначається, що суттєвим недоліком законодавчого визначення незаконного збагачення як злочину є те, що в його основу покладено непідтвердження доказами законності набуття активів. «Така вразлива законодавча конструкція статті 368-2 Кодексу уможливлює притягнення до кримінальної відповідальності за незаконне збагачення особи, яка на законних підставах набула активи у власність, але не має підтвердження законності підстав такого набуття», – дійшли висновку судді КСУ.

Стаття 368-2 Кримінального кодексу, визнана неконституційною, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, яке є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржене.

Водночас щодо цього рішення була розбіжна думка судді Конституційного суду Сергія Головатого. На його переконання, стаття 368-2 є цілком конституційною та не має дискримінувальної дії щодо підозрюваних. За рішення, яке ухвалив КСУ, Головатий не голосував.

Нагадаємо, 26 лютого Конституційний суд визнав неконституційною статтю 368-2 Кримінального кодексу, яка передбачає притягнення до відповідальності за незаконне збагачення. Подання з проханням перевірити на відповідність Основному закону цю статтю 59 народних депутатів направили до Конституційного суду 12 грудня 2017 року.

Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення запровадили 26 листопада 2015 року. Це було однією з вимог ЄС на виконання Плану дій з візової лібералізації.

Справи стосовно незаконного збагачення порушені щодо заступника голови Служби безпеки Павла Демчини, колишнього військового прокурора сил АТО Костянтина Кулика, міністра інфраструктури Володимира Омеляна, екс-чиновника Генпрокуратури Дмитра Суса та інших високопосадовців.

Після резонансу, якого набула новина про скасування цієї статті Кримінального кодексу, представниця президента у Верховній Раді Ірина Луценко заявила, що президент Петро Порошенко має намір найближчим часом внести до Верховної Ради як невідкладний новий законопроект щодо кримінальної відповідальності за незаконне збагачення.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук