Лайфхаки для виборця
Суспільство

Лайфхаки для виборця

Як змінити місце голосування і що робити без прописки

Олена Петришин, 20 березня 2019 2046 0

Невдовзі українці обиратимуть президента України. Свій вибір зможуть зробити усі повнолітні громадяни України. Однак багатьом українцям, які проживають не за пропискою, потрібно заздалегідь потурбуватись про зміну місця голосування, а тим, хто у день виборів мандруватиме, треба внести себе у списки іноземних дільниць.

ZAXID.NET підготував відповіді на найпоширеніші питання про те, як підготуватись до виборів і успішно проголосувати.

Як дізнатись, де я голосуватиму?

Дізнатись місце голосування заздалегідь можна у держреєстрі виборців, зайшовши у кабінет виборця і клікнувши на розділ «Пошук дільниці».

Також не пізніше, ніж за п'ять днів до дня виборів на вашу адресу за місцем реєстрації прийде спеціальне запрошення. У ньому будуть зазначені час і місце проведення голосування. Якщо з невідомих причин не отримали запрошення, не хвилюйтесь – відсутність персонального виклику на вибори не означає, що не зможете проголосувати. Головне, щоб вас внесли у списки виборців.

Як перевірити себе у списках виборців?

Для цього є два способи. Перший — в держреєстрі виборців перейдіть у кабінет виборця і у розділі «Перевірка включення» вкажіть ПІБ, електронну пошту та адресу реєстрації. Після перевірки персональний даних на вашу електронну скриньку надійде тимчасовий спеціальний код для доступу до інформації.

Другий спосіб – перевірити дані можна безпосередньо на виборчій дільниці за місцем своєї реєстрації. Інформація буде доступна не раніше 23 березня.

Якщо раптом з’ясували, що вас немає у списках, потрібно терміново звернутись із письмовою заявою до відділу ведення реєстру виборців. До заяви необхідно додати паспорт громадянина України (тимчасове посвідчення) та його копію. Подати таку заяву можна не пізніше, ніж за п'ять днів до дня виборів. Якщо ж ви помітите свою відсутність у списках у день виборів, ви не зможете проголосувати.

Також наголосимо, що відповідно до ст. 274 Кодексу адміністративного судочинства, маєте право звернутися до суду, якщо вас немає у списку виборців. Суд зобов’язаний невідкладно розглянути позовні заяви, подані не пізніше двох днів до дня голосування. Рішення суду виконується негайно.

Виборці, які себе не знайшли у списках, можуть отримати правову допомогу, звернувшись у Регіональні центри безоплатної правової допомоги або на гарячу лінію центрів за номером 0 800 213 103.

Якщо я хочу голосувати не за місцем реєстрації?

У випадку, якщо у зв’язку із навчанням, роботою чи з інших поважних причин не можете проголосувати 31 березня за зареєстрованим місцем проживання, маєте право тимчасово змінити свою дільницю. Для цього потрібно не пізніше, ніж за п'ять днів особисто подати заяву про тимчасову зміну місця голосування у відділ ведення держреєстру виборців. Зауважимо, що поштою таку заяву надіслати не можна.

У заяві потрібно вказати дільницю чи адресу, за якою бажаєте проголосувати. Разом із заявою потрібно пред'явити паспорт, а також документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування. Наприклад:

– довідка із роботи чи навчання;

– документ, який підтверджує право власності або оренди нерухомості у місті, де плануєте голосувати;

– свідоцтво про шлюб, шлюбний договір, якщо хочете проголосувати за місцем прописки дружини/чоловіка;

– письмова згода власника квартири, у якій тимчасово проживаєте;

– проїзні документи, путівка в санаторій, довідка про відрядження.

У Міністерстві юстиції наголошують, що цей список не є вичерпним – можна надати інші докази, які аргументують, чому вам потрібно змінити місце голосування.

Процедура зміни виборчої дільниці займає небагато часу – до 15 хвилин. При позитивному рішенні отримаєте тимчасове посвідчення про зміну місця голосування. Зауважимо, у випадку призначення повторного голосування процедуру необхідно буде повторити.

Як проголосувати ФОПу не за місцем реєстрації?

Якщо ФОП хоче голосувати не за місцем прописки, йому необхідно пройти традиційну процедуру тимчасової зміни виборчої дільниці. Як підтверджуючий документ він має право пред’явити документ із податкової, у якому буде вказано місце його фактичної діяльності, або ж договір оренди робочого місця чи, наприклад, складського приміщення за адресою, де ФОП бажає голосувати.

Як голосуватимуть переселенці?

Переселенцям, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях, для зміни місця голосування необхідно надавати документи, які підтверджують необхідність зміни місця голосування. Достатньо не пізніше, ніж за п’ять днів до дня голосування звернутись із паспортом або з тимчасовим посвідченням громадянина України у будь-який орган ведення держреєтру виборців і написати заяву. Довідку внутрішньо переміщеної особи пред’являти необов’язково.

Чи можна проголосувати без прописки?

Так, особи без прописки можуть голосувати. Однак, якщо лише заздалегідь визначать свою виборчу адресу. Для цього необхідно звернутись до місцевого центру обліку бездомних або до соціальних служб, у складі яких працюють підрозділи для ведення обліку таких осіб. Ці органи зможуть тимчасово, для виборів, зареєструвати громадянина за своєю юридичною адресою.

Якщо 31 березня я буду за кордоном?

Громадянам України, які 31 березня тимчасово перебуватимуть за кордоном, але хочуть проголосувати, треба не пізніше, ніж за п'ять днів до виборів особисто подати у відділ держреєстру або до органу ведення держреєстру виборців в Міністерстві закордонних справ України за місцем реєстрації заяву про тимчасову зміну місця голосування. У заяві треба вказати закордонну дільницю, на якій хочете проголосувати. Після цього вас зможуть додати до списку виборців за межами України.

Українці, які офіційно проживають за кордоном і стоять на консульському обліку, автоматично вносяться до списків на закордонних виборчих дільницях. Якщо не стоїте на консульському обліку, вам треба не пізніше, ніж за п'ять днів особисто звернутись із заявою про зміну виборчої адреси до закордонної дипломатичної установи за місцем свого проживання.

До заяви додається копія закордонного, службового чи дипломатичного паспорта. Важливо, що українці, які перебувають в Росії, не зможуть проголосувати. Тамтешні дільниці закрили і перенесли в інші країни.

А якщо я не можу прийти на дільницю через стан здоров'я?

Якщо виборець тимчасово обмежений у пересуванні і не може прийти на дільницю, він все одно має право проголосувати. Для цього необхідно поштою або через знайомих передати до вашої дільниці заяву про бажання голосувати вдома. До заяви необхідно додати медичну довідку про стан здоров’я, яка підтверджує неможливість пересуватись. Важливо, що заява має бути подана виборцем не пізніше 20:00 останньої п’ятниці перед днем виборів. Після цього виборча комісія внесе особу до спеціального списку осіб, які голосуватимуть з дому.

У випадку, якщо громадянин обмежений у пересуванні вже тривалий час, у реєстрі виборців навпроти його імені стоїть відмітка, що він може голосувати лише з дому. І якщо цей виборець не повідомив про своє бажання голосувати на дільниці, він автоматично вноситься до списку тих, хто голосує із дому. Додатково жодних заяв подавати не потрібно.

Які документи взяти із собою на вибори?

У день голосування на виборчу дільницю потрібно приходити із українським паспортом (тимчасовим посвідченням) або із військовим квитком, якщо ви військовослужбовець. Власники ID-картки мають взяти на виборчу дільницю також пакет документів до картки, зокрема, додаток №13 про місце реєстрації, що видається ЦНАП того району, де виборець зареєстрований.

На спеціальних дільницях, які працюватимуть у місцях позбавлення волі, для голосування потрібно пред’явити картку установи виконання покарань або слідчого ізолятора. Якщо ж голосуватимете за кордоном, то прихопіть із собою закордонний, службовий чи дипломатичний паспорт.

Дякуємо за допомогу у підготовці матеріалу Регіональному центру із надання БВПД у Львівській області. Інформація надана у рамках кампанії «Я маю право голосу».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук