Польща висунула Україні вимоги щодо відновлення співпраці Інститутів національної пам'яті

СвітРоман Ганкевич, 12 квітня 201831295
Голова ІНП Польщі Ярослав Шарек

Відновлення співпраці між польским та українським Інститутами національної пам’яті стане можливим після виконання українcькою стороною декількох умов. Про це заявив голова ІНП Польщі Ярослав Шарек, передає польське видання Dzieje.pl.

Шарек зазначив, що відновлення співпраці відбудеться після прийняття Україною рішення про надання дозволу полякам на проведення пошукових робіт на українській території. Варшава також вимагає дозволу на ексгумацію жертв і будівництво меморіалів на місцях загибелі поляків, зокрема, польських солдатів, загиблих на території сучасної України в 1939 році, а також легіонерів, похованих в районі села Костюхнівка Волинської області.

Голова Інституту нацпам’яті наголосив, що українці раніше висловили бажання співпрацювати у питаннях, пов’язаних з подіями 1920-го року, тобто підписанням угоди про союз між Юзефом Пілсудським та Симоном Петлюрою, однак, додав він, далі заяв справа не пішла.

Ще однією умовою відновлення співпраці, за словами Шарека, буде спільна публікація доробку зустрічей Польсько-українського форуму істориків. Робота цього органу, до якого входять учені з обох країн, нині призупинена. Голова ІНП Польщі сказав, що Інститут готовий проводити наступні зустрічі з українськими ученими, якщо спочатку опублікує польською та українською мовами наукові опрацювання, що були презентовані досі під час цього форуму.

«Але ми до цього часу так і не отримали від української сторони текстів українських авторів, хоча ми можемо їх надрукувати», - сказав голова Інститут нацпам’яті Польщі.

Незважаючи на труднощі у співпраці з Україною щодо ексгумації та вшанування пам'яті, президент ІПН також звернув увагу на позитивні приклади співпраці з Україною, в тому числі з архівами. Наприкінці березня цього року Інститут національної пам'яті уклав угоди з Державними обласними архівами - в Одесі, Вінниці і Хмельницькому. Відтепер вони надають доступ польським архівістам до тисячі документів про злочини НКВД, скоєні над поляками у 1937-38 роках в Радянському Союзі.

Як відомо, Інститут національної пам’яті України ініціював мораторій на ексгумацію поляків в Україні у відповідь на вандалізм щодо українських пам’ятників на території Польщі, зокрема, на кладовищі у Грушовичах під Перемишлем. Директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович заявив, що Україна зможе дозволити ексгумацію останків польських жертв тоді, коли польська сторона надасть своє бачення легалізації українських пам'ятників у Польщі.

Україна звернулася до Польщі з пропозицією відновлення співпраці між інститутами нацпам’яті, міністерствами культури та міжнародними комісіями, котрі займаються історичними питаннями.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук