Новий Податковий кодекс посилює корупційні можливості, - експерт
Введення ухваленого парламентом Податкового кодексу з поправками президента залишає чинну податкову систему і збільшує можливості оптимізації та використання корупційних схем, вважає голова комітету Верховної Ради з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва Наталія Королевська.
"Ту ж саму податкову система в цьому Податковому кодексі і збережено. Лише збільшено ще можливості оптимізації, збільшено можливість корупційних схем і видано пільги на різного роду галузі, які перед цим не отримали жодних економічних обґрунтувань", - сказала Н. Королевська на брифінгу в Києві в п'ятницю, - повідомляє Інтерфакс-Україна.
Зокрема, вона відзначила норму про амортизацію, яка, на її думку, надає можливість зробити переоцінку основних фондів та, "починаючи з 1 січня 2011 року, як мінімум, залежно від нахабності оптимізатора у найближчі 3-5 років податки взагалі не сплачувати".
"Також дивідендну політику закладено таку, що порушує питання таким чином: навіщо платити зарплату після ухвалення цього Податкового кодексу, якщо можна з усіма розраховуватися дивідендами, де 5% ставка оподаткування", - наголосила Н. Королевська.
Вона зазначила, що підприємцям необхідно якомога швидше сформулювати свої пропозиції щодо регулювання спрощеної системи оподаткування. "Головне завдання підприємців - це встигнути сформулювати свою пропозицію і написати свій законопроект, який і буде покладено в основу ухвалення моделі спрощеної системи в Україні", - сказала Н. Королевська.
За її словами, якщо зараз підприємці "дочекаються, доки влада за них це напише, то це буде другим Податковим кодексом".
Н. Королевська прогнозує, що протягом грудня - початку січня відбудуться дискусії з представниками підприємців за вже наявними кількома варіантами проектів документів. "Наприкінці січня ухвалимо остаточний варіант, який буде узгоджено з усіма громадськими організаціями підприємців і його буде подано до Верховної Ради", - сказала вона.
Як повідомлялося, президент України Віктор Янукович у п'ятницю підписав Податковий кодекс, ухвалений парламентом 2 грудня з урахуванням пропозицій глави держави.
Раніше голова парламентського комітету з питань митної та податкової політики Віталій Хомутиннік заявив, що протягом двох місяців, з моменту набуття чинності Податкового кодексу, має бути розроблений новий законопроект щодо спрощеної системи, до якого будуть залучені фахівці Кабінету Міністрів, асоціації підприємців, промисловців тощо.
З 1 січня 2011 року до внесення змін до розділу 14 Податкового кодексу в частині оподаткування суб'єктів малого підприємництва діятиме указ президента "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" № 727/98 від 3 липня 1998 року. Чинна спрощена система оподаткування може бути застосована як фізичними особами-підприємцями, так і юридичними особами.
Ставку оподаткування дивідендів згідно з Податковим кодексом знижено з 15% (чинна ставка) до 5%. На думку експертів, оскільки дивіденди на користь фізосіб не входять до складу доходів юросіб, а фізособи з дивідендів сплачуватимуть податок у розмірі лише 5%, підприємства почнуть активно виплачувати дивіденди.
Також згідно з кодексом вводиться один із стимулів оновлення основних фондів - впроваджується прискорена амортизація, а суми амортизаційних відрахувань не підлягають вилученню до бюджету і не можуть бути базою для нарахування будь-яких податків і зборів.