Львівська журналістка Марічка Крижанівська презентувала гуцульський детектив «Тіні»

У романі переплітається міфологія з історіями зйомок фільму Параджанова

КультураОксана Сенишин, 22 квітня 2019, 15:58 1078 0

Львівська письменниця, тележурналістка ZAXID.NET Марічка Крижанівська з дитячої книжки перейшла на новий літературний жанр ‒ карпатський детектив. Казкарка написала містичний роман «Тіні».

У книзі переплелися три сюжетні лінії. Перша ‒ час коли люди ще бачили духів: чугайстра, що допомагає пастухам, чи нявку, що провадить до світу мертвих. А вже друга лінія ‒ це правдива історія, як Сергій Параджанов знімав у Карпатах свої «Тіні забутих предків». Місцевим, кажуть, тоді він платив аж по десять рублів за знімальний день. І гуцули по-доброму називали режисера «наш вуйко».

«Питаю місцеву гуцулку: «Пані Ганно, чи до вас сватався Параджанов?». Вона каже: «А йой, дітоньки, зараз війна на сході, де я вам буду про таке дурне говорити!» Я кажу: «Але ж сватався?» ‒ «Та сватався!» ‒ «Один раз?» ‒ «Та два!». Питаю: «А чому ви йому відмовили?» ‒ «Бо я хтіла ґаздувати, а він мене до міста кликав», ‒ поділилася спогадами, які описані в книзі, письменниця Марічка Крижанівська.

Також з документальною точністю дізнаємося з «Тіней», як, до прикладу, для фільму місцеві оплакували мертвого Палійчука.

«Плачте, жіночки!, – каже Параджанов. Світло, камера, мотор ‒ тишина! «Що сталося?» ‒ «Ми не можемо, гріб порожній». Добре. Когось покликали, поклали в той гріб. Світло, камера, мотор ‒ тиша, плакальниці не плачуть. «Ну, що тепер?» ‒ «Ми його не знаємо, не можемо за ним плакати». Параджанов зупинив весь знімальний процес, покликав місцевого діда. Поклав його. Жіночки як почали плакати! Бо то чийсь дідо, а чийсь неньо.. Вже зняли все, що треба, а плакальниці далі продовжували плакати…», ‒ поділилася знаннями письменниця.

Ці деталі Марічка дізналася, коли знімала про фільм сюжет до півсторічного ювілею стрічки. І ось такі кореспондентські будні стали основою третьої лінії «Тіней». Авторка писала свій роман, гостюючи у двоюрідної бабці в Яблуниці, надихаючись горами під смерекою.

«Ми зранку йшли у гриби, як кажуть гуцули. Потім приходили. Мій обов’язок був чистити гриби. А Марічка собі сідала і щось писала. Як приїжджали додому, до Львова, я її питав: «Ти далі щось пишеш?» Вона казала: «Ні, нічого не пишу, я тільки в Карпатах можу то писати». І символічно: як донька скінчила ту книжку, ми приїхали восени минулого року в гори, а тую смереку вже зрізали», ‒ розповів батько письменниці Андрій Крижанівський.

Аби читач відчував той життєдайний дух Криворівні, Верховини чи полонини Смотрич, Марічка передала життя гуцулів у їхній ж говірці.

«Неодноразово, по кілька разів на рік, я буваю в Криворівні. Ті всі місця, де знімалися «Тіні забутих предків», мені знайомі. Треба побути кілька днів в Криворівні і ти сам починаєш так говорити. Ну, вони кажуть не «як», а «єк», не «яблуко», а «єблуко». Зрештою не «Яблуниця», про яку Марічка говорить в післямові, а «Єблуниця». І не інакше!», ‒ пояснив літературний редактор Назар Федорак.

Це восьма книга львівської авторки. Вона вийшла накладом у дві тисячі примірників у «Видавництві Старого Лева». Марічка вже її презентувала у Рівному, Луцьку та Франківську.

«Я б дуже хотіла, щоб той, хто прочитав мою книжку, захотів просто поїхати в Карпати. Як кажуть гуцули, набутися. Побути трохи там і відчути ту атмосферу гір, спробувати бануш з бринзою, піти до вівчарів на полонину, послухати, як грає дримба, трембіта. І просто відчути кайф від життя!», ‒ підсумувала Марічка Крижанівська.

Марічка Крижанівська — львівська тележурналістка ZAXID.NET, авторка програм «Мандрівки Україною», «Тільки у Львові». Раніше вийшли друком її казки «Різдвяна історія», «Чарівна скрипка», «Принц і Намистинка», «Пригоди піжамчиків», «Таємниця львівського годинникаря» (видано також шрифтом Брайля), «Дітям про футбол», «Веселі ангелята», «Маленька Зіронька» (перекладено французькою мовою). Нагадаємо, у 2018 році роман Марічки Крижанівської «Тіні» відзначений на міжнародному літературному конкурсі «Коронація слова» спеціальною відзнакою «за найглибше та найґрунтовніше дослідження історії свого роду».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук