Поховання упівців у Сколе - одне з найбільших в Україні

Головні новини Львова за 13.05Віталій Кубліков, 13 травня 2015, 13:41 2936 0

У лісі біля містечка Сколе у бліндажах розкопали десятки людських останків. Історики вважають, це замордовані вояки визвольного руху часів Другої світової війни.

Саме у Сколе в 40-их роках був концентраційний табір НКВС, куди й звозили повстанців задля розправи. Археологи ж твердять: це найбільше поховання вояків УПА, яке коли-небудь вдавалось знайти пошуковцям.

Натрапили на унікальні історичні поховання зовсім випадково місцеві мешканці в урочищі Альтана. Випорпав з-під землі кістки та рештки шинелі пес пана Владлена. «Я знаю, що тут колись були масові розстріли. Возили сюди розстрілювати і кидали ніби в той потік. Але конкретне місце ніхто не вказував», - розповів мешканець Сколе Владлен Мельниченко.

Та все ж першими тут були чорні археологи, які ще більше сплюндрували могили. Сліди їхньої роботи вражають навіть досвідчених пошуковців.

Археологи кажуть, це не просто захоронення, а братські могили. Так звані санітарні поховання. Яма, куди людей просто складали штабелями у кілька шарів, - це жорстокий почерк НКВДистів.

«Жах цих поховань полягає у тому, що вони зовсім не були присипані землею. Їх прикрили в кращому випадку гіллям і були підпалені», - ділиться враженнями археолог Валерій Білик.

На сьогодні попередньо ідентифіковано вже три десятки замордованих. Тут як чоловічі рештки, так і жіночі. Про те, що це учасники визвольного руху, свідчать оригінальні  артефакти.

«Серед супровідного матеріалу є саморобний тризуб, який один із воїнів УПА зробив собі, щоб ідентифікувати себе як упівця. Також знайшли мідний медальйон, на якому зображена Богоматір і написано «Матір Божа, молися з нами українською мовою», - розповів керівник пошукового підприємства «Доля» Володимир Харчук.

Пошукові роботи тривають. Фахівці не виключають, що у цьому лісі  натраплять на нові людські рештки.  Після ексгумації їх перепоховають вже по-християнськи на горі Альтана.

Саме тут встановлено меморіал, де вписано понад 200 жертв визвольного руху Сколівщини. Одиниці упокоєно. Більшість вважаються зниклими безвісти.

 

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук