Квиток на трамвай в кредит
Для впровадження е-квитка у Львові створять комунальне підприємство та візьмуть гроші в кредит
З початку 2017 року у Львові планують впровадити систему єдиного електронного квитка. Вона діятиме як в маршрутках, так і в трамваях та тролейбусах. ZAXID.NET дізнався у начальника управління транспорту та зв’язку Львівської міськради Віктора Щира, як працюватиме нова система та скільки коштуватиме переобладнання транспорту.
Спроба номер три
Про впровадження системи єдиного електронного квитка у Львові говорять ще з 2011 року. У жовтні того ж року міська влада оголосила конкурс на найбільш економічно вигідну пропозицію на її впровадження. Тоді конкурс виграло ТзОВ «Ригас Карте». Однак голосування цього питання на сесії було заблоковане представниками фракції «Свободи», які запідозрили корупцію у конкурсі.
Також ТзОВ «Фіакр-Львів» та «Успіх БМ» заявляли, що самостійно замовили розробку системи власного електронного квитка. У їх планах було створення спільного підприємства для усіх перевізників та банку. За задумом, за допомогою карткою-квитка можна було б розраховуватися також за комунальні послуги, паркування та мобільний зв'язок.
Вдруге міська влада повернулась до питання е-квитка у жовтні 2014 року. Тоді мерія ще раз оголосила конкурс на систему впровадження електронного квитка у транспорті.
На конкурс свої пропозиції подали 11 фірм з різних міст України та з-за кордону. У міськраді хотіли, аби фірми-конкурсанти пропонували моделі, згідно з якими вкладали б власні кошти у впровадження системи е-квитка або знайшли інвестора. Однак більшість учасників конкурсу просто пропонували місту купити у них обладнання.
Новий конкурс
Відтак міськрада закрила конкурс та вирішила створити власне окреме комунальне підприємство, що займатиметься впровадженням і контролем роботи електронного квитка.
Як розповів ZAXID.NET Віктор Щир, наразі робоча група, що займалась конкурсом, розпочала роботу над створенням ЛКП.
Коли його створять, невідомо. Спочатку відповідну ухвалу повинна прийняти міська рада, а потім виконком - відповідне рішення.
Цього року майбутнє ЛКП напише технічне завдання та вимоги для переобладнання громадського транспорту. До кінця 2015 року в управлінні транспорту та зв’язку мають намір оголосити конкурс для закупівлі техобладнання. А до кінця 2016-го - оголосити переможця та закупити все необхідне.
Віктор Щир каже, що в Україні не виготовляють устаткування для електронного квитка. Тому оголошуватимуть конкурс на його закупівлю серед іноземних виробників. За його словами, вже є пропозиції від різних фірм, однак у міській раді їх поки що не розглядали.
Передбачається, що у транспорті встановлять спеціальні валідатори для зчитування інформації. Діятиме і пластиковий проїзний, і одноразові паперові квитки. Крім того, за задумом чиновників, система дозволить розраховуватись за проїзд за допомогою навіть банківської картки та смартфону.
Чи подорожчає після таких нововведень проїзд та на скільки Віктор Щир наразі відповісти не може.
Гроші в кредит
За словами начальника управління, гроші для впровадження системи єдиного квитка братимуть у кредит. Зараз є попередні домовленості з Європейським банком реконструкції та розвитку про таку позику, оскільки в них найнижчі відсотки.
Орієнтована вартість закупівлі всього потрібного обладнання для е-квитка становитиме близько 6-8 млн. євро.
«Маршрутні таксі не потягнуть встановити таке обладнання. Повністю всім устаткуванням займатиметься комунальне підприємство: закуплятиме та встановлюватиме у громадському транспорті», - пояснив Віктор Щир.
Кредит у банку братиме майбутнє ЛКП. Гроші, які населення сплачуватимуть за проїзд, йтимуть на рахунок комунального підприємства. Воно, в свою чергу, розраховуватиметься із перевізниками за надані ними послуги. Туди, зокрема, входитимуть кошти за пальне та компенсація за пробіг. Гроші на погашення кредиту ЄБРР перераховуватимуть із річного прибутку ЛКП.