У Львові презентували книгу, написану учасником визвольного руху

СуспільствоЛілія Матвіїв, 5 листопада 20141920

У дзеркальному залі Львівського національного університету ім. І. Франка у середу, 5 листопада, презентували книгу Івана Геля «Виклик системі: український визвольний рух другої половини XX століття». Книга вийшла друком за сприяння Музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького», Центру досліджень визвольного руху, ЛНУ ім. І. Франка, видавництва «Часопис» та мистецької агенції «Наш формат».

Унікальність книги у тому, що написана вона не лише письменником, а й одним із учасників визвольного дисидентського руху, правозахисником, видавцем і розповсюджувачем самвидаву та багаторічним політв’язнем. Про це на презентації розповіла редактор та упорядник книги Ірина Єзерська.

«Видання написане людиною, яка самотужки творила історію українського народу. Це водночас і історична монографія, і автобіографія людини. Емоційні відступи автора додають родзинки, книга - наскрізь особистісна, позбавлена академізму. Побутові деталі створюють унікальне відчуття присутності в тій епосі,» - розповіла вона.

Часові рамки, які охоплює книга, коливаються в межах 50-х – 70-80-х років ХХ століття.

Як зазначила дружина автора Марія Гель, книга вийшла завдяки Романові Забілому, студентові її чоловіка, який після смерті Івана Геля зібрав його нотатки.

«В житті Іван був дуже добрий, наполегливий, серйозно ставився до роботи. Він хотів по собі залишити слід. Він написав історію радянської системи, яка в той час діяла, і якою він був рішуче незадоволений. В концтаборах він сидів 18 років, стільки ж, скільки Йосип Сліпий, але принципам був вірний до кінця,» - розповіла Марія Гель.

За її словами, вже на волі, коли Іванові Гелю ампутували ногу після хвороби, до них додому часто приходили студенти, яким він викладав історію в ЛНУ ім. І. Франка. Саме їм він захотів присвятити цей посібник. І писав його жвавою, доступною мовою.

«Фактично це посібник з історії українського визвольного руху. Такі книги з’являються вкрай рідко,» - зазначив декан історичного факультету ЛНУ ім. І. Франка Роман Шуст.

Придбати книгу можна в «Тюрмі на Лонцького», а також в книгарнях міста.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук