Прибрати, полити, підживити: що робити в саду і на городі в жовтні
До теми
У жовтні вже більшість врожаю зібрана, город і сад – спорожніли, проте відпочивати ще зарано. Тепер саме час підготувати ділянку до періоду спокою та частково – до наступного сезону. «Дім і сад» розповідає, що саме потрібно зробити.
Прибирання саду і підготовка дерев до зимівлі
Частина садівників залишає залишки рослин – падалицю з дерев, зламані гілки, шматки кори, бур’яни та суху траву – перепрівати на добриво, проте ліпше цього не робити. Усе це сміття часто буває заражене яйцями й личинками шкідників, спорами грибків і бактеріями, а також може стати відмінним притулком для комах, гусениць і слимаків, які приваблюватимуть гризунів.
Тому варто прибрати ретельно все із землі – згребти граблями та вивезти за межі ділянки або закласти в компостну яму. Навколо плодових дерев ґрунт потрібно розпушити вилами або лопатою приблизно на 20 см завглибшки. У пристовбурні кола закладаємо фосфорно-калійні добрива, трохи пізніше їх поверхню бажано замульчувати торфом, тирсою або компостом.
Зі стовбурів рекомендується прибрати змертвілу кору і побілити їх. Для дорослих культур використовують вапно або спеціальну фарбу, для молодих краще взяти крейду. У цей час можна викопати та підготувати ями для запланованої на майбутній сезон посадки саджанців.
Прибирання городу та підготовка грядок
Город теж прибираємо від бур’янів, бадилля, сухої трави й листя. Починаємо підготовку грядок до запланованого підзимового посіву (наприклад, цибулі та часнику), який проводиться пізніше по мерзлому ґрунту. Вільні грядки бажано перекопати. Культури, що залишаються зимувати, рекомендується замульчувати – так вони будуть надійно захищені від холодів.
Важливо не залишати просто неба поливні системи, шланги, робочий інвентар. Усе, що можна прибрати, – очищаємо і забираємо. Також готуємо до зимівлі парники й теплиці – збираємо урожай, що залишився, сухе бадилля і всі рослинні залишки. Саму конструкцію бажано промити, дезінфікувати, а ґрунт ретельно пролити водою зі спеціальним засобом («Фітоспорін» або «Триходерма»).
Вологозарядний полив
Перед початком зими потрібно відшкодувати брак рідини, яку рослини активно втрачали упродовж сезону. Коли більшість листя з дерев опаде, можна починати спеціальний вологозарядний полив. Він необхідний не тільки для поповнення рідини – волога земля краще захищає коріння від суворої зимової холоднечі й оберігає його від обмороження.
Випаровування вологи взимку триває, хоч і повільніше, ніж в період спеки. Тому рослини, які недостатньо наситилися вологою, при негативних температурах можуть почати всихати. Дуже важливо ретельно зволожити кущі та дерева саме до настання морозів. Іноді в дощову осінь від додаткового поливу відмовляються, але якщо літо було надзвичайно посушливим, то й осінніх злив може виявитися недостатньо.
Осіння обрізка дерев
Необхідно уважно оглянути дерева та чагарники, обережно видалити всі пошкоджені, підсохлі, зламані гілки. Також варто вирізати криві, перехресні, слабкі пагони та ті, що просто жирують. Осіння санітарна обрізка – це важлива процедура для формування крони, і більшість агрономів вважають її необхідною, адже вона забезпечує проріджування і просвітлення крони, правильний розвиток молодих пагонів.
Майже для всіх культур формувальну обрізку корисно проводити саме наприкінці сезону, восени. У цьому випадку до настання весни вони відпочинуть і перехворіють. Крім того, обрізка допомагає деревам легше пережити зиму, оскільки знижується кількість можливих обморожень.
Поліпшення ґрунту
Восени процеси життєдіяльності рослин уповільнюються, і багато необхідних елементів стають для них недоступними – вони не можуть засвоїти їх з ґрунту. Тому осіннє внесення добрив є досить ефектним способом підвищення зимостійкості культур. При дотриманні термінів внесення частина мінеральних речовин засвоюється рослинами іще восени, а решту принесуть до коріння талі води. Більшість сучасних мінеральних добрив для осіннього підживлення спеціально розроблені таким чином, щоб затримуватися в ґрунті.
Під час перекопування в землю вносять не тільки мінеральні, але й органічні добрива на глибину близько 30 см. Для рослин, що зимують, це буде відмінною підмогою, щоб безболісно перенести зимову холоднечу. Для порожніх грядок – це запас на новий сезон. За зиму поживні речовини рівномірно розподіляться в землі і навесні будуть повністю готові до роботи.