
«Очі: Легенда Карпат»: фільм, натхненний Україною
Що говорять критики про новий фільм Ісаї Саксона
0Чарівне фентезі «Очі: Легенда Карпат» мало вийти у прокат наприкінці лютого, але на заваді стала стихія. Пожежі у Лос-Анджелесі зруйнували будинок режисера та сценариста стрічки Ісаї Саксона, і через це вихід натхненного Україною фільму був відкладений. Тож тепер в кінотеатрах України ми зможемо побачити «Очі: Легенда Карпат» з 24 квітня.
Стрічка розповідає легенду про магічних створінь, які живуть у карпатських лісах. Дівчина Юля народилась у Карпатах, де у лісах мешкають таємничі магічні істоти, відомі як Очі. На деяких із них люди полюють, від деяких тікають. Одного разу малюк із цього магічного роду заблукав і потрапив до Юлі. І тепер дівчині треба його врятувати та допомогти повернутися додому.
Для Ісаї Саксона, відомого роботою над музичними кліпами Бьорк, Каньє Веста та інших популярних виконавців, це – перший повнометражний фільм, який до того ж став для нього і своєрідним дослідженням власного роду, котрий бере початок з Карпатського регіону.
Головну героїню грає юна німецька акторка Гелена Зенгель, яка отримала популярність після ролі у стрічці Пола Грінграсса «Новини з усього світу», де її партнером був Том Генкс. А також у стрічці знялися Емілі Вотсон («Чорнобиль», «Розсікаючи хвилі», «Такі дрібниці»), Віллем Дефо («Бідолашні створіння», «Носферату»), а також зірка фільмів «Воно», «Мисливці на привидів» та серіалу «Дивні дива» Фінн Вулфгард.
Кадр з фільму
Українським дистрибутором стрічки є компанія Adastra Cinema, а права на її світовий прокат належать А24. Для цієї культової студії, відомої першою чергою провокаційним глядацьким кіно, це – один із небагатьох сімейних фільмів у фільмотеці. І перші глядачі та критики, що побачили світову прем’єру фільму на фестивалі Sundance, від нього у захваті. Тож поки чекаємо на прем’єру в Україні, пропонуємо прочитати, що ж провідні світові кінооглядачі пишуть про «Очі: Легенда Карпат».
А поки цей фільм не вийшов у прокат, не варто нудьгувати! Адже в онлайн-кінотеатрі SWEET.TV можна знайти світові та українські новинки кіно, перевірену часом класику, культові серіали та інші унікальні кінопропозиції. Зі SWEET.TV вечір гарантовано буде цікавим!
Кіномагія «Інопланетянина», «Принцеси Мононоке» та «Зоряних війн»
«Стрічка «Очі: Легенда Карпат» втілює старі прийоми у новій історії. Зустріч дитини з таємничою істотою – це далеко не оригінальна ідея, оскільки цей троп використовувався безліч разів раніше, наприклад, у фільмах «Інопланетянин», «Ліло і Стіч» чи «Дракон Піта». Але глядачі просто не можуть не закохуватися в такі історії, котрі торкаються дитячої фантазії та приносять задоволення всім поколінням», – пише оглядач Collider.
Кадр з фільму
12:30 10-04-2025
І з ним погоджується та доповнює колега з Variety: «Практична магія оживляє цю, ґрунтовану на фентезі, стрічку A24, проповідуючи спільне існування людини з природою. Очі існують: пухнасті мавпоподібні істоти з помаранчевою шерстю, видатними вухами та великими темними очима. Вони однаково комфортно могли б почуватися і у всесвіті «Зоряних воєн», і на Пандорі з «Аватара» Джеймса Кемерона, і у фільмах серії «Гремліни».
А Deadline додає: «Натхненний такими кінострічками, як «Чорний жеребець», «Мій сусід Тоторо», «Відьми» Роальда Даля, «Принцеса Мононоке» і, безумовно, шедевром Стівена Спілберга «Інопланетянин», режисер і сценарист Ісая Саксон у своєму дебютному фільмі створив вражаючий світ, поєднавши лялькарство, аніматроніку, Matte Painting (техніку домальовування, котра дозволяє на основі реальних зображень створювати фантастичні світи, – ред.), комп'ютерну графіку та візуальні ефекти, щоб перенести нас туди, де ми ніколи не були, – у пригоду, яка поєднує натуралістичні та фантастичні декорації, створюючи враження, що ви дивитеся фільм, який був намальований, а не просто знятий через об'єктив камери».
Кадр з фільму
«Конкурент» бебі Йоди
Безумовно, значну частину магії фільму створює, власне, маленький Очі, – чарівний настільки, що це просто нереально. Тож недивно, що коли лише вийшов перший трейлер стрічки, у мережі одразу ж звинуватили фільм у використанні ШІ для створення цього персонажа. Але Ісая Саксон одразу ж виступив із заявами про те, що його фільм від ШІ максимально віддалений.
«Образ дитинчати Очі, котрий нагадує суміш Ґроґу (бебі Йоди) з поргами із того ж всесвіту «Зоряних воєн», сповнений дикуватої чарівності. Цього малюка, безумовно, хочеться обійняти, але його гострі зуби можуть відлякати хижака. Згідно з прес-релізами, не використовувалося жодного CGI: натомість всі крупні плани дитинчати Очі виконувалися кількома людьми, котрі управляли фізичною лялькою на знімальному майданчику», – розповідає Variety.
Кадр з фільму
Таким чином стає зрозумілим, чому ж малюк Очі виглядає настільки справжнім і живим. І справді – так само, як бебі Йода: адже на зніманнях серіалу «Мандалорець» його роль також грала фізична лялька, а не образ, створений комп’ютером.
Реальність нереального
Критики в один голос пишуть про те, що у чарівний світ фільму неможливо не повірити. Hollywood Reporter називає стрічку такою, що сповнена «багатогранної уяви та приголомшливого оформлення». Vulture додає, що «Очі: Легенда Карпат» виглядає приголомшливо реалістично. Це фантазія, яка змушує повірити, що вона реальна». А Deadline називає фільм «ковтком свіжого повітря та приголомшливим візуальним задоволенням, яке сподобається не лише наймолодшим членам родини».
Кадр з фільму
«Якщо «Очі: Легенда Карпат» не революція у жанрі фентезі, то це, принаймні, можливість показати цінність фізичного кінематографічного чаклунства новому поколінню, яке звикло бачити на екрані лише нематеріальні фентезі-світи. Маючи унікальну історію та неповторний стиль, Саксон уникає створення прохідного фільму. Його стрічка спонукає замислитися: «Як вони взагалі це зробили?», – лише щоб ще більше здивуватися, усвідомлюючи застосовані техніки. Це – справжнє кіночарівництво», – резюмує Variety.
Нагадаємо, що наживо побачити цю кіномагію ми зможемо з 24 квітня.