Москва збирає анти-доларовий альянс
Світ

Москва збирає анти-доларовий альянс

Росія домовляється з Китаєм про відмову від західної валюти в розрахунках

Любко Петренко, 27 червня 2014 2

Замінити долар рублем – такі амбітні плани плекає російське керівництво. Якщо не рублем, то хоча б юанем, аби лише не користуватися західною валютою. Саме з реалізацією цієї мети Кремль відрядив до Китаю заступника голови Центрального Банку Росії Дмитра Скобєлкіна.

Скобєлкін зустрівся в Шанхаї з  помічником керівника Народного банку Китаю Цзинь Ци. Деякі ЗМІ вже встигли назвати цю зустріч початком анти-доларового альянсу.  Передовсім на порядку денному перемовин мова йде про можливість перевести двосторонні розрахунки на рублі чи юані. Також обговорюються питання співпраці щодо банківських карт, щодо страхування та сектору фінансового нагляду.

Зрозуміло, у чому резони Кремля: західні санкції, особливо в фінансово-банківській сфері, значно скували економічні можливості Росії. Відчутно знизилися обсяги закордонних інвестицій у російську господарку, виникли проблеми з  трансфером коштів і міжбанківськими розрахунками.

Проблема для Росії полягає в тому, що переважна більшість усіх цих операцій здійснюється в доларах. Тож Москва декларує своє бажання відмовитися від доларів у розрахунках і у використанні їх як резервної валюти.

Цікаво, що таку ідею тиждень тому озвучив радник російського президента Сергій Глазьєв. Він заявив про наміри Москви «створити анти-доларовий альянс, аби зупинити американську машину війни». Навряд чи до цього політика хтось останнім часом ставиться серйозно на міжнародній арені, особисто після того, як він в інтерв’ю ВВС назвав президента України Петра Порошенка та прем'єр-міністра Арсенія Яценюка «нацистами».

Західні аналітики не особливо переймаються такими заявами, оскільки розуміють, що на даний момент ні юань, ні рубль не можуть стати альтернативною резервною валютою. Тож поки що анти-доларові мрії Кремля –  це щось зі сфери ненаукової фантастики.

Це визнають навіть поважні російські підприємці. Так, приміром, найбільший співвласник і президент «Лукойлу» Вагіт Алекперов у інтерв’ю газеті «Ведомости» назвав безглуздими розмови про можливість Росії вижити в ізоляції, використовуючи виключно рублі. «Ми вже настільки інтегровані у світову економіку (я не кажу «Схід, Захід»), у світовий фінансовий ринок. Ми інтегровані. Тому сьогодні перехід на рублі... Розумієте, для цього повинні бути створені інструменти: інструменти хеджування, доступу до дешевих торгових грошей, щоб ефективно продати товар не на свердловині, а кінцевому покупцеві. Сьогодні всі торговельні організації мають доступ до колосальних і дуже дешевих коштів, оскільки період кредитування короткий – 30-40 днів. Чи створені такі інститути у нас тут? Ні. І ми все одно прив'язані до Лондонської біржі – до глобального котирування ціни нафти… Тому сьогодні декларувати перехід на рубль не можна», – переконаний Вагіт Алекперов.

Контрольовані Кремлем російські ЗМІ тим не менше стверджують, що принаймні двосторонні розрахунки між Росією й Китаєм стануть серйозним ударом по долару. Як приклад наводиться укладена місяць тому газова угода підписана російським президентом Володимиром Путіним і головою КНР Сі Цзиньпінем. Хоч угода й оцінюється загалом у 400 мільярдів доларів, але авторитетні економічні експерти вже назвали її вбивчою для російської економіки. І в даному випадку Росію не врятують ні долар, ні юань.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук