Нацбанк накладатиме мораторій на дострокове зняття депозитів лише під час кризи
У Нацбанку вирішили, що суспільство не готове до обмеження дострокового зняття депозитів, і запропонували лише передбачити право вводити заборону на повернення вкладів тільки в період кризи. Банкіри вважають це прогресом, який допоможе уникнути судових суперечок в майбутньому, коли під час нової кризи діятиме законний мораторій.
Вчора Нацбанк оголосив про завершення початого два місяці тому громадського обговорення можливої заборони дострокового зняття депозитів. Регулятор зібрав думки громадян і юридичних осіб, включаючи банківські і небанківські установи. Підсумовуючи пропозиції, в НБУ вирішили закріпити в законодавстві дві основні норми. По-перше, "у разі звернення вкладника з вимогою про видачу вкладу до закінчення обумовленого договором терміну, банк зобов'язаний видати вклад протягом 30 днів з дня звернення", повідомляє Комерсант-Україна.
По-друге, Нацбанк отримає право "вводити тимчасовий мораторій на дострокове зняття банківських вкладів у разі настання ознак кризової ситуації за визначеними законом критеріями".
НБУ на початку року розглядав можливість ввести повну заборону на дострокове зняття вкладів. Проте глава НБУ Сергій Арбузов вирішив винести це питання на обговорення.
Банкіри останні два місяці виступали із заявами про те, що мораторій дозволить банківській системі отримати довгу гривню, а значить продовжити терміни кредитів. Але вкладники і юристи критикували пропозицію НБУ, закликаючи відмовитися від дискримінаційних змін статті 1060 Цивільного кодексу.
Депутати готові підтримати таку ініціативу Нацбанку. "Тільки необхідно чітко прописати критерії кризової ситуації, на які посилаються в НБУ, щоб не з'явилися незрозумілі, розмиті формулювання", - заявив перший заступник глави парламентського комітету з питань фінансів, банківської діяльності, податкової і митної політики Олександр Пеклушенко. Проте в Нацбанку ці критерії ще не підготували. "Ймовірно, вони будуть ідентичні тим, що пропонувалися нами ще кілька років тому", - відмітили у правлінні НБУ.
Фінансисти говорять, що введення мораторію тільки на період кризи цілком достатньо для забезпечення безпеки банківської системи. «У НБУ передбачили запобіжний механізм, тому що якщо починається паніка, вклади можуть забрати тільки перші, а депозити інших вкладників виявляються під загрозою, - пояснив голова правління Платинум Банка Грег Краснов. - Цього цілком достатньо, щоб не створювати негативні соціальні явища».