Із травня 2021 року газопостачальні компанії мають запронувати споживачам так звані базові річні тарифи. Ціни на паливо фіксуватимуть на цілий рік – з 1 травня поточного року по 30 квітня наступного року. Як пише сайт «ГазПравда», такі зміни містяться в проекті постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), та її обґрунтуванні, оприлюднених до обговорення на сайті відомства.
Згідно з проектом, річну ціну на природний газ компанії будуть зобов’язані довести до відома побутових споживачів до 25 квітня, опублікувавши її на своїх сайтах. При цьому змінити базову річну ціну протягом цього періоду постачальник не матиме права.
«Вищезазначені зміни сприятимуть захисту прав побутових споживачів в частині стабілізації цін на природний газ в умовах відкриття ринку природного газу та розвитку конкуренції на ньому», – йдеться в обґрунтуванні проекту постанови НКРЕКП.
Водночас постачальники природного газу матимуть можливість пропонувати й інші комерційні пропозиції для споживачів, умови яких можуть відрізнятися від ціни та обов’язкових умов базової річної пропозиції. Таким чином, місячні чи сезонні тарифні пропозиції не зникнуть, тож споживачі за бажанням зможуть обрати їх .
При цьому умови будь-якої комерційної пропозиції, на відміну від базової річної, постачальник матиме право змінити. Але повідомити про це споживача він зобов’язаний не пізніше ніж за один місяць.
Зазначену постанову НКРЕКП ще має ухвалити на своєму засіданні та оприлюднити на сайті.
Раніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль анонсував запуск річних пропозицій на газ «в другому кварталі цього року». На його переконання, населення не повинне щомісяця відстежувати, як змінюються ціни на ринку газу. Тому річний продукт, який, за його словами, використовують усі розвинені світові держави, захистить населення від різких коливань цін.
Крім того, йдеться не лише про власників індивідуальних котлів, а й про мешканців багатоквартирних будинків із централізованим опаленням. Прем’єр доручив голові НКРЕКП провести нараду з представниками теплокомуненерго для обговорення механізмів запуску річного продукту для таких підприємств.
Водночас, на думку експертів ринку, весна – не найкращий час для запровадження річних пропозицій без змоги змінити їхню ціну у майбутньому. Адже спрогнозувати вартість ресурсу на цілий рік наперед вкрай важко, тож компанії муситимуть або закладати в ціну всі можливі ризики, або орієнтуватися на середньострокові прогнози, але наражатися на непередбачувані коливання й нести збитки за підсумками всього року.
«Ідея переходу на базовий річний тариф із травня є досить дивною й позбавлена ринкової логіки, адже газ дешевшає влітку й саме тоді постачальники зможуть закупити такий ресурс на оптовому ринку, відповідно, сформувати свою цінову політику. А спрогнозувати, як поведе себе ринок і визначити річну ціну саме в квітні, буде надто ризиковано для більшості постачальників. Вважаю, що це може викинути з ринку низку компаній», – переконана координаторка житлово-комунальних й енергетичних програм громадської мережі «Опора» Тетяна Бойко.
За її словами, сама ідея визнати базовою річну, а не місячну ціну, має право на існування. «Але це було би логічніше зробити з осені 2021 року», – додала Тетяна Бойко.
Торік сезонні тарифні плани на постачання газу для населення пропонували лише кілька компаній на ринку. Повноцінний річний тариф із помісячною оплатою рівними частинами мав лише державний «Нафтогаз», решта – пропонували постачати газ із 100% предплатою.
Нагадаємо, із серпня 2020 року в Україні відкрився вільний ринок газу для побутових споживачів. Українці отримали право легко змінювати постачальників газу, якщо чинний з якихось причин їх не влаштовував. Обмеження щодо ціни газу були скасовані, а вартість природного газу змінювалася щомісяця.
Від жовтня вартість газу почала стрімко зростати, що викликало невдоволення серед населення. Після низки протестів у регіонах уряд запровадив державне регулювання цін, яке мало стосуватися газу, спожитого у лютому та березні.
Згідно із законом про ринок газу, компанії-продавці блакитного палива для побутових споживачів повинні оприлюднювати його ціну за п’ять днів до початку місяця постачання, якщо вартість на наступний місяць буде відрізнятися від попереднього.