До теми
Нацбанк відпустив гривню у вільне плавання. Сьогодні, 11 листопада, гривня на міжбанку встановила новий антирекорд - ₴16,25 за долар, ₴20,2 за євро.
Як повідомляє Finance, станом на 16:00 котирування на міжбанку були такими: долар США - ₴15,9-16,25, євро - 19,76-20,19.
«Обсяги торгів на Міжбанку залишають бажати кращого, у вівторок був один з найгірших днів за кількістю та загальною сумою операцій. Без вливань НБУ валютний ринок поступово зійде нанівець», - написав портал.
Якщо раніше щотижня Нацбанк продавав на аукціоні $300 млн, то тепер лише $5-10 млн. Зокрема, сьогодні Нацбанк продав лише $5 млн, хоча обсяг заявок становив $25,4 млн.
На готівковому ринку долар також дорожчає. Станом на 16:00, відповідно до заявок фізосіб, середньозважений курс купівлі долара становив майже ₴15,95, продажу - ₴16,43.
Курс валют в банку сьогодні, 11 листопада
Сьогодні Нацбанк також різко знизив офіційний курс майже на гривню - до ₴15,77 за долар. Офіційний курс євро встановили на рівні ₴19,69.
«Зростання курсу долара обумовлене постійним перевищенням попиту на валюту над її пропозицією. Цей дисбаланс послаблює гривню, але не дає змогу судити про реальну вартість української валюти»,- прокоментував РБК радник голови правління Євробанку Василь Невмержицький.
Як повідомляє видання, на ринку практично не залишилося жодних джерел іноземної валюти, крім виручки експортерів. Вони зобов'язані продавати 75% своїх ресурсів протягом 3 місяців після їх отримання. Однак підприємства цього не робили при курсі в ₴12,95 за долар, вважаючи його занадто низьким.
Нацбанк розраховував, що при зростанні ціни долара в експортерів підвищиться інтерес до продажу валюти. Однак поки цього не сталося - надходження якихось більш-менш значних обсягів валюти на ринок так і не відбувається. Тому в разі подальшого різкого знецінення гривні регулятор розглядає можливості якогось впливу на продавців валюти. Зокрема, можуть бути застосовані нові вимоги до експортерів. Однак до кінця цього тижня центробанк планує почекати, поки ситуація з рівнозначним курсом остаточно визначиться.
Тому поки єдиним можливим варіантом для утримання гривні від подальшого знецінення залишається лише насичення ринку іноземною валютою. Нацбанк розглядає можливості впливу на експортерів, щоб вони менше притримували свою валютну виручку. «Можливо, експортерам дадуть послаблення. Для них можуть знизити обов'язковий продаж валюти з 75%, яка діє зараз, до 50%. В обмін на це можуть посилити термін повернення виручки - з 90 до 60 днів», - розповів РБК заступник голови правління одного з банків.
Поки інших методів для стабілізації курсу немає, пише видання. В Україну прибуває місія МВФ, однак учасники ринку вважають, що цей фактор мало вплине на курсову ситуацію, оскільки в цьому році країна швидше за все вже не отримає коштів від фонду. Черговий транш заплановано вже на наступний рік.