У львівській Ратуші обговорили ситуацію зі знищенням мозаїки колишнього магазину «Океан»

У вівторок, 23 липня, у мерії відбулася зустріч міського голови Львова із реставраторами та художниками

У мерії відбулася зустріч із реставраторами та художниками

У вівторок, 23 липня, міський голова Львова Андрій Садовий зустрівся з реставраторами та художниками через ситуацію із знищенням мозаїки колишнього магазину «Океан» на вул. Володимира Великого. Про це повідомили у прес-службі ЛМР.

Міський голова запевнив, що для міста важливим є питання відновлення та збереження цього мистецького твору, а також застосування до забудовника, який не виконав своїх зобов’язань, найсуворішого покарання.

«Мені важлива фахова думка, як місто має продовжувати цю розмову. Питання в тому, чи можна знайти людей, технології та матеріали, щоб мозаїку відновити. Розумію, що це теоретично можливо зробити. Якщо технічно і з мистецької точки зору це можна відновити, то це треба відновити. Якщо архітектурна спільнота це акцентує, то перейдемо до етапу, хто це має робити», — зазначив Андрій Садовий.

Фото прес-служби ЛМР

За його словами, зараз зупинені всі роботи. Інспекція розглядає питання про скасування дозволу на будівництво. Також на сесію заплановано винести ухвалу про скасування оренди для забудовника.

«Якщо можна рухатись у ключі відновлення, то починаємо переходити до наступних етапів. Це великий удар по іміджу міста, по іміджу будівельної галузі загалом. В мене питання єдине — чи цей твір там можна відновити», — додав міський голова Львова.

Художник Остап Патик, який був присутній на зустрічі, і є сином художника і автора мозаїки Володимира Патика, відзначив, що можливість відновлення мозаїки існує.

«Треба обговорити питання реконструкції, якщо це можливо, а також хто це буде фінансувати. Також треба винести на громадське слухання, що робити з площею. Можливість відновлення мозаїки існує. Можна робити реконструкцію. Треба на цьому питанні зосередитись і прийняти рішення, що це треба робити — відновлення цієї стіни, треба відтворити те, що стояло там до четверга», — зазначив Остап Патик.

Як відзначив Юліан Чаплінський, начальник управління архітектури та урбаністики ЛМР, зараз Спілка архітекторів готує заяву щодо цього випадку, однак ще необхідно провести деякі обговорення.

«Учора провели дослідження. 10−11% мозаїки збережено. Це не є об'єкт, який був внесений до реєстру. Але це цінний об'єкт для міста. Цей об'єкт в травні був відфотографований. За технологією це була унікальна річ. Є арматура, є фотофіксація того, що зараз збережено. Я за те, щоб цей об'єкт відновити. Він міг стояти, він був добре укріплений, руйнувань не було. Є підстави велику мистецьку цінність зберегти. Це сидить у пам'яті людей, тому це цінність. Автор — корифей львівського і українського мистецтва», — повідомив Юрій Островський, мистецтвознавець.

За словами Олеся Яреми, народного архітектора України, члена правління Львівської обласної організації НСАУ, потрібно провести зустріч із архітекторами, учнями, які робили цю мозаїку.

«Одним з авторів будівлі був Каменщик (Василь Каменщик – український скульптор, професор кафедри монументальної скульптури Львівської національної академії мистецтв, дійсний член Академії архітектури України та Спілки архітекторів України, був головним архітектором Львова – ред.). Треба зараз робити зустріч з архітекторами, учнями, які робили це панно. Таке рельєфне панно є тільки одне. Я говорив із Каменщиком, він дуже вражений, розповідав, як вони підбирали тло стіни для монтажу цього панно. Це абсолютно нейтральна, спокійна композиція. Володимир Патик — унікальний художник в кольорі. Я, як львів'янин, знаю тих людей, що вони зробили і їхні роботи треба зберегти», — наголосив Олесь Ярема.

За словами Юрія Мартинюка, виконавчого директора Асоціації забудовників, якщо забудовник був зобов'язаний зберегти цей витвір мистецтва, то відповідальність його має бути найбільш суворою, щоб на майбутнє уникнути таких речей.

«Я жив за 300 м від магазину «Океан». У цьому мікрорайоні провів все своє свідоме життя. Я юрист і представляю будівельний бізнес. Мені близька позиція, що найбільш комфортно буде всім, якщо закон буде дотримуватись. Є питання, чи був зобов'язаний забудовник зберегти цей витвір мистецтва. Якщо такий факт мав місце, то наша позиція однозначна — відповідальність його має бути найбільш суворою, щоб на майбутнє уникнути таких речей. Але якщо забудовник не мав таких зобов'язань, тоді треба говорити про те, хто мав би таким речам запобігати і як зробити так, щоб такі речі не повторювались», — наголосив Юрій Мартинюк.

Мер Львова відзначив, що в Україні не було прецеденту, щоб когось покарали за нищення пам'яток архітектури.

«Є рівень області, є рівень держави. Якщо на сайті Міністерства культури немає пам'яток Львова, то це велике запитання. Кожен проект має архітектора, він несе відповідальність за свій проект. Часто виникає питання щодо фаховості самих архітекторів. Архітектор мав би там стати стіною і не допустити, щоб хоч камінець там був порушений», — сказав мер Львова.

Начальниця управління охорони історичного середовища Лілія Онищенко відзначила, що у Львові є обліковані всі мозаїки, які місто пропонує внести в опорний план. Цього року управління подало 30 об'єктів для внесення до пам'яток.

«У нас є заобліковані всі мозаїки, які ми пропонуємо внести в опорний план. Документація — довгий процес. Ми маємо заобліковані всі мозаїки. Цього року ми подали 30 об'єктів для внесення до пам'яток», — повідомила Лілія Онищенко.

Міський голова подякував усім присутнім і зазначив, що всі озвучені пропозиції учасників будуть взяті в роботу.

«Юридичний департамент готує всю документацію. Нам треба провести ще не один круглий стіл, бо цей акт вандалізму має бути зафіксований, має бути покарання для тих, хто зруйнував, мозаїка має бути відновлена і там має бути громадський простір. Законодавство в Україні не передбачає покарань, тому Львів має подати свої пропозиції по змінах до законодавства. Треба продумати такий документ і від громади міста звернутись до нового парламенту. Ми маємо багато випадків погоджень від міністерства культури добудов пам'яток у Львові. Вони часто забирають повноваження, але не виконують свою функцію», — підсумував Андрій Садовий.

Нагадаємо, 19 липня в мерії провели позапланове засідання виконавчого комітету щодо ситуації, яка склалась на будівельному майданчику колишнього магазину «Океан» на вул. Володимира Великого. Міський голова Львова Андрій Садовий зазначив, що на одному із засідань виконкому забудовник публічно зобов’язувався зберегти мозаїку. Відтак, виконком прийняв рішення «Про скасування рішення виконавчого комітету від 15.02.2019 № 138», яке передбачає скасування містобудівних умов та обмежень. Інспекція Держархбудконтролю проводить перевірку та накладе штрафні санкції, згідно з чинним законодавством. Також виконком прийняв рішення провести круглий стіл для визначення подальших дій та винесення на розгляд сесії ЛМР ухвали щодо розірвання угоди про оренду землі.

Нагадаємо, про знищення мозаїки колишнього магазину «Океан» на вул. Володимира Великого стало відомо 18 липня. Після цього мерія заборонила там нове будівництво.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук