Мандрівний кінофестиваль Docudays UA відвідає 15 українських областей
До теми
Мандрівний Docudays UA вирушає містами та селами України. Цьогорічний 21 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA стартує 8 жовтня відкритим показом повнометражного фільму «Київські файли» Вальтера Стокмана у Борисполі на Київщині. До кінця листопада фестиваль побуває у 15 областях у комбінованому офлайн- та онлайн-форматі, аби якомога більше людей могли побачити стрічки, йдеться на сайті фестивалю.
Фестиваль уже понад двадцять років привертає увагу до важливих соціальних та політичних тем: захист прав і свобод людини, подолання соціальної нерівності, екологія, збереження культурної спадщини, причини й наслідки воєн, відновлення справедливості. І цим сприяє формуванню активного громадянського суспільства й розвитку документального кіно.
Протягом двох місяців фестиваль побуває в різних куточках країни. Це – сотні переглядів фільмів та правозахисних подій в кінотеатрах, будинках культури, навчальних та виправних закладах, кіноклубах, хабах і бібліотеках.
Центральна тема 21 Docudays UA – «10 років триденної війни, яка триває три сторіччя». Фестиваль говоритиме про історичну пам’ять, її крихкість та постійні намагання ворогів її змінити й переписати. Про циклічність історії, збереження та пошук ідентичності, а також про відповідальність, покарання воєнних злочинців і нову архітектуру безпеки.
З-поміж 62 фільмів із 34 країн світу основної програми 21 фестивалю Docudays UA, котрий відбувся у травні–червні 2024 року в Києві, для мандрівного фестивалю відібрали п’ять кінокартин українських та зарубіжних режисерів та режисерок. Картина нідерландського режисера Вальтера Стокмана «Київські файли», яка відкриває фестиваль, повертає до часів, коли Україна перебувала в системі радянського тоталітаризму і держава всеохопно стежила за всіма громадян(к)ами. Фільм порушує питання особистої відповідальності за злочини в умовах диктатури. В основі стрічки — спогади трьох людей, яким випала нагода побачити справи, відкриті КДБ на них самих.
Фільм «Чоботи в грунті, руки в землі» Кароліни Ускакович спонукає до роздумів про силу звʼязку людини з природою, малою батьківщиною, сімейними традиціями, а також про відродження ідентичності й терапевтичний ефект городництва.
Якось Кароліна, яка мешкає в Нідерландах, поскаржилася по телефону своїй бабусі на тамтешні помідори: несмачні. Коли взимку 2021 вона приїхала в гості до своєї бабусі Зої, української пенсіонерки, та подарувала онуці пакетик насіння власних томатів. Однак, наступний сезон вирощування помідорів опинився під загрозою через вторгнення російської федерації в Україну. Незважаючи на складні обставини, навесні 2022-го Зоя та Кароліна все ж посіяли помідори: одна на городі у Вінниці, інша – на балконі квартири у Нідерландах.
У фільмі української режисерки Аліси Коваленко та данського режисера Сімона Леренґа Вільмонта «Дівчинка далеко від дому» назва сама говорить про зміст оповіді. Це історія юної гімнастки з Києва, яка через вторгнення «ерефії» була змушена виїхати до Німеччини і будувати своє нове життя в невідомості.
Фільм польського режисера Даніеля Стопи «Кіоск» вирізняється серед цьогорічної добірки фестивалю тим, що він зібрав найбільше нагород на різних фестивалях. Фільм розповідає про жіночу дружбу й солідарність. Двоє жінок у газетному кіоску заповнюють документи на розлучення однієї з них, аби та могла відкрити нову сторінку життя без страху та насильства.
Ще одна стрічка – «Порося Нельсон» з Нідерландів від Аннеке де Лінд ван Венґарден – покаже сім’ю, яка взяла за домашнього улюбленця карликове поросятко. Принаймні, так думали власники тваринки, поки Нельсон не виріс у півтонного звіра і не став причиною бунту сусідів, однокласників та уваги поліції.
Більшість фільмів 21 Мандрівного – короткометражні. Відтак вони дають змогу більше часу присвятити обговоренню, дискусії та живому спілкуванню.
У партнерстві з правозахисною програмою RIGHTS NOW! кожен регіон організує й проведе правозахисні події, як-от лекції, тренінги, майстеркласи тощо. Супроводжуватиме кампанію чеська документальна кінострічка «У сітях», яку створили режисери Віт Клусак і Барбора Халупова. В ній три дорослі актриси вдають із себе дванадцятирічних дівчат і реєструються в найпопулярніших соціальних мережах 18+ для експерименту, що відкриває суспільству цю складну, болісну та досить стигматизовану тему сексуального насильства над дітьми. На жаль, проблема торкнулася всіх країн і її масштаби тільки зростають.