У Львівській міськраді пояснили, чому хочуть об'єднатися з навколишніми селами
Місто має намір утворити агломерацію із 36 сусідніми населеними пунктами
В понеділок, 13 січня, Львівська міська рада представила карту для агломерації із навколишніми селами та містами. Наразі управлінці ведуть перемовини з сільрадами чи вже утвореними ОТГ. Кілька з них вже охоче стали б частиною розширеного Львова.
Наприклад, село Зашків Жовківського району із населенням у поза тисячу людей. До Львова звідти – 15 кілометрів. Тому ще на початку жовтня минулого року тамтешня сільська рада вирішила приєднатись до обласного центру в межах реформи децентралізації. Більшість громади такий вибір схвалила.
«Люди задоволені, що ми таки ввійдемо до Львова. Адже коли хочеться купити продукти чи одежу або ж поїхати за ліками, то ліпше туди, а не кудись далеко. Нам свого часу казали, що об'єднаємось із Кам'янкою-Бузькою, але цього не сталось», — каже пенсіонерка Романія Возняк.
Про те, що місцеві давно відчувають себе мешканцями великого міста, розповідає сільська голова Зашкова Оксана Чекайло. По-перше, водозабір села Зарудці забезпечує водою два райони Львова. По-друге, не перший рік до міста Лева молодь їде навчатись і на роботу.
«Ми всі користуємось соціальними й медичними послугами, львівською інфраструктурою загалом. Повинен бути діалог», — пояснює вона.
Усі ці населені пункти, як стверджують у Львівській ратуші, обирали ретельно. Ті села, що північніше, мають стратегічне значення, адже саме там будуватимуть об'їзну дорогу. А ось Зимноводівська ОТГ, наприклад, буквально відтяла Львову доступ до смт Рудне, яке підпорядковується обласному центру.
«Ми сьогодні говоримо не про приєднання, а про новий територіальний устрій, він, на моє переконання, має бути сформульований правильно, щоб не було такої ситуації, як зараз. Коли багато тих ОТГ, що були створені, вони залишились дотаційними», — зазначає заступник міського голови Львова Любомир Зубач.
Нова карта агломерації Львова – уже не перша в його історії. За словами історика Івана Сварника, їй передувало чотири розширення. Зокрема, в роки німецької окупації територію тодішнього міста планували збільшити удвадцятеро.
«У 1942 році виникла чергова ідея створити ще більший Львів, гігантський, який би включив у себе містечко Винники й 20 сіл навколо. Але цю ідею через воєнні катастрофи не втілили в життя. Тому й Винники лишились окремою громадою, і навколишні населені пункти», — розповідає історик.
Загалом «Великий Львів» має об'єднати близько 20 навколишніх ОТГ чи сільрад, а це 36 сіл та міст. Серед них — Зимноводівська й Мурованська громади. До Львова, який має 204 тисячі м2, приєднають ще 240 тисяч, відтак площа агломерації становитиме 444 тисячі м2. До 750 тисяч теперішнього населення додасться ще 70 тисяч майбутніх львів’ян.