Магнолія в Україні: секрети вирощування та догляду
До теми
Екзотичну магнолію нечасто зустрінеш в садах любителів: вважається, що ця рослина віддає перевагу теплим районам, тож не кожен ризикне висадити проблемну рослину. Проте ніжні та елегантні квіти на химерно вигнутих гілках вирізняються особливою декоративністю. Насправді магнолія в Україні завдяки м’якому клімату приживається досить добре. Головне – обрати правильний сорт і дотримуватися правил по садки та догляду, пише «Дім і сад».
Вибір сорту
Перед тим, як вибрати саджанці магнолії, постарайтеся почитати відгуки тих садівників, хто вже мав досвід вирощування певного сорту у вашому регіоні. Не всі сорти можуть спокійно перезимувати у відкритому ґрунті. Ось найбільш зимостійкі різновиди магнолії:
- Магнолія гібридна «Сюзан». Висота дорослого дерева досягає до 3 м. Квіти великі, лавандово-рожеві, ароматні. Витримує морози до -27°C.
- Магнолія зірчаста «Роял Стар». Висота – приблизно 3 м, діаметр крони – до 2 м. Ефектні білі квіти з безліччю вузьких пелюсток. Витримує морози до -35°С.
- Магнолія «Блек Тюліп». Величезні фіолетово-пурпурові округлі квіти. Витримує морози до -30°С.
- Магнолія «Хоней (Хані) Туліп». Рідкісний сорт з ніжними ванільно-жовтими квітами. Висота дерева – 3 м. Морозостійкість – до -27°С.
- Магнолія «Суланжа Галаксі». Виростає висотою від 2 до 3 м. Надзвичайно запашні квіти, забарвлені в насичений червоно-рожевий відтінок. Морозостійкість – до -25°С.
- Магнолія «Суланжа Альба Суперба». Ніжно-рожеві з перламутровим відливом великі квіти. Висота рослини коливається від 2 до 3 м. Витримує морози до -25°С.
- Магнолія лілієквіткова «Нігра». Великі квіти пурпурово-чорного відтінку, висота дерева – до 3 м. Сорт належить до повторно квітучих. Попри високий поріг мінусової температури взимку (до -27°С), страждає від обмерзання наземної частини, тому в перші три роки штамб дерева рекомендується вкривати.
Який би сорт ви не обрали, бажано захищати наземну частину дерева від морозу в перші три роки.
Магнолія гібридна «Сюзан»
Вибір ділянки
Одна з важливих умов успіху при посадці магнолії – вибір саджанця із закритою кореневою системою. Ніжне коріння легко ламається, а потім рослина дуже довго приживається на новому місці, погано адаптується. Краще відразу вибирати для дерева постійне місце, щоб обійтися без пересадок.
Для посадки саджанців потрібно вибрати ділянку, затінену від спекотних сонячних променів. В ідеалі магнолія повинна рости в півтіні половину світлового дня. Рослини не переносять протягів, тому магнолію висаджують у тихих місцях.
Магнолія зірчаста «Роял Стар»
Особливу увагу варто приділити ґрунту. Для магнолій підходить поживний пухкий ґрунт з суміші листової землі, піску і торфу, взятих в пропорціях 3:2:2. Помірна вологість ґрунту на ділянці сприятлива для молодих дерев, тому саджанці магнолії можна висаджувати біля водойм. Кислотність ґрунту варіюється від 6 до 7,5. Посадку саджанців проводять на рівних ділянках. Якщо природна вологість ґрунту на ділянці занадто висока, магнолію висаджують на попередньо насипаних пагорбах, а в посадкову яму укладають шар дренажу.
Висаджувати магнолію краще навесні, за літо рослини можуть зміцніти, що дозволить перенести зимівлю без втрат. Саджанці рекомендується розміщувати на віддалі від дорослих дерев або високих садових будівель. Якщо молоді рослини висаджують в тінь, їх розвиток буде сильно затримуватися.
Магнолія «Блек Туліп»
Більше корисних порад – у рубриці «Сад»
Особливості поливу
Побутує думка, що магнолії неможливо перелити, але це не стосується молодих саджанців. Зайва кількість води може легко викликати гниття кореневої системи. У літню спеку залита коренева система просто зіпріє, адже коріння розташовується поверхнево. Перелиті деревця страждають влітку від опіків кори, тому полив необхідно проводити дозовано, а верхню поверхню ґрунту рекомендується акуратно розпушувати на глибину 1-2 см кілька разів за сезон.
Магнолія «Хоней Туліп»
Зовні можна орієнтуватися на кількість води, яку виливають під кожен саджанець:
- листя рослини має яскраве зелене забарвлення і пружний тургор – при поливі достатньо лише 3-5 л води на саджанець;
- листя жовтіє – доведеться витратити до 7 л води.
Приблизна кількість поливів за 1-2 тижні – один-два рази. Якщо пройшов дощ – один полив пропускають до висихання ґрунту.
Магнолія «Суланжа Галаксі»
Підживлення
Підживлення починають ранньою весною – під кожну рослину вносять азотні добрива. Добре зарекомендувала така схема добрив для магнолії:
- коров’як – 1 кг;
- аміачна селітра – 25 г;
- сечовина – 15 г.
Ближче до осені магнолії поливають розчином нітроамофоски (20 г на 20 л води).
Магнолія «Суланжа Альба Суперба»
Обрізка
У перші роки життя крону магнолії не стрижуть, інакше є велика ймовірність порушити підготовку рослини до цвітіння. Рослина сама регулює кількість пагонів, що відростають, набуваючи з часом кущової форми в кілька рукавів або одинарного потужного штамба. Після зимівлі може знадобитися санітарна обрізка дерев, якщо гілки були пошкоджені морозом.
Магнолія лілієквіткова «Нігра»
Зимівля
Взимку молоді дерева магнолії необхідно вкривати від холоду, якщо у вашому регіоні бувають несподівані заморозки. Спочатку вкривають кореневу систему, використовуючи плівку, торф або інші матеріали. Потім акуратно загортають плівками крону, прикриваючи зверху колючим гіллям.
Більше корисних порад – у рубриці «Сад»