Наважитись побачити кіно
У Львові розпочався міжнародний фестиваль короткометражних фільмів Wiz-Art
У Львові 19 серпня розпочався фестиваль короткометражного кіно WizArt. Цього року фестиваль проходить під гаслом «Наважся побачити».
«Наша програма складена так, аби передовсім комунікувати з глядачем, ми не ставимо собі за ціль конкурувати за світові прем’єри чи змагатись за приїзд зірок. Ми полюємо за сенсом. Упорядкування фільмів, тобто упорядкування ідей дозволяє нам сформувати смисловий напрям. Тут і проблема популізму, біженців, прав людини та одвічне питання “бути чи не бути”. Постколоніальний чи імперський тим мислення, цифрова революція, втручання в особистий простір через медіа та гостра соціальна боротьба таокд відобразились у нашій цьогорічній програмі», - вважає програмна директорка фестивалю Ольга Райтер.
Уже традиційно в програмі фестивалю – національний та міжнародний конкурси, позаконкурсні перегляди, дискусії та освітня програма. Також цього року у рамках фестивалю пройде пітчінг кінопроектів, організований фестивалем спільно із Львівською кінокомісією.
Більшість фестивальних подій відбудеться у «Кінопалаці» на Театральній. А от розпочнеться фестиваль у Львівському органному залі.
Незвична програма Sound & Vision об’єднає кіно та музику. Фільми можна буде побачити у супроводі музики Івана Остаповича та Мар’яни Клочко. І навіть самі організатори не знають, як саме музиканти «переозвучать» короткометражки з усього світу.
Міжнародний конкурс складається з трьох показів, де 16 фільмів з 12 країн світу боротимуться за нагороди.
Серед претендентів – фільм Дерека Беренсона «Анна», створений у копродукції Ізраїлю, Великої Британії та України. Ця картина брала участь у короткометражному конкурсі Каннського кінофестивалю.
За сюжетом, головна героїня Анна живе на сході України в зоні бойвих дій. Анну зіграла Світлана Барандіч. Також у фільмі знялись Анастасія Вязовська, Ліна Чернодуб та Ерік Р. Гілієт. Режисер фільму – Декель Беренсон (Ізраїль). Стрічку знято українською мовою, зйомки також проходили в Україні. З українського боку продюсерами картини є Віталій Шереметьєв та Ольга Безхмельніціна («Жива ватра»).
Національний конкурс складається з двох показів, в рамках якого покажуть 10 стрічок українських режисерів та режисерок. Три з них знято у Львові.
Фільми «Дорослий» Жанни Озірної та «Знебарвлена» Марини Степанської зняті за підтримки Львівської кінокомісії. Цікаво, що обидва фільми, зняті у Львові, обидва показують свій власний, нетуристичний Львів і в обидвох той Львів є абсолютно різним.
Наприклад, для Марини Степанської натхненням стали пофарбовані клаптями львівські фасади.
Цікавою обіцяє бути незвична конкурсна програма «Найкращі вісім». Це свого роду Ліга чемпіонів, адже львівський Wiz-Art став одним із восьми європейських кінофестивалів, які презентують свої найкращі короткометражні фільми за версією глядачів. Україну представить у цій «битві» фільм Павла Острікова Mia Donna.
Також протягом фестивалю можна буде побачити програму архівних фільмів «Архіви пам’яті», що має продемонструвати розмаїття архівів та принципів роботи з ними. Програма «Нічні фільми про відверте» розкажуть про секс і не лише про нього. Будуть тут і добірки короткометражних фільмів жахів та комедійні фільми.
Також фестиваль присвятить спеціальні підбірки українських фільмів до Дня Незалежності «На перехресті історії» та «Дорога додому». Усі ці картини вітворюють події глобальної та приватної історії сучасної України завдяки індивідуальному баченню режисерів та режисерок.
Навчальна частина фестивалю Wiz-Art Film Lab склдатиметься із зустрічей, презентацій, кінопоказів та практичних майстер-класів.
Надзвичайно цікавий режисер Микита Лиськов (Україна) проведе майстер-клас з авторської анімації. Членкиня журі, режисерка Надія Парфан розповість про шлях режисерки у неігровому кіно. Нагадаємо, що у липні на Одеському кінофестивалі фільм Надії Парфан «Співає Івано-Франківськтеполкомуненерго» мав величезний успіх.
Окремої уваги заслуговує підбірка улюблених фільмів фестивальних селекторів та журі. Саме вона мала би розповісти докладніше про смаки та вподобання тих, хто вирішить долю фестивальних нагород. Проте не варто забувати, що головна нагрода фестивалю, Гран-прі, визначається за підсумками глядацького голосування.
Тож можна обирати кіно на будь-який смак, наважитись його побачити та проголосувати за переможця, якого оголосять 25 серпня.
Повну програму фестивалю можна побачити тут.