Львівська мисткиня запрошує на виставку шкрябаних ікон «Шнурки любові»

Олена Смага створює сучасні ікони на дошці з левкасом

КультураОксана Сенишин, 25 вересня 2018, 14:20 443 0

В задумі мисткині Олени Смаги її «Шнурки любові», які зараз експонують у галереї «ІконАрт» у Львові, ‒ це шкрябані образи, що з’єднують людину та Бога.

«Шнурки любові» ‒ це фрагмент з цитати пророка Осії. Бог говорить через пророка: «Я тягнув їх шнурками, що людям лицюють, шнурками любови». Він говорив про людей, що Він нас тягнув шнурками любові», ‒ пояснила концепцію мисткиня Олени Смаги.

На дошках з левкасом у мисткині ‒ Христос. Його Олена глибше пустила у своє життя 15 років тому, як стала реставратором Нацмузею імені Андрея Шептицького. Тоді відновлювала ікони, підчитуючи духовну літературу, і сама захотіла їх писати, однак осучаснені. Серед них і робота «Христос ‒ спалене серце», якого люди розіп’яли своїми гріхами.

«Він страждає, болить. І серце Його горить-горить, вигорає. Випалює просто такі глибокі рани. Але вогник є.. Христос просто занурений в те страждання. Він нас тримає!», ‒ пояснила мисткиня.

Є у авторки й ікона «Христос Правда».

«Ісус каже: «Я дорога, правда і життя». Христос як воплочена правда. В мене тут так вийшло, що Він навіть оголений до шкіри. Бо правда шокуюча часто. Якби ми не мали любові, ми б не могли просто так сприйняти правду. Бог нам дав любов. І завжди треба наперед пускати любов, а з любов’ю вже приймати правду. Бо правда інколи може просто вбити наповал», ‒ розповіла Олена.

Однак мисткиня пішла ще далі і створює ікони абстрактні. Не з образами і ликами святих, а фрагментальні, наче макрокадр. Є з Ісусовим серцем під назвою «Люблю тебе, Ісусе».

«Це є то місце, де кріпляться шнурки любові. В самій середині серця Ісусового. І від серця Ісуса кріпляться до нашого серця. Христос каже своїм учням: «Не бійтеся, що я з вами не спілкуюся, я насправді з’єднаний з вами невидимими нитками і через ці нитки я відчуваю найменші порухи вашого серця». Його кріплення настільки чутливе: воно живе, воно кровоточить, воно сльозить», ‒ розповіла мисткиня.

Ідею таких незвичних ікон Олена виношувала два роки, та створила за останні півтора місяці, коли доглядала недужу свекруху. Тоді гостріше побачила людський біль. І народились роботи «Надіюсь на тебе, Ісусе», «Довіряю тобі», «Йду за тобою». Адже «шнурки любові», певна художниця, направляють нас у темряві ночі і не дозволяють впасти занадто низько.

Це вже шоста персональна виставкою Олени. Триватиме вона до 21 жовтня.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук