США звинувачують у корупції власників ЄДАПСу

Слідчі стверджують, що вони платили «чорну» зарплату посадовцю за лобіювання інтересів консорціуму

ЕкономікаО.Г., 5 травня 20159390
США звинувачують у корупції власників ЄДАПСу
фото PollyService

Власники українського консорціуму ЄДАПС стали фігурантами кримінальної справи у США.

Як повідомляє DW, голову ради директорів консорціуму ЄДАПС Олександра Васильєва та голову консультативної ради цього консорціуму Юрія Сидоренка американські слідчі звинувачують у тому, що вони давали хабарі чиновнику Міжнародної організації цивільної авіації, який сприяв розвитку бізнесу ЄДАПС.

Міжнародна організація цивільної авіації (МОЦА) як спеціалізована установа ООН встановлює, зокрема, міжнародні стандарти безпеки документів для подорожування, таких як закордонні паспорти. Правоохоронні органи США звинувачують Сидоренка та його племінника Васильєва у тому, що вони упродовж 2005-2010 років платили хабарі посадовцю МОЦА Мауріцио Сициліано, який відповідав за проекти, пов’язані з машинозчитуваними документами.

Як стверджують слідчі, в обмін на свою допомогу Сициліано отримував «чорну» зарплатню на суму від $3 до $5 тис. щомісяця, а також допомогу у працевлаштуванні свого сина у структурах ЄДАПС в Об´єднаних Арабських Еміратах, де проживали Сидоренко і Васильєв.

Серед послуг, які, як стверджують слідчі, надавав Сициліано, було, зокрема, налагодження міжнародних контактів з використанням авторитету Міжнародної організації цивільної авіації. Спираючись на покази свідка у справі, ФБР, зокрема, стверджує, що Сициліано звів представників ЄДАПС з чиновниками у Кенії, які за хабарі дали компанії великий контракт. Згідно з інформацією на сайті ЄДАПС, консорціум створив Інтегровану систему реєстрації населення у Кенії.

Згідно з матеріалами кримінальної справи, основним проектом, який на замовлення українців активно лобіював посадовець Міжнародної організації цивільної авіації, було запровадження електронних паспортів для співробітників «Інтерпола».

Передбачалося, що з такими паспортами вони зможуть без віз подорожувати по всьому світу. За сприяння Сициліано, проект ЄДАПС та «Інтерполу» був підтриманий МОЦА, електронні паспорти отримали сертифікацію організації. У вересні 2009 року на симпозиумі у штаб-квартирі МОЦА керівництво «Інтерполу» та ЄДАПС презентували проект «електронного паспорта», замовлення на який отримав консорціум Сидоренка і Васильєва.

Коли згодом постала проблема з тим, що чимало країн відмовились визнавати електронні паспорти «Інтерпола», лобіювати їх використання по всьому світу від імені Міжнародної організації цивільної авіації українці також доручили Сициліано, йдеться у кримінальній справі. Основним доказом у справі є електронне листування Сициліано та власників ЄДАПС, а також свідчення колишнього співробітника консорціуму.

Американські слідчі за дозволом суду упродовж декількох років моніторили листування підозрюваних через сервіс GMAIL, а також у мережі Facebook, сервери яких розташовані в США.

11 грудня 2014 року Мауріцио Сициліано було заарештовано в аеропорту Лос-Анджелеса. На той момент Олександр Васильєв вже майже чотири місяці перебував у в´язниці в Швейцарії, очікуючи екстрадиції до США. На відміну від Дмитра Фірташа, якого суд у Відні днями відмовився видавати американцям, співвласнику ЄДАПС у Швейцарії спершу пощастило менше. У січні 2015 року суд першої інстанції, як повідомили DW у Федеральному відомстві юстиції Швейцарії, відхилив скаргу Васильєва і дозволив екстрадицію. До того у грудні суд відмовився випускати його під заставу. Очікуючи розгляду апеляції, Васильєв оскаржив в американському суді ордер на арешт.

17 квітня цього року Окружний суд північного округу Каліфорнії розглянув скаргу Васильєва і Сициліано. Сидоренка у суді не було - він залишається в ОАЕ, які не мають угоди про екстрадицію зі Сполученими Штатами. Адвокатом співвласника ЄДАПС виступила Марта Берш, яка має досвід розгляду корупційних звинувачень проти українців. Свого часу вона була прокурором у процесі проти Павла Лазаренка.

Берш і цього разу, тепер вже перебуваючи «по інший бік барикад», добилася успіху. Суддя, не розглядаючи по суті звинувачень у корупції, скасував ордер на арешт підозрюваних. Його головний аргумент - жоден з інкримінованих злочинів не був вчинений громадянами США чи на території Сполучених Штатів. Гроші переказувалися на рахунки у Швейцарії громадянину Венесуели Сициліано, що проживає у Канаді, Висильєвим і Сидоренком, які є громадянами України, а також острівної держави Сент-Кіттс і Невіс, в якій зареєстровані компанії з консорціуму ЄДАПС.

Таким чином, суд визнав, що злочини не підпадають під юрисдикцію США. Олександр Васильєв, провівши вісім місяців у швейцарській в´язниці, 21 квітня 2015 року був звільнений. Американські прокурори подали апеляцію на рішення першої інстанції.

Тим часом в Україні, як повідомив ще рік тому міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, розслідується справа проти чиновників МВС, які сприяли ЄДАПС в отриманні контрактів без тендерів. Починаючи з 2004 року, консорціум отримував великі державні замовлення на виробництво документів - від посвідчень водія до паспортів для виїзду за кордон.

Крім того, ЄДАПС було передано низку стратегічно важливих функцій, таких як ведення Державного демографічного реєстру та Державного реєстру виборців. Торік Міністерство внутрішніх справ розірвало угоди з ЄДАПС на виробництво закордонних паспортів і передало цю функцію державному поліграфічному комбінату «Україна», що дозволило, як наголошував міністр, у рази здешевити документи.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук