До теми
11-й Міжнародний фестиваль короткометражних фільмів Wiz-Art пройде у Львові з 6 по 12 серпня. Цьогорічна тема фестивалю – «Те, чого ми не бачимо», що ненавмисне або ж спеціально залишається поза увагою, те, що заховане в глибині чи лежить на поверхні. Щороку фестиваль набирає нових обертів та представляє глядачам все більше програм та фільмів, цьогоріч у програмі – 127 фільмів, неможливо передивитися усі, тому на прохання ZAXID.NET програмний відділ фестивалю розповідає про десять з них, які точно не варто пропустити.
Штангіст
Важкоатлет Петро, готуючись до відповідальних змагань, отримає трагічну новину. Через внутрішнє переживання, Петро виснажує себе вправами, втрачає відносини з близькими йому людьми. На його плечі лягає складний вибір: продовжувати боротьбу за місце у збірній чи піддатися емоціям? Фільм розповідає, про те, на які жертви йдуть професійні спортсмени і якою ціною дається перемога.
«Все, що у фільмі відбувалося, мало певні автобіографічні пласти, які відгукувалися як у мені, так і в героях фільму. Окрім закадрового голосу, в цій кінокартині не задіяні професійні актори. Але це справжні люди, про яких хотілося зробити цей ігровий фільм», – каже режисер Дмитро Сухолиткий-Собчук, який особисто приїде презентувати фільм до Львова.
Фільм (на головному фото) визнано найкращим фільмом національного конкурсу кінофестивалю «Молодість» – за віртуозну режисуру і вражаючу образність.
Прем’єра: 2018. Країна: Україна. Режисер: Дмитро Сухолиткий-Собчук. Категорія: Національний конкурс. Де дивитись: «Кінопалац» на Театральній
Щасливі роки
«Матеріали ми брали з Центру міської історії у Львові… Мета – популяризувати матеріали, які є у цьому фільмі, для того щоб режисери та режисерки могли використовувати його… Тобто, з легальної точки зору проблем немає. З етичної точки зору, тема нашого фільму досить чутлива і ми довго думали, як можна ці історії візуалізувати, враховуючи питання анонімності героїнь. На мій погляд, переглядаючи цей фільм, бачиш, що картинка і текст… це не пряма ілюстрація. Це зображення щасливих радянських сімей. Це наш режисерський вибір», – зазначають авторки фільму. Стрічка отримала спеціальну відзнаку журі національного конкурсу кінофестивалю «Молодість» за тонке відтворення невідомого світу.
У рамках фестивалю Wiz-Art відбудеться cпеціальна подія та зустріч з авторками фільму «Кругообіг:архів-кіно-архів» у партнерстві з Центром міської історії.
Прем’єра: 2018. Країна: Україна. Режисер: Світлана Шимко, Галина Ярманова. Категорія: Національний конкурс, програма «Рівняйсь! Струнко! Марш!» та «Кругообіг-архів-кіно-архів». Де дивитись: «Кінопалац» на Театральній, конференц-зала Центру Міської Історії.
Ботаніка
Оточуюючи себе штучним середовищем рослин, він приймає дуже незвичайне рішення і проковтнувши свою гордість, дозволяє собі перемогти свою любов.
Фільм «Ботаніка» вперше був показаний на Голландському кінофестивалі у 2017 році, і саме зараз активно подорожує фестивалями світу, відкриваючи свіжий погляд на тему, яку часто розглядають як табу - тему безпліддя та фертильності.
«Я хотів обговорити цю тему і якось зіграти з абсурдністю всього цього. Це почалося з, мабуть, найбільш символічного символу родючості та репродукції - саду Едему та Адама і Єви. Ця сцена та образи є знайомими для більшості людей, і я вибрав місцем зйомки - садовий центр, щоб несвідомо використати цю асоціацію. Це досить провокативне питання - що, якби Адам не зміг би забезпечити здорову сперму і покласти початок всьому людству?» - міркує режисер фільму Ноель Лоузен.
Прем’єра: 2017. Країна: Нідерланди. Режисер: Ноель Лоузен. Категорія: Міжнародний конкурс та програма-відкриття. Де дивитись: «Кінопалац» на Театральній
Дідусь Морж
Помер патріарх французької сім'ї, дідусь Волрус. Дідусь зобов'язаний своєму прізвиську, бо багато днів проводив на пляжі, запливаючи жиром і палячи сигарети. Розбита горем дружина, дочка та онуки прийшли до улюбленого місця дідуся на пляжі, щоб розділити свій сум та горе. Ця французька анімація, що увійшла до конкурсної програми Каннського фестивалю, розповідає історію втрати, і те, що відбувається опісля.
Прем’єра: 2017. Країна: Франція. Режисер: Лукреція Андреа. Категорія: Міжнародний конкурс та програма для дітей 12+. Де дивитись: «Кінопалац» на Театральній
Поштовх
17-ти хвилинний фільм, який є гібридом між документальним, танцювальним та ігровим. У фільмі зображено однойменний жіночий танцювальний гурт «Поштовх», вражаючий вигляд якого розмиває кордони жіночності та маскулінності. Відео гурту стало світовим вірусним хітом у 2013 році та розлетілося по цілому світу.
Прем’єра: 2018. Країна: Швеція. Режисери: Олівія Кастебрінґ, Юлія Ґумперт, Ульріка Бандейра, Деа Сарацеві. Категорія: Міжнародний конкурс та програма-відкриття. Де дивитись: «Кінопалац» на Театральній
Непотріб №1 Гроші
Документальний фільм фінського медіа-художника та режисера Яна Іжаса «Непотріб №1 Гроші» був нагороджений головний призом в документальній програмі на одному із найстаріших короткометражних фестивалів в Іспанії в Уесці. Робота досліджує наслідки інфляції для зімбавського долара, який повністю втрачає свою цінність, банкноти стали матеріалом для переробки, тепер з них роблять скатертини та абажури. Тим часом, цінні купюри долара США ховають в одязі у віддалених трущобах в Хараре і миють пральними порошками та засобами, щоб запобігти розмноженню бактерій, які шкодять паперу.
Прем’єра: 2017. Країна: Фінляндія. Режисер: Ян Іжас. Категорія: Міжнародний конкурс. Де дивитись: «Кінопалац» на Театральній
Хвиля
Режисерський дебют ірландця Бена Клірі, короткометражний фільм «Заїка», отримав головну нагороду «Оскара» за найкращий фільм у 2016 році. Тепер Клірі - разом із режисером Т. Дж.О'Граді Пейтон зняли другу роботу «Хвиля», яка також розглядає труднощі взаємодії людини та спілкування.
Гаспар Рубікон прокидається від коми, і починає говорити абсолютно новою мовою. Це було б дивно само по собі, але це ускладнюється ще й тим фактом, що ніхто не може його зрозуміти.
Прем’єра: 2017. Країна: Ірландія. Режисер: Бенджамін Клірі, Т. Дж. О’Ґраді Пейтон. Категорія: Фестивальні хіти та програма-відкриття. Де дивитись: «Кінопалац» на Театральній
Догори дриґом
Уявіть собі світ, де кожен має трисомію за 21 хромосомою, тобто синдром Дауна. Коли народився Ерік, одразу стало зрозуміло, що він відрізняється від інших: у нього не вистачає хромосоми! Як жити у світі, коли ти не такий, як усі - автор гіперболізує проблеми інакшості через універсальні прийоми піднімаючи важливі питання,
Цей фільм, який увійшов до довгого списку «Оскар 2019» як найкращий художній короткометражний фільм, має чималу фестивальну історію перемог.
Прем’єра: 2016. Країна: Бельгія. Режисер: Пітер Ґеск`єр. Категорія: Програма-відкриття та програма про рівність «Рівняйсь! Струнко! Марш!». Де дивитись: «Кінопалац» на Театральній та конференц-зала Центру Міської Історії
Оленехлопчик
Фільм потрапив до конкурсу одного із найвідоміших світових фестивалів у Санденсі та Клермон-Феррані.
Прем’єра: 2017. Країна: Бельгія, Хорватія, Польща. Режисер: Катажина Гондек. Категорія: Сімейні пристрасті та Sound & Vision. Де дивитись: «Кінопалац» на Театральній та конференц-зала Центру Міської Історії
60 кілограмів порожнечі
Переможець в номінації найкращий короткометражний фільм на 29-му кінофестивалю у місті Трієст (2018)
Прем’єра: 2017. Країна: Польща. Режисер: Пйотр Домалевські. Категорія: #ялюблюсвоюроботу. Де дивитись: «Кінопалац» на Театральній