СБУ оприлюднила архівні дані про боротьбу КДБ із пам’яттю про Бабин Яр

Галузевий державний архів Служби безпеки України спільно з Центром досліджень визвольного руху виклав у Електронному архіві документи КДБ, які засвідчують, що радянські спецслужби перешкоджали вшануванню пам’яті жертв нацизму, у тому числі у Бабиному Яру, повідомили у прес-центрі СБУ.

25 опублікованих документів свідчать про боротьбу радянської держбезпеки та МВС у 1966-1978 роках із вшануванням пам’яті жертв нацистів у Бабиному Яру.

«Щороку напередодні річниці нацистських розстрілів у Бабиному Яру 29 вересня чекісти відзначали в своїх документах наміри так званих «єврейських екстремістів» вшанувати жертви Бабиного Яру, а значить, використати річницю трагедії «з провокаційною метою» для «антигромадських проявів». КДБ намагався всіляко перешкодити будь-яким поминальним акціям, які не вписувалися в комуністичну ідеологію», – зазначив директор архіву СБУ Андрій Когут.

Зокрема, у спеціальних повідомленнях на ім’я Першого секретаря ЦК КПУ голова КДБ доповідав про заплановані єврейські акції та заходи КДБ щодо їх оперативного супроводження та часто зриву і затримання учасників.

Так, у 1966 році кадебістам стало відомо, що 19 вересня на мітингу в Бабиному Яру виступали відомі письменники Віктор Некрасов, Борис Антоненко-Давидович та Іван Дзюба. При чому, керівник спецслужби в УРСР Віталій Нікітченко оцінював реакцію єврейської молоді на заклики боротися проти антисемітизму та скріплювати співпрацю між українським і єврейським народами як «націоналістичну».

29 вересня 1974 року загін радянських дружинників припинив спробу групи євреїв покласти до пам’ятного каменя в Бабиному Яру вінки, букети та синьо-білі стрічки з написами «Жертвам фашизму» та «Ми не забудемо. Євреї з Риги та Москви» й установити дві металеві зірки Давида. Усі предмети дружинники вилучили.

Спецслужби докладали чималих зусиль, аби виключити навіть найменшу можливість інформації про дійсний стан ушанування жертв Голокосту в УРСР просочитися за кордон. «З метою запобігання присутності іноземців у районі Бабиного Яру і збору ними тенденційної інформації через можливості «Інтуриста» було змінено час прибуття в Київ туристичної групи із США - членів «Асоціації адвокатів штату Колумбії» чисельністю 76 осіб, зранку 29 вересня достроково відправлено до Львова автопоїзд із австрійськими автотуристами, було взято під контроль низку інших іноземців», – йдеться в одному з документів.

Навіть написи на вінках на кшталт «Жертвам фашизму від народу Ізраїлю» та «Народ Ізраїлю живий» органи КДБ у своїх документах розцінювали як «провокаційні».

Як відомо, під час фашистської окупації Києва у 1941-1943 роках Бабин Яр став місцем масових розстрілів євреїв та циган, радянських військовополонених, в’язнів Сирецького концтабору, а також радянських підпільників, членів Організації українських націоналістів, душевнохворих, заручників, «саботажників», порушників комендантської години та інших. Загалом протягом двох років у Бабиному Яру було розстріляно майже 100 тис. осіб, дві третини з яких були євреї. За цей час тут було розстріляно 621 члена ОУН.

Зазначимо, з метою вшанування 75-роковин трагедії у Бабиному Яру в Україну прибув президент Ізраїлю.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук