Цьогоріч інфляція сягне 22%, - експерт
За даними експертів, інфляція за 2008 рік становитиме 20-22%. Професор, д.е.н., проректор Львівського інституту банківської справи УБС НБУ Ростислав Слав’юк назвав 10 основних причин інфляції в Україні, - повідомили ZAXID.NET у прес-службі УБС НБУ.
За його словами, перш за все, як свідчать дані Держкомстату, протягом 2006-2007 років в Україні чітко простежувалось зростання цін виробників, що на кінець 2007 року склало майже 15%. Таке зростання зараз проявляється на споживчих цінах.
Другою причиною і, на думку професора, найвагомішою є „інфляція росту”. Не секрет, що в Україні відбувається економічне зростання. У таких умовах значно зростає попит на метал, деревину, цемент, енергоресурси, землю, врешті, і на гроші (тому й високі ставки за кредитами). Зростання цін на „ресурси зростання” є часто не у відсотках, а кількаразовим.
Третьою причиною є зростання доходів населення у 2007 році і поступове пожвавлення споживчого попиту.
Четвертою причиною стало значне пожвавлення споживчого кредитування у попередні роки, яке привело до „розігрівання” платоспроможного попиту. По-суті, банки підштовхнули споживчі настрої населення.
П’ятою причиною є зростання надходжень від „гастарбайтерів” з-за кордону, незважаючи на всі труднощі з міграцією робочої сили.
Черговою причиною називає Ростислав Слав’юк деяке сповільнення операцій на вторинному ринку житла. В Україні зростає кількість низьколіквідного житла. При цьому до цієї категорії потрапляє житло, яке ще три роки тому було високоліквідним. Звичайно, говорити про падіння цін не доводиться, однак короткострокове інвестування в житло стає менш прибутковим. Для довгострокового інвестування в житло необхідно обирати привабливі райони, сучасне планування та інші переваги. Такі процеси приводять до зростання заощаджень у потенційних покупців житла. Ці кошти „тиснуть” на інші ринки.
На думку експерта, наступною причиною є імпорт і відповідні на ці товари ціни.
Також фахівець Університету банківської справи НБУ звертає увагу на втрати під час страйку польських митників. За спостереженнями Ростислава Слав’юка, зменшення і навіть зникнення окремих товарів з ринку під час „стояння” вантажів на кордоні призвело до значного їх подорожчання. Збитки ж під час страйку митників українські підприємці переклали на плечі споживача.
За словами проректора, боротьба з контрабандою теж додала свій відсоток інфляції. Зменшення контрабандних постачань в Україну, як не парадоксально, але завжди дає приріст інфляції на кілька відсотків.
Разом з тим, Ростислав Слав’юк переконаний, що акції з виплат заощаджень населенню Ощадбанком не мають вагомого впливу на інфляцію в Україні. На його думку, наступним кроком уряду мають стати масові інвестиційні програми. Наприклад, до Євро-2012 чи інші довгострокові проекти. Професор переконаний, найпривабливішими проектами стануть проекти у сфері будівництва (не лише житлового, але й офісного, виставкового, складського), аграрного бізнесу, переробки, послуг та ін.