Львівські шахтарі вимагають зупинити вбивство енергетичної галузі України

СуспільствоМарія Дяків, 6 лютого 2015, 18:46 568 0

Внаслідок бойових дій на Сході України ситуація у вугільній і  енергетичній галузі України стала вкрай критичною. Більшість шахт Донбасу не працюють, на ТЕС недостатньо вугілля,  а держава перестала видавати дотації і пільги навіть тим, які ще  діють. Міністр енергетики і вугілля Володимир Демчишин взагалі пропонує закрити чи продати всі державні шахти, тобто позбутися їх.  До речі, державні дотації та пільги для шахт вже скасовано. Та чи зможе Україна обійтися без власного вугілля?

«Ми хочемо, щоб чиновники зупинились і подумали, перш ніж забирати у шахтарів пільги, державну підтримку, без якої галузь не може існувати – говорить голова Львівської територіальної профспілки працівників вугільної промисловості Олег Турчин. - Інакше ми будемо нагадувати про себе страйками, як це було у 90-х роках. На сьогодні виплачено лише 10% зарплати за грудень 2014 року. Як людям виживати, залишається під питанням».

Сьогодні паливно-енергетичну галузь рятують самі компанії. У скрутній ситуації для Львівугілля та Волиньвугілля, коли вони  лишилися  покупця їх товару –   Вуглегірської ТЕС – приватна енергетична компанія ДТЕК запропонувала викуповувати їх вугілля, аби не залишити шахтарів взагалі без копійки.

«ДТЕК  планує збільшити обсяги поставок вугілля з шахт Львівсько-волинського басейну – говорить генеральний директор ДТЕК «Західенерго» Андрій Шувар. - Нам необхідно йти назустріч один одному, аби  не розвалити нашу українську енергетику. Треба піднімати свої шахти та максимально завантажувати наші теплові електростанції. ДТЕК Західенерго щорічно нарощує обсяги закупівель вугілля державних шахт Західної України. Якщо в 2013 році компанія придбала 730 тис. т. вугілля, у 2014 році цифра склала майже мільйон тон».

Такий крок дозволить зміцнити і саму галузь, і становище тих, хто в ній працює.  Але без  рішень Міністерства про  ринкову вартість вугілля, про виконання фінансових зобов’язань перед ТЕС і про забезпечення  розрахунків це неможливо.

Вочевидь, діяти потрібно негайно. На цьому наполягає і Генеральний директор компанії ДТЕК Максим Тімченко:

«Вугільна галузь України має бути пріоритетом з точки зору збереження енергобезпеки держави. Це означає, що ми повинні інвестувати і розвивати наші вугільні підприємства. Сьогодні компанія ДТЕК прийняла на себе зобов'язання купувати весь обсяг видобутого вугілля із Львівської та Волинської областей на наші Бурштинську і Добротвірську електростанції. Однак виникає зустрічне питання, яким чином за це вугілля розраховуватись. Заборгованість енергоринку перед нашою компанією, а це фактичний борг держави, становить 4 мільярди гривень. Це не дозволяє компанії повністю розраховуватись за спожите вугілля».

Висновок один – невиконання взятих державою зобов’язань перед енергетиками та шахтарями може надто дорого обійтись Україні. Зараз галузь намагається допомогти собі сама, але  тільки діалог зі владою здатні забезпечити енергобезпеку та енергонезалежність держави.

 

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук