Коронавірус коштував Львівщині 5 млрд грн за рік
Колонка голови Львівської ОДА Максима Козицького
Інші блоги автора
- Сесія Львівської облради. Що це було? 20 бер 2023, 15:33
- Віялові аварійні відключення. Що це таке 25 жовт 2022, 12:08
- 380 млн грн незаконних відшкодувань ПДВ виявили у Львівській області 6 жовт 2022, 17:12
У грудні 2019 року у Китаї спалахнула пандемія COVID-2019. Всесвітня організація охорони здоров’я визнала нову хворобу надзвичайною ситуацією, і вже 11 березня 2020 року коронавірус отримав статус світової пандемії. COVID-19 вразив усі складові економіки, ставши справжнім соціальним катаклізмом. Вже наприкінці березня Верховна Рада на позачерговому засіданні прийняла перший пакет антикризових заходів. Згодом він доповнювався Урядом.
Всі ми весь минулий рік прожили в умовах кризових економічних процесів. Через зменшення підприємницької активності місцеві бюджети недоотримали такий важливий фінансовий ресурс. Також велика кількість грошей пішла на допомогу населенню і закупівлю медичних засобів та обладнання. Тому логічно запитати, скільки ж коштував коронавірус для Львівської області?
У наших підрахунках ми проаналізували виділені кошти з державного та місцевого бюджетів, фонду соціального захисту та фонду з безробіття. Всі вони становлять так званий фонд антикризових заходів для області.
Збереження робочих місць та підтримка підприємництва
Розуміючи складність роботи бізнесу в умовах карантину, обласною та державною владою було вжито низку важливих заходів щодо підтримки підприємництва та збереження робочих місць.
Бізнес Львівщини, який постраждав від карантину, звільнено від сплати податків на 330 млн грн, зокрема від сплати податку на нерухоме майно на суму 8 млн грн, земельного податку – на 48 млн грн, єдиного податку – на 24 млн грн, а також ЄСВ – на 250 млн грн.
Суттєво покращено умови кредитування бізнесу та стимулювання збереження робочих місць. Зокрема, Львівщина посідає І місце в Україні із супроводу та реалізації державних програм «Доступні кредити 5-7-9» та «Допомоги по частковому безробіттю».
Протягом 2020 року у Львівській області видано понад 700 низьковідсоткових кредитів за програмою «Доступні кредити 5-7-9» на суму 1,29 млрд грн.
Упродовж 2020 року на Львівщині видано 869 млн грн виплат по безробіттю. Також майже 50 тисяч фізичних осіб-підприємців та найманих працівників отримали компенсаційні кошти на суму 259 млн гривень.
Крім того, обласною державною адміністрацією продовжували відшкодовуватися для учасників обласних програм відсотки за кредитами та надавалися ваучери для розвитку бізнесу. З метою підтримки місцевого виробника в торгових мережах Львівської області проведено акцію «Купуй Галицьке! Вироблено на Львівщині!». За підсумками акції обсяг реалізації продукції, виробленої місцевими товаровиробниками, у торгових мережах зріс в середньому на 9%. Реалізація товарів місцевих виробників збільшилась як у вартісних, так і в кількісних показниках. Підтримку отримали також експортери-початківці в рамках організованої школи експортера.
За результатами 2020 року Львівщина увійшла до числа тих областей України, які, незважаючи на карантин, продемонстрували ріст промисловості (+4% у порівнянні з 2019 роком).
Захист соціально вразливих категорій населення
З метою зменшення негативних наслідків впливу пандемії COVID-19 соціально вразливі категорії населення у 2020 році профінансовано на суму 751 млн грн прямих грошових виплат та надбавок до пенсії мешканцям Львівщини.
Підтримка медичних працівників та інвестиції в охорону здоров’я
Важливим напрямом забезпечення ефективної протидії COVID-19 були інвестиції в інфраструктуру охорони здоров’я, забезпечення соціальних гарантій та належних умов праці медичних працівників і лікування хворих. Зокрема, на ці потреби з усіх рівнів бюджетів Львівської області виділено 620 млн грн.
Також виділено субвенції з державного бюджету на боротьбу з коронавірусом в обсязі 160 млн грн. Окремо 100 млн грн з держбюджету скеровано для обладнання кисневих точок, закупівлі апаратів ШВЛ, засобів індивідуального захисту, діагностичного та іншого обладнання.
З антиковідного фонду витрачено понад 67 млн грн на ремонт опорних лікарень, які задіяні у боротьбі з COVID-19.
Особливу увагу приділено безпосередній підтримці медиків. Львівщина тут серед лідерів по Україні. Так, медикам та їхнім сім’ям виплачено з держбюджету 533 млн грн доплат, а також допомог хворим і родичам померлих від COVID-19.
Підсумовуючи всі вищенаведені цифри, ми отримаємо суму в майже 5 млрд грн. Саме такою, за нашими підрахунками, є вартість коронавірусу для Львівської області в минулому році.