Спасибі, діду, за лібідо
Суспільство

Спасибі, діду, за лібідо

Чого нас навчив Зиґмунд Фройд? Пояснюємо на ґіфках з «Енеїди»

Назарій Тузяк, Ольга Перехрест, 6 травня 2016 5654 0

Сьогодні батько психоаналізу, австрійський психолог єврейського походження Зиґмунд Фройд міг би святкувати свій 160-й день народження. Після себе Фройд лишив у спадок два десятки наукових праць, школу послідовників і переконання, що причини наших проблем ховаються у дитинстві.

Родина Фройдів походить з Галичини: мати майбутнього вченого народилась у Бродах, а батько – у Тисменниці. Через фінансові труднощі Фройди переїхали до Відня, де молодий Зиґмунд й збудував свою кар’єру.

Зиґмунд Фройд жартома називав себе «Мойсеєм психоаналізу». Він починав з лікування неврозів, розмовляючи зі своїми пацієнтами, та в результаті створив комплексне вчення про людське несвідоме, яке й впливає на вчинки людини.

На честь ювілея професора ZAXID.NET вирішив нагадати, про що, власне, говорив дідусь Фройд: від «едипового комплекса» до «обмовок по Фройду», проілюструвавши тези професора сценами з найеротичнішого (на нашу думку) українського мультфільму – «Енеїди».

* * *

Лише маленька частина розуму – це свідомість. Все інше – це підсвідомість, яка складається з неприпустимих та випадкових думок, які визначають поведінку людини.

* * *

Людська підсвідомість керується принципом задоволення та принципом реальності. Принцип задоволення задовільняє первинні фізичні інстинкти.

Принцип реальності допомагає адекватно сприймати реальність та за необхідності – відкладати нагальне задоволення своїх бажань. Всі думки людини є конфліктом і компромісом цих двох принципів.

* * *

«Обмовка по Фройду» («парапраксіс») – це обмовки, описки чи помилки пам’яті. Всі вони – результат діяльності підсвідомості, яка реалізовує несвідомі бажання.

* * *

У снах відображаються бажання людини, часто – сексуального характеру. Прихований зміст сну можна розтлумачити лише якщо зрозуміти його явний зміст, який відтворюється за допомогою символів.

* * *

Всі люди народжуються з первинним сексуальним бажанням або інстинктивною енергією. Фройд вводить поняття «лібідо».

* * *

Фройд виділяє два потяги, які керують поведінкою індивіда – інстинкт самозбереження та сексуальний інстинкт. Обидва він об’єднує під загальною назвою «Ерос», або потяг до життя. Окрім нього, людині притаманний потяг до смерті, Танатос. За Фройдом, життя – це протиборство цих двох потягів.

* * *

Дитина відчуває закоханість (сексуальний потяг) до одного з батьків протилежної статі, та ревність (бажання смерті) – до іншого. Зігмунд Фройд називає це «едипів комплекс». Назва походить від давньогрецького міфу про Едипа, який убив свого батька та одружився із власною матір’ю.

* * *

Чоловічого і жіночого начала в чистому вигляді не існує. У кожної людини є чоловічі і жіночі риси характеру.

* * *

Релігія виникає як наслідок каяття синів за вбивство власного батька. Психоаналітик висуває цікаву гіпотезу: у первинній орді вождем є жорстокий батько, який володіє усіма жінками і який виганяє з племені своїх синів, усуваючи конкурентів.

Сини об’єднуються та вбивають батька. Батько – об’єкт ненависті, оскільки обмежував синів у реалізації їхнього бажання влади та сексуального потягу – є також об’єктом захоплення, то він стає тотемом, божеством, орди. 

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук