Україна наполягатиме на відновленні пам’ятника бійцям УПА у Грушовичах
Як заявив голова УІНП Володимир В'ятрович, висновки польської сторони щодо відсутності на цвинтарі останків упівців є передчасними
Україна продовжуватиме переговори з Польщею щодо відновлення пам’ятника воїнам Української повстанської армії у польському селі Грушовичі. Про це повідомив голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович, пише УНН.
«Ми будемо продовжувати переговори з польською стороною. І вважаємо, що на цьому місці має бути поставлено пам’ятник, який має говорити, зокрема, про тих людей, які там поховані... Наразі якихось переговорів з польською стороною ще не відбувалося. Очікуємо, що вони відбудуться і відповідно будемо озвучувати це питання в черговий раз», – наголосив В’ятрович.
Також голова Інституту переконаний, що висновки польської сторони за підсумками археологічних розкопок у Грушовичах є передчасними.
«Ми вважаємо, що висновки, які є в аналітичному звіті з розкопок, де йдеться про те, що нібито немає підстав говорити про віднайдення в цих могилах останків українських повстанців, є передчасними. І переконані, що дослідження мало б продовжитися. Нас дивує, що так швидко було завершено самі розкопки, і що так швидко були підготовлені висновки, які, очевидно, мали за мету довести попередню версію Польського інституту національної пам’яті, який починав ці розкопки», — зазначив він.
За його словами, результати цих розкопок нічого не дали. Як і передбачалося, уточнив він, важко було сподіватися, що ці останки матимуть якісь однозначні матеріали, які дозволять їх ідентифікувати як вояків Української повстанської армії.
«Тим не менше, польська сторона чомусь пішла на ці розкопки і вирішила їхніми результатами скористатися для того, щоб сказати, що нібито не знайдено якихось достатніх підстав для того, щоб вважати ці останки повстанськими. Ми переконані, що для таких висновків достатніх підстав немає», — наголосив В’ятрович.
«Одне з наших зауважень якраз і стосувалося досить дивного підходу польських археологів, які проводили розкопки рівно під пам’ятником. Ми прекрасно розуміємо, що пам’ятник, який постав через сорок років після того, коли там були поховані люди, не міг ідеально точно потрапити власне на цю могилу. Більше того, під час цих розкопок проведено аналіз не всіх виявлених останків, а частини. І частина останків, які опинилися поза межами пам’ятника, вони не аналізувалися. Тобто теж дуже дивний підхід, коли останки двох людей фактично не аналізувалися, попри те, що частково їх було викопано власне у тій частині, яка була під пам’ятником. Більше того, в одній з частин під цим пам’ятником, була можливість, не порушуючи інших могил, ще принаймні на кілька метрів розширити розкопки. Цього не було зроблено і це дає підстави говорити про те, що, на жаль, розкопки мали за мету не з’ясувати, хто саме був похований під цим пам’ятником, а довести те, що нібито там ніколи не було вояків УПА», – резюмував голова УІНП.
Як писав ZAXID.NET, нещодавно Польський Інститут національної пам’яті (ІНП) представив результати розкопок на муніципальному кладовищі в Грушовичах поблизу Перемишля, що тривали впродовж 24-26 травня.
Згідно з даними проведених археологічної та судово-медичної експертизи Управлінням з пошуку та ідентифікації (УПІ) польського ІНП, поховані на цвинтарі у Грушовичах на місці українського пам’ятника воїнам Української повстанської армії (УПА) є звичайними тодішніми мешканцями Грушовичів, а не воїнами УПА.
Пам’ятник на кладовищі в Грушовичах був зведений 1994 року. Його побудували у формі воріт, половини яких об'єднано у верхній частині металевим гербом України. На дошках був напис «Героям УПА. Слава борцям за волю України». Три роки тому з пам’ятника знято таблиці присвячені УПА. В останні роки пам’ятник неодноразово нищили і паплюжили.
26 квітня 2017 року відповідно до рішення війта ґміни Стубно, на території якої розташоване село Грушовичі, пам’ятник було демонтовано.