Премію Нобеля з медицини отримали троє вчених зі США

СвітВолодимир Балита, 7 жовтня 20136580
Премію Нобеля з медицини отримали троє вчених зі США

Нобелівська премія з медицини за 2013 рік присуджена американцям Джеймсу Ротману, Ренді Шекману та Томасу Зюдофу "за відкриття механізму регулювання руху везикул – найбільшої транспортної системи наших клітин". Про це 7 жовтня повідомив Нобелівський комітет та Каролінський інститут.

Як зазначається у повідомленні на сайті Нобелівської премії, нагороду 2013 року присуджено за розкриття таємниці, як клітини організовують власну транспортну систему.

Кожна клітина є «заводом», виробляє та експортує молекули. Наприклад, інсулін, який виробляється і вивільняється у кров. Ці молекули транспортуються за межі клітини у маленьких мішечках, які називають везикулами (англ. – vesicles). Всі троє лауреатів цьогорічної премії вивчали молекулярні принципи, які керують процесом доставки цього «вантажу» у правильне місце і в певний час.

Зокрема, Ренді Шекман виявив набір генів, необхідний для транспортування за межі клітини. Джеймс Ротман відкрив протеїновий механізм, який дозволяє везикулам приєднуватись до своєї цілі і доставляти «вантаж». Томас Зюдоф відкрив, як сигнали «інструктують» везикули вивільняти свій вантаж у чітко потрібен момент.

Ці троє лауреатів Нобелівської премії зробили фундаментальне відкриття у клітинній фізіології – воно мало найбільший вплив на розуміння того, як «вантаж» доставляється за межі клітини у певний час і в певне місце.

Порушення у цій транспортній системі трапляються під час різних захворювань, у тому числі неврологічних та імунологічних порушень, а також діабету. Без цього механізму регулювання, наші клітини опинись у хаосі, йдеться на сайті найпрестижнішої премії у світі.

7 жовтня почався так званий Нобелівський тиждень. Завтра, 8 жовтня, будуть оголошені імена лауреатів премії з фізики.

Нагадаємо, у 2012 році лауреатами Нобелівської премії з медицини стало двоє учених. Один із них – професор Кіотського університету Сінья Яманака, що розробив методику перепрограмування соматичних клітин людини і одержання з них так званих індукованих плюрипотентних клітин, які мають властивості ембріональних стовбурових. Другий лауреат – британський біолог Джон Гердон, який першим у світі запропонував метод клонування тварин.

Лауреатами Нобелівської премії з хімії торік стали американці Роберт Лефковіц і Брайан Кобілка. Нагороду вченим дали за "новаторські відкриття, які показують внутрішню роботу важливого сімейства G-білкових рецепторів". Лауреатами нобелівської премії з фізики 2012 року  стали марокканець Серж Хароше і американець Девід Вайнленд.

Як повідомляв ZAXID.NET, цього року на Нобелівську премію миру  претендує рекордна кількість осіб.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук