Львів як культурна столиця Європи
Культура

Львів як культурна столиця Європи

Протягом квітня у Вроцлаві відбудеться Львівський Місяць

Катерина Сліпченко, 18 січня 2016 1497 0
фото polradio

У Вроцлаві відбулося відкриття Культурної столиці Європи - Wroclaw 2016. Важливою особливістю цієї події є те, що партнером Вроцлава у ролі культурної столиці є Львів. Протягом квітня у Вроцлаві відбудеться Львівський Місяць.

Квітень 2016 року – це специфічний період між Пасхою за григоріанським та юліанським календарями. Цей символічний час і буде присвячений презентації Львова і України.

Головною ідеєю Львівського Місяця є презентація сучасного вигляду України в різних галузях мистецтва і культури. Вроцлав, запрошуючи Львів до програми Культурної Столиці Європи, запропонував єдиний у своєму роді пілотний проект. Він має на меті стимулювати європейців для налагодження партнерства в культурній та соціальній сфері з органами місцевого самоврядування та митцями країн за межами Європейського Союзу.

Львів та Вроцлав

«Стосунки Вроцлава та Львова – особливі та нерозривно пов'язані з драматичною історією XX століття. До ІІ світової війни Львів був одним з основних інтелектуальних, мистецьких та культурних центрів Речі Посполитої. У 1945 році створено були нові кордони Польщі, засновані на значному зміщенні зі сходу на захід, внаслідок чого Львів опинився за межами країни. Результатом стала поява, вже не в німецькому Бреслау, але в польському Вроцлаві, значної кількості переселенців зі Сходу - в тому числі львівських професорів Політехнічного інституту і Університету Яна Казимира, юристів, художників і лікарів. Таким чином, інтелектуальна спадщина Львова пустила коріння в столиці Нижньої Сілезії», - вважають організатори.

Площа Ринок у Вроцлаві. Фото: tochka.net

У 2016 році Вроцлав буде презентований на міжнародній арені. Тому цілком природнім є запрошення до співпраці Львова, жителі якого створювали сучасну спадщину міста. Підтримав проект моніторно-дорадчий відділ Європейських Столиць Культури на зібранні, яке відбулося у Брюсселі 24 березня 2015 року: «Ми радіємо також, що Вроцлав 2016 вийшов за межі Європейського Союзу, згідно з попередніми рекомендаціями. Особливі похвали стосуються співпраці з Україною».

Щоб підготувати проект Львівського Місяця до відповідності європейським стандартам, а також показати багатство культури Львова і України був створений консорціум основних представників культури Львова: органів місцевого самоврядування, установ культури, громадських організацій, і окремих представників, об’єднаних мистецькою радою «Діалог».

Українське кіно

І хоча квітень має стати місяцям Львова, у презентації міста братимуть участь представники культури зі всієї України.

Програма українського кіно має на меті максимально повно презентувати українське кіно у різних його іпостасях. Програма містить українську кінокласику, проте основний акцент зроблено таки на сучасному українському кіно.

Серед показів – найтитулованіший український фільм «Плем’я» Мирослава Слабошпицького, перший кримськотатарський фільм «Хайтарма» тощо. У програму включено фільм Олега Сенцова «Гамер». Також програма містить і фільми кінооб’єднання «Вавилон’ 13». Загалом будуть представлені фільми як метрів українського кіно, так і зовсім молодих режисерів.

Кадр з фільму «Плем'я»

«Український зріз»

Обличчя Українського сучасного мистецтва - велика художня виставка на різну тематику, яка передбачає участь близько 50 художників і більше 200 об'єктів по всій країні. «Український зріз» має на меті показати українське мистецтво під час війни і змін.

Основою презентації українського сучасного мистецтва «Український зріз» є виставка Перетворення, яка складається з двох блоків. Одна з частин – це історичний екскурс в українське медіамистецтво, а друга – різножанрові авторські та кураторські проекти. Крім того буде презентовано програму перфомансів та лендарту.

Важливим елементом презентації буде створення інтернет-платформи, яка стане віртуальною галереєю українського мистецтва, об’єднавши кілька сотень митців, а також кілька тисяч оцифрованих творів.

Львівська вулиця

Під час урочистого відкриття Wroclaw 2016 відбулась презентація Львівської Вулиці. Протягом місяця у Гончарному переході на Вроцлавському Ринку діятиме спеціальний простір у центрі Вроцлава. Завдяки сценографії він стане подібним до архітектури Львова.

Тут пройдуть презентації традиційних ремесел та сучасного дизайну, а також будуть представлені страви української кухні.

Протягом місяця буде працювати «Львівська кав’ярня». Саме тут відбуватимуться зустрічі з письменниками з живою музикою – джазом, роком та етно-фолком .

У літературній зоні плануються презентація української літератури, створеної після подій на Майдані, а також спеціальне видання книги з перекладами на англійську та польську мови.

Львівська вулиця у Вроцлаві. Фото: Twitter

«Звуки зі сходу» - цикл музичних презентацій на Вроцлавському Ринку. Не забракне музичних експериментів та електроніки.

Львівські артефакти

У культурному просторі Вроцлава існують об'єкти, які опинилися тут після війни і були перевезені зі Львова. Це, зокрема, пам'ятник Фредро, на Ринку, навколо якого проводитиметься театр імпровізації, тематично зосереджений навколо історії про Геніальних – видатних професорів Львівської Математичної Школи.

Рацлавицька панорама – робота виконана в 1894 році як головна визначна пам'ятка Загальної Народної Виставки у Львові, експонована у Вроцлаві в специфічному круглому будинку. Цікаво, що будівля панорами протягом Львівського місяця зазнає перетворення – буде вивішене велике полотно (3000 кв. м. ), де художники з Києва і Львова малюватимуть сучасну історію боротьби за незалежність України.

Протягом Львівського місяця відбудуться також дискусії про актуальні соціальні і політичні проблеми України. Тематика зустрічей зосередиться навколо процесу розбудови нової України.

Пам'ятник Фредро. Фото: Wikimapia

Організаторами та партнерами Львівського Місяця є Європейська Столиця Культури 2016, Національний Музичний Форум, міські адміністрації Вроцлава та Львова, мистецьке об'єднання «Дзиґа», фонд «Транс Культура», мистецька рада «Діалог», Інститут Актуального Мистецтва.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук