НБУ понизив облікову ставку до 12,5%
До теми
Правління Національного банку України прийняло рішення про зниження облікової ставки з 13% до 12,5% річних. Про це під час брифінгу повідомив в.о. голови НБУ Яків Смолій.
Як зазначається, нова облікова ставка діятиме з 26 травня 2017 року. Понизити вартість фінансування дозволили стабільні макроекономічні показники за результатами попереднього місяця. Так, у квітні 2017 року споживча інфляція уповільнилася до 12,2% у річному вимірі. Це відбулося насамперед у результаті вичерпання впливу ефекту статистичної бази за рахунок суттєве зростання тарифів на природний газ у квітні 2016 року, що вплинуло на базу порівняння поточного року.
За словами Смолія, рівень інфляції у квітні виявився дещо нижчим за траєкторію прогнозу Національного банку, опублікованого в Інфляційному звіті (квітень 2017), що передбачає уповільнення інфляції до 9.1% на кінець поточного року. Це насамперед пояснюється слабшим, ніж очікувалося, тиском фундаментальних факторів.
У подальшому, в цьому році Національний банк може продовжити пом'якшення монетарної політики, але тільки у випадку стійкого зниження окреслених ризиків.
Швидкість і ступінь ймовірного подальшого зниження облікової ставки будуть залежати від оцінки середньострокових ризиків для досягнення цілей інфляції як у 2017 році, так і, головне, вже у 2018 році. Очікується, що загалом за результатами 2017 року, на початку якого облікова ставка перебувала на рівні 14% річних, масштаб її зниження буде набагато меншим порівняно з 2016 роком, протягом якого ставка знизилася на 8 п.п.
При цьому потенційне пом'якшення монетарної політики у разі його здійснення може відбуватися в різних формах – шляхом як зниження облікової ставки, так і послаблення адміністративних обмежень на валютному ринку.
Зниження облікової ставки до 12,5% затверджено Рішенням Правління Національного банку України від 25 травня 2017 року №318-рш «Про розмір облікової ставки».
Як відомо, зміна облікової ставки є важливим сигналом для визначення банками процентних ставок за вкладами і позиками.
Вона впливає на вартість кредитів, що надаються Нацбанком комерційним банкам. Чим вона вища, тим дорожче обходяться банкам позики рефінансування, тим дорожче вони пропонують власні кредити, тим менше позичальників оформляють позики.
Зниження кредитування фізосіб приводить до того, що зменшується платоспроможний попит на товари і послуги, що часто купуються в кредит. Відповідно, виробники і продавці утримуються від нарощування виробництва та підвищення цін через низький попит.
До слова, з травня 2015 року облікова ставка в Україні знизилася на 17,5%.