Польща пропонує українцям самим провести розкопки у Грушовичах, – Дещиця

СуспільствоАндрій Стець, 27 серпня 20186250
Польща пропонує українцям самим провести розкопки у Грушовичах, – Дещиця
фото РАР
Залишки після демонтажу українського пам'ятника УПА у селі Грушовичі Підкарпатського воєводства

Польська сторона запропонувала Україні провести розкопки у селі Грушовичі на місці зруйнованого пам'ятника воїнам УПА. Про це заявив посол України в Польщі Андрій Дещиця, повідомляє «Укрінформ».

«Щодо Грушовичів, то є бачення українських експертів з Інституту національної пам’яті, які лише спостерігали за тими розкопками, які проводив Інститут національної пам’яті Польщі. Їм (українській стороні — ред.) запропоновано провести розкопки самим, провести експертизу і на підставі експертизи, а не зовнішнього спостереження, провести з польською стороною переговори щодо того, хто там похований», - сказав дипломат.

За його словами, якщо буде доведено, що у Грушовичах саме військові поховання, то польська сторона готова відповідно до свого законодавства встановити надгробний пам’ятник.

А оскільки наразі невідомо, кому належать виявлені там останки, то, на думку посла, найкращим виходом із ситуації є встановлення хреста на місці поховання.

«Ми не повинні робити ультимативно, ми повинні підходити до жертв з людяної позиції, з позиції християн. Поставити хрест, тому що там поховані люди і це є в нашій традиції, це є в польській традиції. Хрест буде тимчасовим рішенням до того, часу поки не буде доведено, досліджено, хто там похований», - зауважив дипломат.

Коментуючи розблокування ексгумації польських поховань в Україні, Дещиця нагадав, що віце-прем’єр-міністр Павло Розенко передав запрошення польській стороні розпочати переговори щодо конкретних місць, де можна було би проводити такі пошукові роботи.

Нагадаємо, українсько-польські відносини загострилися у квітні 2017 року, коли польські націоналісти за підтримки місцевої влади знищили на кладовищі в селі Грушовичі поблизу Перемишля пам'ятник воякам УПА. Після цього офіційний Київ заблокував проведення поляками ексгумацій в Україні, наполягаючи на відбудові знищених вандалами за останні роки на півдні Польщі українських місць пам'яті.

Однак, Польський Інститут національної пам’яті (ІНП) представив результати розкопок на муніципальному кладовищі в Грушовичах поблизу Перемишля, що тривали впродовж 24-26 травня. Згідно з даними проведених археологічної та судово-медичної експертизи Управлінням з пошуку та ідентифікації (УПІ) польського ІНП, поховані на цвинтарі у Грушовичах на місці українського пам’ятника воїнам УПА є звичайними тодішніми мешканцями Грушовичів, а не воїнами УПА.

Пам’ятник на кладовищі в Грушовичах був зведений 1994 року. Його побудували у формі воріт, половини яких об'єднано у верхній частині металевим гербом України. На дошках був напис «Героям УПА. Слава борцям за волю України». Три роки тому з пам’ятника знято таблиці присвячені УПА. В останні роки пам’ятник неодноразово нищили і паплюжили.

26 квітня 2017 року відповідно до рішення війта ґміни Стубно, на території якої розташоване село Грушовичі, пам’ятник було демонтовано.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук