Рада ЄС схвалила виділення Україні €1 млрд кредиту
Проти виділення Україні цієї суми проголосувала лише Угорщина
До теми
Рада Європейського Союзу (ЄС) у вівторок, 26 червня, схвалила четверту програму макрофінансової допомоги для України, яка передбачає виділення 1 млрд євро кредитів у разі виконання Києвом низки умов. При цьому проти такого рішення виступила лише Угорщина.
Як повідомила агенція «Інтерфакс-Україна», метою виділення кредитних коштів є покриття фінансового розриву і підтримка економічної стабілізації та програми проведення структурних реформ. При цьому умови надання макрофіндопомоги будуть встановлені в меморандумі про взаєморозуміння між Україною та Єврокомісією.
Напередодні Європарламент, рада ЄС та Єврокомісія сформулювали основні умови: запуск системи перевірки електронних декларацій, перевірка даних про бенефіціарів компаній, створення спеціалізованого антикорупційного суду відповідно до рекомендацій Венеційської комісії. Крім того, в меморандумі будуть закладені умови по боротьбі з відмиванням грошей і ухиленням від сплати податків.
Також основною передумовою для надання макрофінансової допомоги є повага Україною ефективних демократичних механізмів, зокрема багатопартійної парламентської системи.
Згідно з оприлюдненими матеріалами, макрофінансова допомога виділяється на термін до 15 років. Вона буде розділена на два транші, розміри яких будуть встановлені додатково. Програма буде діяти 2,5 року з моменту набуття чинності меморандуму про взаєморозуміння з Україною.
Передбачається, що кошти макрофінансової допомоги будуть виділені Нацбанку, однак не виключено, що кінцевим їх бенефіціарним одержувачем стане Міністерство фінансів.
Як відомо, перша програма макрофінансової допомоги ЄС для України на 610 млн євро була схвалена навесні 2014 року і виділена Києву трьома траншами з травня 2014 року по квітень 2015 року. Крім того, ЄС у 2014 році схвалив для України також другу подібну програму на 1 млрд євро, в рамках якої було виділено два транші по 500 млн євро – 17 червня і 3 грудня. Третю таку програму на 1,8 млрд євро Євросоюз схвалив 15 квітня. Вона передбачала виділення трьох траншів по 600 млн євро, однак третій транш був скасований 18 січня 2018 року через невиконання Україною узгоджених умов.
Необхідність у четвертій програмі виникла у зв’язку з тим, що в листопаді 2017 року місія Міжнародного валютного фонду (МВФ) переглянула свої оцінки потреби країни в зовнішньому фінансуванні, вказавши на додатковий розрив у 4,5 млрд дол. на 2018-2019 рр.