Мінкультури опротестувало незаконну реконструкцію Ханського палацу у Бахчисараї

КультураРоман Ганкевич, 5 листопада 20174821
Роботи у Ханському палаці здійснюють звичайні робітники, а не реставратори

Міністерство культури України висловило протест через дії окупаційної влади Криму щодо здійснення незаконних робіт на території Бахчисарайського заповідника та звернулось до ЮНЕСКО з проханням закликати РФ дотримуватися норм міжнародного законодавства. Про це повідомляє прес-служба міністерства.

«Мінкультури вкрай обурене проведенням масштабних незаконних робіт на пам’ятці національного значення «Ханський палац» (охоронний № 285), який відноситься до Історичного середовища столиці кримських ханів в місті Бахчисарай і внесений до Попереднього списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у 2013 році», - йдеться в повідомленні.

Зазначається, що під час знімання всієї черепиці та старовинних дубових балок з Великої Ханської мечеті (Біюк Хан Джамі) було пошкоджено розписи XVIII століття. Окрім того, через використання спецтехніки для миття водяним струменем під високим тиском, на фасаді будівлі з'явилися тріщини та обвалилася штукатурка. Цією ж технікою користувалися й для миття Фонтану сліз (Олександрівського фонтану) та Катеринівської милі, через що зазначені пам’ятки також були пошкоджені.

У відомстві наголосили, що відповідальність за охорону культурної спадщини на тимчасово окупованій території АР Крим покладається на Російську Федерацію як на державу, що здійснює окупацію. «У зв'язку з цим проведення робіт на пам'ятці національного значення «Ханський палац» є беззаперечним доказом грубого порушення норм міжнародного законодавства Російською Федерацією, що несе пряму загрозу збереженості культурної спадщини України», - відзначили у Мінкульті.

З огляду на викладене міністерство звернулося до Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (UNESCO) та Міжнародного центру вивчення питань збереження та відновлення культурних цінностей (ICCROM) з проханням вчергове звернутися до РФ з вимогою «про неухильне дотримання норм міжнародного законодавства та утриматися від протиправних дій, які завдають або можуть завдати шкоди культурній спадщині України на території Автономної Республіки Крим».

Також міністерство направило лист до Прокуратури АР Крим щодо вжиття заходів реагування, спрямованих на встановлення винних осіб та притягнення їх до відповідальності.

Раніше голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров у кулуарах 39-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО розповів про знищення під виглядом реставраційних робіт Ханського палацу у Бахчисараї. Журналіст Осман Пашаєв оприлюднив фото так званої реставрації Ханського палацу в Бахчисараї. За його словами, всі роботи здійснюють звичайні робітники, а не реставратори.

Нагадаємо, на початку жовтня підконтрольний окупаційній владі комітет з державної реєстрації та кадастру Криму зареєстрував право власності на 32 об'єкти нерухомості Ханського палацу.

Як відомо, Ханський палац-музей у Бахчисараї - це найвідоміший музей, пов'язаний з історією кримських татар, територія літньої резиденції кримських ханів Гіреїв. На території музейного комплексу розташовані палац, гаремний корпус, ханський цвинтар і мечеть. Пам'ятка готувалася на внесення до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО поряд з Генуезькою фортецею в Судаку, Кримською астрофізичною обсерваторією, Мангуп-Кале, Ескі-Кермен і Чуфут-Кале.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук