На початку жовтня група агресивних чоловіків у камуфляжі зірвала засідання Пустомитівської міської ради, на якому розглядали питання про врегулювання конфлікту навколо виділення земельних ділянок біля озера Наварія.
Через два тижні мешканці та депутати з Пустомит і Наварії зібралися ще раз, щоб захистити від забудови береги озера і зупинити намагання обласних чиновників поділити землю громади. Їм це вдалося.
ZAXID.NET спостерігав за безпрецедентним голосуванням Пустомитівської міської ради.
Без провокацій
На початку жовтня під час засідання міської ради мерові Пустомит Олегові Серняку доводилося перекрикувати групу агресивно налаштованих людей в камуфляжі, які будь-що намагалися зірвати роботу депутатів. Тоді опонентам вдалося досягти свого, тож перед початком нового засідання 17 жовтня мер передбачливо «озброївся» мікрофоном, на випадок, якщо діалог і далі триватиме на підвищених тонах.
Навіть до початку сесії було помітно, що мер Пустомит почувається досить упевнено. Цього разу його і місцевих депутатів прийшло підтримати значно більше місцевих мешканців, а от більшість організаторів та учасників зриву попереднього засідання вирішила проігнорувати сесію. Не прийшов, зокрема, й місцевий депутат екс-«регіонал» Роман Саврук, який теж претендує на землю біля озера.
Друге засідання Пустомитівської міськради, на якому розглядали земельні питання в Наварії, відбувалося в спокійній атмосфері (фото ZAXID.NET)
Не з’явився ніхто із запрошених на сесію народних депутатів та представників обласної і районної держадміністрацій. Неформальний «господар» Пустомитівського району нардеп Богдан Дубневич, який впродовж кількох місяців розвитку конфлікту зберігав мовчанку, на спроби Олега Серняка заблокувати можливість забудови берегів озера відреагував лише короткою реплікою у Facebook, яку навряд чи можна вважати підтримкою: «Дуже хочу, щоб і наш міський голова Олег Серняк не кидався так у політику, а займався господаркою Пустомит».
У тому, що конфлікт навколо озера Наварія з господарського земельного питання перетворився на політичне протистояння, були впевнені і місцеві мешканці, які зібралися біля будівлі народного дому перед початком засідання.
«Та за тим всім стоїть Синютка. Він вже обіцяв Сернякові могилу два на півтора метри», – ділилися здогадками і припущеннями місцеві мешканці.
Голова ЛОДА Олег Синютка підписав розпорядження про виділення 83 земельних ділянок біля озера Наварія ще 11 грудня 2017 року. Тоді очільник області розпорядився виділити землю на основі клопотання учасників АТО.
Згодом журналісти виявили, що більше половини осіб у списку становлять підприємці та чиновники, які ніколи не брали участі в бойових діях, а жодна з престижних ділянок безпосередньо на березі озера не призначається для учасників АТО.
Олег Синютка під час інспекційного виїзду до Наварії у липні 2018 року (фото ZAXID.NET)
Після розголосу Олег Синютка створив декілька робочих груп, які так і не спромоглися вирішити конфлікт навколо ділянок в Наварії. Голова ЛОДА також кілька разів обіцяв оголосити про своє кінцеве рішення до кінця місяця і навіть тижня, однак не дотримав слова.
Врешті ініціатива у врегулюванні «наварійського» конфлікту перейшла до Пустомитівської міськради, до складу якої входить і Наварія. Успішне голосування міської ради могло стати прецедентом успішного захисту громадою своїх інтересів від втручання центральної влади.
«Вчора під час робочої зустрічі атовці, які є в списку на виділення землі, зі всіма нашими пропозиціями погодилися і поводилися нормально. Тож сьогодні, сподіваюся, буде спокійне голосування», – повідомив ZAXID.NET перед початком роботи секретар Пустомитівської міської ради Андрій Жидачек.
Засідання справді почалося без провокацій та інцидентів. Олег Серняк привітав військових із нещодавнім святом Покрови і вручив місцевим учасникам АТО відзнаки міської ради. Далі перейшли до обговорення питань порядку денного.
Олег Серняк зачитує проект рішення Пустомитівської міськради щодо врегулювання ситуації біля озера Наварія (фото ZAXID.NET)
Після детального викладу історії питання Олег Серняк повідомив, яким чином міська рада Пустомит планує врегулювати ситуацію і зачитав проект рішення. Йшлося про заборону будь-якого будівництва на берегах озера в межах зелених насаджень і визнання цієї території рекреаційною. Також депутати мали погодитися з доцільністю надання земельних ділянок учасникам АТО в урочищі «Старий кар'єр». Згідно з розпорядженням, яке раніше підписав Олег Синютка, саме там атовці мають отримати землю.
Втіленням цих рішень має займатися робоча група з місцевих мешканців, громадських активістів, учасників АТО та представників місцевої влади.
Дебати в одні ворота
Після представлення проекту рішення його почав критикувати співзасновник ГО «Ветеранська спілка учасників АТО» Павло Нікітін. Сам Нікітін на землю біля озера не претендує, а от четверо його колег-засновників є в списку претендентів на ділянки в Наварії. Однак ані вже згаданого Романа Саврука, ані головного промотора «наварійського проекту» Олександра Лопачука в залі не виявилось.
Павло Нікітін, посилаючись на державні будівельні норми, заявив, що під час будівництва доведеться відступити 500 м від дороги біля озера, а це ускладнить життя як майбутнім власникам ділянок в «Старому кар’єрі», так і місцевим мешканцям на вул. Наливайка в Наварії.
«Ніхто нічого не зможе збудувати. Я просто це хотів довести до вашого відома!», – заявив Павло Нікітін, після чого висловив припущення, що на місці зелених насаджень на березі озера хтось у майбутньому збудує ресторанно-відпочинковий комплекс.
Павло Нікітін (крайній справа) виступив з критикою проекту рішення міськради Пустомит (фото ZAXID.NET)
Виступ Нікітіна вніс сум’яття в залі. Деякі жінки почали схвильовано перешіптуватися.
«Ви зачитали норми, які нереально виконати. На ділянки місцевих мешканців на вул. Наливайка ці норми не поширюються. Йдеться про обслуговування на присадибних ділянках. А щодо другого питання: ми маємо досконало проінспектувати території зелених насаджень, і змінити їхній статус на ліс, щоб ніхто не припускав, що хтось це хоче роздати чи приватизувати», – відповів на закиди опонента Олег Серняк і зірвав оплески залу.
Далі на підтримку рішення міської ради виступило декілька місцевих мешканців. Вони обурювалися наміром обласних чиновників прикрити іменами атовців виділення землі під забудову на берегах озера.
Усі фото ZAXID.NET
«Всі знають про озеро Задорожнє в Миколаївському районі. Його береги наполовину забудовані, паркани тягнуться до самого озера. Всі пам’ятають, як пан Синютка особисто розповідав, що паркани знесуть і громада отримає доступ до озера. Сьогодні жодного паркана не зруйновано, показуху зробили і все закінчилось! Чи тут не повториться така ж історія?», – запитав під час свого виступу громадський активіст Богдан Масляк.
«Доки ті крокодили будуть нас їсти?!», – обурилась із залу місцева мешканка.
«Хай Синютка їде в Тернопіль! Там більше озеро є!», – під загальний сміх запропонувала жінка, що сиділа поруч.
Після виступів і пропозицій мер Пустомит поставив проект рішення на голосування, яке депутати підтримали одноголосно. Зал відреагував на такий результат хвилею оплесків, а прихильники будівництва на берегах озера почали покидати свої місця. Поступово зала спорожніла. Навіть для місцевих депутатів решта питань порядку денного здалися другорядними.