Напередодні Дня шахтаря гірники Львівщини знову вирішили нагадати про себе – перекрили трасу Львів–Рава-Руська біля села Куликів та поїхали шукати правди до офісу ДТЕК «Західенерго», котре є фактично основним споживачем видобутого вугілля.
Однак, як виявилось, теплоелектростанції закуповують вугілля не напряму у гірників, а через державну компанію-посередника «Держвуглепостач». Саме вона і боргує виплати. В офісі ДТЕК «Західенерго» керівництво пояснило шахтарям, що оплата за поставки вугілля здійснюється відповідно до умов договору, без прострочених зобов’язань згідно контракту з ДП «Держвугілепостач» і заборгованостей немає. Також повідомили, що Добротвірська та Бурштинська ТЕС зараз в повному обсязі приймає вугілля, видобуте шахтами Львівсько-Волинського басейну, а це 60-70 тис тонн вугілля.
«ДП «Держвуглепостач» винне нам 121, 7 мільйона. За ці гроші ми можем закрити червень і дати авансом липень. Вся затримка тут, – повідомив журналістам голова Незалежної профспілки гірників Червонограда Віталій Оніжук. – Якщо ситуація не зміниться, наша наступна акція буде під стінами «Держвуглепостачу». ДТЕК віддає гроші за вугілля «Держвулепостачу», є в нас така фірма державна, через яку фактично ведеться вся закупівля вугілля. Тобто гроші платяться їм, а потім всі кошти, які вони отримали – віддають і розкидаються по всьому міністерству».
Як пояснив пікетувальникам генеральний директор ПАТ ДТЕК «Західенерго» Андрій Шувар – боргів жодних немає і виплатити гроші за червень-липень гідно договору «Західенерго» проведе до кінця серпня.
«Ми боргів перед «Держвуглепостач» на сьогодні не маємо, тим більше перед «Львіввугіллям». За вугілля, яке ми отримали в червні-липні згідно контракту ми повинні розрахуватися в серпні. Відтак до кінця місяці ті гроші, які ми повинні заплатити «Держвуглепостач», ми перерахуємо», – сказав гендиректор «Західенерго». – У «Львіввугілля» ми беремо все вугілля, яке вони заявляють. Це десь 60-70 тисяч тонн в місяць. В червні вони заявили 60 тисяч – ми забрали, у липні – 70 тисяч, які ми теж забрали. Якщо заявлять 100 тисяч тонн вугілля, ми заберемо всі 100».
За його словами збільшення поставок вугілля зумовлено зростанням обсягу виробництва електроенергії на ТЕС. Теплоелектростанції України сьогодні несуть підвищене навантаження, компенсуючи зниження виробництва електроенергії на енергоблоках атомних електростанцій у зв'язку з плановими і аварійними ремонтами.