Апеляційний суд у Ніші (Сербія) підтвердив рішення Вищого суду першої інстанції, який відмовив в екстрадиції в Україну екс-начальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова в Україну. Про це у четвер, 5 жовтня, повідомляє «Радіо Свобода».
Це рішення юридично закріплює попередні судові вироки в Сербії щодо невидачі Наумова на запит України.
Як повідомляється, відповідний запит надійшов від України до Сербії в середині жовтня 2022 року. В Україні Наумову повідомили про дві підозри – у привласненні, розтраті майна або заволодінні ним шляхом зловживання службовим становищем, у зловживанні владою або службовим становищем та у шахрайстві і завданні збитків державі у розмірі понад 3,2 млн грн.
Як інформував ZAXID.NET, 29 вересня Вищий суд міста Ніш засудив Андрія Наумова до одного року позбавлення волі за звинуваченням у відмиванні грошей.
Колишнього співробітника СБУ Наумова, якого підозрюють у державній зраді, затримали в Сербії на початку червня 2022 року. Тоді поліція заявила, що виявила під час огляду автомобіля гроші та діаманти, і що вони, як підозрюється, походять від злочинної діяльності. Наумову висунули звинувачення у відмиванні грошей у Вищому суді Ніша. На суді Наумов заперечував звинувачення слідства і стверджував, що це його особисті гроші.
У середині жовтня 2022 року Україна попросила Сербію про екстрадицію посадовця. За версією правоохоронців, він міг збирати та передавати російським спецслужбам дані, що становлять державну таємницю, зокрема, щодо систем безпеки зони відчуження ЧАЕС. Однак позасудова колегія Вищого суду Ніша 12 липня відмовила на запит Києва.
У квітні 2022 року президент України Володимир Зеленський позбавив його звання бригадного генерала та назвав «зрадником». За даними «Схем», він виїхав за кордон за лічені години до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, а правоохоронці проводили у нього обшуки в межах провадження про держзраду.
6 липня Вищий суд у Ніші відхилив запит України щодо видачі Наумова, а Апеляційний суд підтвердив це рішення 29 вересня. Сам Наумов виступав проти своєї екстрадиції в Україну, стверджуючи, що в такому випадку його безпека нібито буде під загрозою.
Наумов – фігурант низки журналістських розслідувань про контрабандний імпорт та корупційні схеми на митниці. Ще у статусі начальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ фігурував у розслідуванні журналістів «Схем» про набуття елітного майна, неспівставного з офіційними доходами держслужбовця.
За даними ДБР, призначення Наумова в СБУ лобіював Олег Кулініч – екс-начальник управління СБУ в Автономній Республіці Крим, який працював із «кротофермою» ФСБ Росії в Україні.