Студенти вимагають реальної автономії для вишів
«Необхідно відмовитись від ідеї щорічного неконтрольованого збільшення плати за навчання та зберігати норму діючого Закону України „Про вищу освіту” щодо прийняття на перший курс за державним замовленням не менше ніж 51 відсоток від загальної кількості студентів, прийнятих на навчання на перший курс», - заявив координатор громадської ініціативи «Студентський захист» Андрій Черних.
Реальна автономія вищим навчальним закладам необхідна як засіб поліпшення якості вищої освіти, запровадження змагальності та відповідальності за результати роботи. У Європі провідні університети давно практикують реальну автономію.
«Вищі навчальні закладам необхідно надати право самостійно розпоряджатися коштами спеціального фонду для статутних цілей без проведення тендерів за спеціальною процедурою та право самостійно визначати штатні розписи», - зауважує Андрій Черних.
Також, слід надати право національним вузам самостійно визначати співвідношення аудиторного та неаудиторного навантаження у навчальних планах студентів, право самостійно визначати кадрову політику і зафіксувати обов’язковість погодження усіх управлінських рішень Міністерством освіти і науки, молоді та спорту зі Спілкою ректорів.
«Студенти вищих навчальних закладів повинні мати чітку визначеність щодо плати за весь період навчання і не можна допустити такого, що студент із незаможної родини буде платити більше за навчання ніж студент, батьки якого можуть відразу заплатити за навчання», - підкреслює координатор громадської ініціативи „Студентський захист” Андрій Черних.
Зрозуміло, що укрупнення вузів необхідне, але на за критерієм кількості студентів і не шляхом скорочення викладачів. Так як зрозуміло, що основні видатки вузу йдуть на зарплату викладачам, стипендії студентам та оплату житлово-комунальних послуг.
«Необхідно також визначити невід’ємний характер ЗНО, як основної умови вступу до вузу та встановити повну незалежність на законодавчому рівні УЦОЯО від профільного Міністерства», - наголосив Андрій Черних.