Ціна газу на європейських ринках досягла історичного максимуму
Російський «Газпром» штучно скорочує транзит газу до Європи через Україну
До теми
Ціни на газ у Європі 28 вересня вперше в історії перетнули позначку у 1000 доларів за тисячу кубометрів. Максимальне значення ціни у вівторок, 28 вересня, на торгах становило 1057,18 долара за тисячу кубометрів, повідомила «Економічна правда» з посиланням на дані лондонської фондової біржі ICE Futures.
28 вересня ціни на газ зросли одразу на 8,8% у порівнянні з попереднім днем і вже на 9:10 за київським часом становили 85,25 долара за МВт-год, або 1057,18 долара за тисячу кубометрів.
На 10:19 котирування ф’ючерсів на жовтень дещо вгамувалися до 1033 доларів за тисячу кубометрів.
Зростання цін на газ на європейських ринках продовжується вже кілька місяців на тлі штучного скорочення російським «Газпромом» транзиту газу через Україну до Європи. В умовах дефіциту газу на європейському ринку, російський монополіст виснажував свої сховища (зокрема, найбільше у Європі Rehden, яке наповнене на 5% за середнього рівня у ЄС 71%).
Водночас, як раніше пояснювали аналітики Української енергетичної біржі, Європа також не може розраховувати на видобуток, адже гігантське газове родовище Гронінген в Нідерландах, ймовірно, закриють на три роки раніше запланованого терміну.
Різке зростання цін на європейських ринках активно почалося з 5 липня, коли «Газпром» відмовився бронювати додаткові потужності української ГТС на наступний газовий рік, який починається 1 жовтня 2021 року, закривши на ремонт деякі свої магістралі. До цього ціни на газ почали поступово зростати ще навесні, тому цього літа традиційного падіння цін на газ не було. Окрім дій «Газпрому» з відмови бронювати додаткові потужності української ГТС на час ремонту своїх магістралей, це також пояснювалося холодною весною у Європі, через що тамтешні газосховища не були достатньо заповненими.
Зазначимо, що раніше «Газпром» на час закриття своїх магістралей збільшував транзит газу через українську ГТС. Водночас російська компанія у разі бронювань додаткових потужностей зобов’язана доплачувати Україні, оскільки теперішній контракт передбачає фіксовану ціну за транзит.