Так точно, пані генералко!
Суспільство

Так точно, пані генералко!

Куди прямують жінки української армії

Катерина Родак, 16 жовтня 2018 12889 5

12 жовтня 2018 року президент України Петро Порошенко підписав закон, який урівняв права жінок та чоловіків під час служби в армії та безпосередньо на фронті, а 14 жовтня вперше надав жінці звання генерала. Відтепер жінки зможуть займати найвищі військові посади та не будуть звільнятись від нарядів і військових навчань. Вважається, що такі зміни дозволять збільшити кількість жінок в українській армії та допоможуть поставити крапку у боротьбі з гендерними стереотипами щодо ролі жінки на війні.

ZAXID.NET пояснює, як змінюється служба у Збройних Силах України для жінок.

Як було раніше?

Дуже довгий час жінка в українській армії сприймалась, як помічниця, товаришка, але аж ніяк не бойова побратимка. Навіть якщо жінок допускали до бойових завдань. це робилось неофіційно, бо до червня 2016 року жінкам були недоступні майже усі військові спеціальності. На фронті вони зазвичай оформлялись на помічні посади, як от фельдшерок, кухарок, бухгалтерок тощо, навіть якщо насправді були артилеристками.

Жінок-військових не призначали на добові наряди. В окремих випадках жінок могли призначати хіба черговими фельдшерками. Служити могли йти лише жінки віком від 18 до 40 років, що обмежувало їх у здобутті вищих військових звань. Жінки-військові могли звільнятись лише у запас другої категорії, тобто у разі мобілізації їх не могли відправляти на бойові завдання. Також жінок ніколи не призивали на військові збори.

Що змінюється?

3 червня 2016 року Кабмін видав наказ, яким відкрив для жінок близько 100 військових посад. З того моменту жінку офіційно почали призначити механіками, кулементниками, снайперками, розвідниками тощо. За словами народної депутатки Ірини Суслової, до виходу цього наказу жінки також могли виконувати цю роботу, однак нелегально.

«Їх не просто почали призначати, їх легалізували на тих посадах. Бо раніше, коли це було заборонено, вони там працювали, хоча формально були оформлені на інших посадах. Відповідно, коли МОУ внесло зміни, то жінок почали призначати. Я не можу сказати що всі гендерні стереотипи у ЗСУ подолано - ні, але міністерство досить швидко рухається у їх подоланні», - розповіла ZAXID.NET Ірина Суслова, що стала співавторкою нового закону про забезпечення рівних прав під час служби між чоловіками і жінками.

12 жовтня 2018 року Петро Порошенко підписав закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях». Відтепер жінки не мають особливих вікових обмежень для служби. Це означає, що вони можуть дослужитися до звання полковника чи генерала. Також жінки-військові зможуть звільнятись у запас першої категорії, виконувати бойові завдання найвищих складностей та брати участь у військових навчаннях. Скасовується також норма про те, що жінка може перебувати у запасі лише до 50 років (тепер у залежності від військового звання вона може бути у запасі до 65 років, як і чоловік).

Тепер від військових зборів будуть звільнятися лише вагітні військовослужбовиці. Під час обговорення законопроекту окремі депутати пропонували звільнити від зборів також самотніх матерів та матерів, дітям яких не виповнилося 3 роки, однак цю пропозицію не врахували.

Чи потрібно це жінкам?

Після вступу у дію урядової постанови 2016 року кількість жінок в українській армії почала стрімко зростати. Станом на липень 2018 року у ЗСУ служать близько 25 тис. жінок (3 тисячі з яких мають звання офіцерок), а це більше 20% від загальної кількості військових. Тому можна стверджувати, що досить велика частина українських жінок готова воювати на рівні із чоловіками.

А де можна вивчитися на генералку?

Жінки можуть отримати військову спеціальність у вищих військових закладах України. Це – військові університети, академії та окремі військові кафедри при ВНЗ. Однак в Україні досі трапляється, що жінкам відмовляють у навчанні через стать.

Також військову освіту можна почати здобувати одразу після 9 класу у спеціальних ліцеях. Однак з 14 військових ліцеїв дівчат приймають лише в один – Коропецький обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою. Це пояснюється тим, що в Україні досі є чинно постанова уряду 2003 року «Про військові ліцеї», де написано, що у військових ліцеях проходять навчання лише юнаки.

А обов’язковий призов теж стосуватиметься жінок?

Ні, Міноборони не планує в найближчому майбутньому впроваджувати обов’язковий призов для жінок.

«Наразі ми проводимо нашу армію до стандартів НАТО, і серед наших зобов’язань немає таких пунктів, і загалом, наразі ми маємо створити фазову армію, а це – контракт, професіонали, які не зобов’язані проходити службу, а які готові захищати Батьківщину», – зазначає Ірина Суслова.

А як в інших країнах?

Найбільша кількість жінок служить в армії Ізраїлю – близько 35% усього складу збройних сил. Жінки в цій країні служать на рівні з чоловіками і навіть мають окремий жіночий батальйон, однак можуть відмовитись від служби з релігійних чи етичних поглядів.

У США жінки займають близько 16% усього складу збройних сил, можуть призначатись на усі військові посади та навіть проходити службу під час вагітності. У 2008 році американка Енн Данвуді стала першою в історії Америки чотиризірковою генералкою, відслуживши у збройних силах 33 роки.

Майже у всіх європейських країнах жінкам дозволено служити нарівні з чоловіками. Наприклад, у Франції з 2014 року жінки можуть брати участь в бойових діях і служити у всіх військах, вони займають близько 15% від усього складу військовослужбовців.

Першою серед європейських країн, яка ввела обов’язкову військову службу для жінок, була у 2015 році Норвегія. Дівчат забирають в армію на рік-півтора, як і хлопців.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук