Опоненти у справі пам’ятника Шептицькому дійшли згоди

Після 7-годинних дискусій усі сторони конфлікту підписали спільну резолюцію

КультураКатерина Сліпченко, 13 березня 201542616
Опоненти у справі пам’ятника Шептицькому дійшли згоди
фото Facebook
Один з можливих варіантів встановлення пам'ятника

Результатом круглого столу «Реконструкція площі Святого Юра: порозуміння заради вшанування митрополита Андрея Шептицького», який тривав 7 годин, стала резолюція, підписана усіма сторонами конфлікту.

У документі, який підписали усі учасники круглого столу, йдеться про те, що гідним для громади міста є встановлення пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому.

Також резолюція наголошує на необхідності продовжити діалог між зацікавленими сторонами, щоб виробити спільне бачення вирішення громадського простору площі Святого Юра.

Для цього має бути створена робоча група з 12 осіб, що має складатися із представників Львівської міської ради, УГКЦ, громадської ініціативи «Врятуй сквер Святого Юра», мешканців прилеглих вулиць, «Львівської Політехніки», авторського колективу проекту «Реконструкція (відновлення) площі Святого Юра із встановленням пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому» (по 2 особи). 

Робоча група має визначити механізм залучення експертів. Авторські колективи представляють актуальний проект реконструкції площі Святого Юра із встановленням пам’ятника митрополиту Андрею Шептицькому. Робоча група має прийняти рішення 2/3 голосів, а авторська група відобразити на графічних матеріалах запропоновані зміни.

Зустрічі робочих груп мають бути максимально прозорими та відкритими із веденням стенограм та онлайн-трансляцією. Протягом найближчих двох тижнів має бути підготований узгоджений варіант концепції містобудівного вирішення громадського простору площі Святого Юра.

Тоді робоча група ініціює звернення до Львівської міськради щодо проведення громадських слухань по узгодженому варіанту концепції, які мають відбутися до 26 квітня 2015 року.

Нагадаємо, необхідність створення робочої групи та широких обговорень виникла через конфлікт із встановленням пам’ятника. Найбільший резонанс та обурення у суспільстві викликало те, що заради реконструкції площі потрібно перенести трасу наявної дороги у бік корпусів «Львівської Політехніки», а це загрожує існуючому скверу.

Загалом круглий стіл зібрав багато людей, зацікавлених у проблемі. Зал Центру міської історії Центрально-Східної Європи не зміг вмістити усіх охочих. Під час обговорення було висловлено декілька цікавих ідей.

Завідувач сектора виставково-експозиційної роботи Національного музею у Львові ім. А. Шептицького Остап Лозинський нагадав присутнім, що за основу пам’ятника Шептицькому у Львові обрали скульптуру Андрія Коверка (1893 -1967), яку митець створив ще за життя митрополита. Тож дивним виглядає те, що нові покоління та новий час не змогли знайти свого бачення постаті Шептицького. Так само Остап Лозинський наголосив, що треба дуже зважати на якість скульптури, яка постане поряд із такими шедеврами, як скульптури Пінзеля, що прикрашають церкву Святого Юра.

З ним погодився і засновник Музею ідей Олесь Дзиндра, який вважає, що пам’ятник Шептицькому має наразі стати останнім у Львові. Він вважає за необхідне оголосити тимчасовий мораторій на спорудження пам’ятників.

Бачити більш камерною, людяною постать митрополита бажає і вчений-еколог та дендролог Володимир Кучерявий.

Варто зауважити, що львівські дендрологи під час круглого столу особливо звернули увагу на те, що у сквері, за який і точаться суперечки, ростуть цінні рослини, завезені із різних країн понад сто років тому. Вчені називають близько 49 різних видів дерев та кущів, які можуть бути знищені.

Своє бачення вшанування пам’яті митрополита озвучила і мистецька рада «Діалог», яка вважає, що найкращим є продовження ідей Шептицького, а саме меценацтво, доброчинність, популяризація його творчості тощо.

Отож, думки львів’ян є різними. Збігаються вони в тому, що пам’ять Андрея Шептицького має бути гідно вшанована. І підписана резолюція дозволяє припустити, що учасникам дискусії вдасться дійти згоди.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія 6

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Andriy Hnatyuk 14 березня 2015, 10:37

  З приводу коментаря зі словами: "39млн.якщо я не помиляюсь на пам'ятник." Так, це помилка, навіть чомусь дуже поширена. Насправді ж, 30 млн (а не 39) - це прибл. сума коштів з міськбюджету, яка була б необхідна для виконання усіх робіт, пов`язаних із реконструкцією згідно із чинним її проектом. Стосовно ж самого пам`ятника, то він не має відношення до цих коштів - він виготовляється за добровільні пожертви із незалежних від міського бюджету джерел:
  "Згідно з рішенням виконкому, виготовленням та встановелнням пам'ятника займатиметься курія Львівської архиєпархії УГКЦ. Натомість оновлення площі фінансуватиметься з міського бюджету." (цитата зі статті "Виконком затвердив проект..." на цьому ж сайті). Резолюція Круглого столу засвідчила, що Пам'ятник потрібен кожному. Питання лише в тому, як спільно продумати реконструкцію скверу (площі), щоб це було не надто дорого і краще узгоджено між усіма, кого це найбільше стосується.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • patria7 14 березня 2015, 09:26

  Дивно та поставте пам"ятник чи біля УКУ чи на Сихові чи біля будь-якого греко-католицького храму у Львові припиніть ліпше рух біля нових будівель Політехніки у Львові обмаль рекреаційних зон залишіть в спокої площу Святого Юра поставте той пам"ятник з другого боку навпроти технікуму радіоелектроніки єдиної альма матері нинішнього намісника Львова
  Храм Святого Юра то величний сам по собі пам"ятник він не потребує додаткових пам"ятників навколо себе

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Oleg Davidoff 13 березня 2015, 22:58

  ви вдумайтесь яку сумму 39млн.якщо я не помиляюсь на пам'ятник.Шептицький був би проти,за такі гроші можна невеличкий пам'ятник построїти і парк відреставрувати і ще на благодійність залишиться,але священикам собору Юра дуже щось треба той пам'ятник.

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Більше коментарів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук