Під час дослідження давніх фресок у мерії Бібрки виявили зображення триголового змія

Фахівці припускають, що у цій частині будівлі колись могла бути аптека

Головні новини Львова 10.12Оксана Сенишин, 10 грудня 2019, 17:50 3940 0

Місто Бібрка, що за 30 км від Львова, може стати туристичною цікавинкою на карті України. Адже зараз у міській раді містечка досліджують фрески XVIII століття. Під час робіт серед зображень виявили і триголового змія. Це, як припускають фахівці, може означати, що у цій частині будівлі колись була аптека. Щоправда, аби взятися за реставрацію стінописів ґрунтовно, потрібно знайти 50 тис. грн.

«Тут, у Бібрці, може бути так, як у Жовкві. Жовква з туризму щораз більше черпає. Так само тут є оборонний костел XV ст. з бійницями. Поруч — замчище, оборонне середмістя. Там, між іншим, із протилежного боку є навіть фрагменти тих стін. У місті є 14 пам'яток архітектури», — розповів архітектор Іван Щурко.

Серед цікавинок тепер — і міська рада. Ще у 1990-их під арочними склепіннями коридору там виявили давні розписи. І лише тепер їх взялися досліджувати перед реставрацією. На фресках, кажуть, — ймовірно, брати Кузьма і Дем'ян, опікуни аптекарів.

«Один із них розтирає зілля, а інший вичитує книжки. Якщо придивитися, а ми ще це розчистимо, то у їхніх книгах є взагалі якісь ієрогліфи, як китайські. А з іншої сторони є трави. Описати, що це саме за трави ще не можемо, хіба, коли знімемо забруднення. Маємо півня або птаха поруч. Знизу є змій, який їх так обвиває зі всіх сторін», — описала реставраторка Ірина Гірна.

Це унікальний приклад світського стінопису поза межами Львова. Таких казкових героїв – драконів, єдинорогів, феніксів – часто на ознакування аптек використовували німці та австрійці. І це може підтвердити, що час створення фрески — XVIII ст. А також цей вік підтверджує і зондування — дослідження історичних нашарувань.

«Якщо уявити, що кожних 20 років — а в середньому через 20-30 років люди роблять ремонт — то в даному випадку я нарахувала 14 історичних нашарувань. А якщо помножити, то вже ми можемо припускати, що розпису вже понад 200 років», — пояснила реставратора Ірина Гірна.

Ще один доказ — сама конструкція цього крила міської ради.

«Перше, що наштовхує на таку думку, що фреска з XVIII століття, — це арочні кам'яні склепіння. Їх так масово застосовували, власне, до середини XIX ст. У таких ужиткових будинках — не сакральних. Товщина стін — понад метр —також конструктивно була необхідною, щоб на неї обперти склепіння», — розповів архітектор Іван Щурко.

Саме там, де є розписи, ймовірно, колись була аптека. Решту приміщення мерії добудували вже у кінці XIX ст. Реставратори зараз проводять часткові розчистки, вивчають пігменти, аби визначити спосіб відновлення розпису. А на це потрібно знайти ще 50 тис. грн. До усього, якщо міськрада Бібрки переможе у конкурсі мікропроектів обласної ради, то туристи почують і як «бамкає» міський годинник.

«Наш годинник виготовлений у 1937-1938 році майстром зі Станіславова — Ягерем. Десь до 1960-70-их років годинниковий механізм працював. І давав звук. Але потім постійні були поломки. І тому ми вирішили відновити годинник, аби, умовно кажучи, запустити час у нашому місті», — підсумувала заступниця міського голови Бібрки Оксана Довгаль.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук