Окопи – одні для всіх, а соціальні гарантії різні
Суспільство

Окопи – одні для всіх, а соціальні гарантії різні

ZAXID.NET з'ясував, чому військовим відмовляють у знижках на проїзд у потязі

Ірина Скіць, 3 липня 2015 3929 0

Учасники АТО з Львівщини нарікають, що змушені їхати захищати Батьківщину, купуючи квитки за власні кошти. Хоча і пільги, і компенсація коштів за проїзд для військових передбачені законами України, бійці їх не отримують.

До ZAXID.NET звернулись бійці  Національної гвардії України, учасники АТО із проханням з’ясувати, чому «Львівська залізниця» не надає військовослужбовцям із зони АТО права на пільговий проїзд у потягах.

Військові поскаржились, що автобусні перевізники надають їм пільги, на відміну від залізниці, керівництво якої не хоче йти назустріч військовим та продає квитки за повною вартістю.

Бійці апелюють до ЗУ «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та їхніх сімей», де вказано, що військовим надається право на безкоштовний проїзд всіма видами транспорту, окрім таксі, на час несення служби. Однак, як з'ясувалося, ситуація з пільгами не є такою однозначною.

«Наші автобусні перевізники дають суттєву знижку. Якщо квиток до Києва коштує майже 300 грн, то з довідкою учасника АТО я заплатив майже 50 грн. Натомість «Львівська залізниця» дозволяє безкоштовно їздити у поїздах лише раз на два роки за спеціальними талонами», - розповів боєць із позивним «Бандера».

Солдат обурився, адже їздити у зону АТО військовим доводиться набагато частіше, ніж раз на два роки. І аби потрапити в зону бойових дій, потрібно викласти гроші із власної кишені.

«Ми звертались до наших військових командирів із проханням якось посприяти та здешевити ціну на квитки. Проте вони сказали, що не можуть нічого вдіяти і самі їздять у поїздах за повну ціну», - пояснив «Бандера».

Натомість у «Львівській залізниці» ZAXID.NET заявили, що діють згідно із законами. Як зазначили у прес-службі підприємства, категорії «учасник АТО» в законі немає, а відтак службовцям не надають пільг. 

«Є категорія «учасник бойових дій». Їм, за законом, можна безкоштовно їздити поїздом у плацкартному вагоні раз два роки або раз на рік зі знижкою у 50%», - відповіли у прес-службі «Львівської залізниці».

Оскільки українські закони написані у мирний час, то з правової точки зору «Львівська залізниця» права. Законодавством не визначений статус «учасника антитерористичної операції». Тому всі бійці із зони АТО підпадають під категорію мобілізованих, для яких такі пільги не передбачені, пояснили ZAXID.NET  у благодійному фонді безоплатної правововї допомоги для бійців АТО та їх сімей.

Постійний безкоштовний проїзд  у залізничному транспорті  на час несення служби передбачений для солдатів-строковиків. Їх же в зону бойових дій не відправляють.

Водночас учасникам АТО, щоб отримати статус «учасника бойових дій», а разом із ним право на соціальні пільги, потрібно пройти низку бюрократичних процедур, зібрати безліч документів та чекати не менше місяця після повернення із зони бойових дій. Тобто, отримати передбачені законом соціальні пільги військові можуть лише за місяць після демобілізації із зони конфлікту.

Проте, як пояснили юристи, за законом «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та їхніх сімей», держава має забезпечити військовим, в тому числі і мобілізованим, безкоштовний проїзд у відрядження та відпустку, тобто в зону АТО та на ротацію. Таким чином виходить, що не залізниця має надавати пільги військовим, а Міноборони компенсовувати вартість квитків.

Аби з'ясувати, чому попри це солдати, що їдуть захищати Батьківщину, і далі витрачають на проїзд власні кошти, ZAXID.NET звернувся до прес-служби обласного військкомату Львівщини. Там поспішили запевнити, що ніхто із військовослужбовців не їздить у зону бойових дій власним коштом  - відрядження та відпустки солдатам та офіцерам оплачують.

«Військові не можуть виїхати в зону АТО просто так. Для цього командир підрозділу складає наказ про відрядження. Після чого військових або везуть спецтранспортом частини, або видають аванс із врахуванням ціни квитків та добових. Можливий також варіант, коли військові за власний кошт купують квитки, складають звіт про відрядження, і потім їм ці кошти повертають», - сказав речник обласного військкомату Львівщини Роман Поронюк.

Така відповідь здивувала 20-річного бійця із прізвиськом «Бандера». «Я вже рік воюю в зоні АТО. Жодного разу грошей за квитки нам ніхто не повертав. Жодних авансів на купівлю квитків додому нам також не видавали», - обурився він.

Натомість у прес-службі Національної гвардії України пояснили, що їхнім контрактникам виплачують кошти за відпустку лише у тому випадку, коли сукупний дохід сім’ї на одну людину не перевищує  1710 гривень.

«Тобто, якщо взяти кошти, які заробляє вся сім’я і поділити їх на кількість членів сім’ї, включно з дітьми, то ця цифра не повинна перевищувати 1710 гривень. Здебільшого солдати заробляють 2800 грн, якщо дружина бійця також працює, то гроші за квитки йому швидше за все не повернуть», - сказав речник Західного ОТО Національної гвардії України Олег Тіхов.

Також він пояснив, що частина закону про оплачуване відрядження військовослужбовця виконується, оскільки відрядженням вважається  шлях бійця із військової частини до місця виконання завдання. А це найчастіше зона АТО, куди солдат возять централізовано автотранспортом. 

Що ж стосується шляху від дому до військової частини, то це називають прибуттям військовослужбовців на місце несення служби. І грошей за цей шлях ніхто військовим не повертатиме.

«На жаль, у нас військові з різних структур мають різні соціальні гарантії, попри те, що  сидять в одних окопах», - підсумував Олег Тіхов. 

 
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук