У Львові презентували підручник з української для іноземців
21 лютого у Львові в межах міжнародної науково-практичної конференції «Львів для української мови у світі» відбулася презентація навчального комплексу з української мови як іноземної «Крок 1», здійсненого працівниками Міжнародного інституту освіти, культури і зв’язків з діаспорою НУ «Львівська Політехніка».
Як зазначила на презентації директор МІОКу Ірина Ключковська, реалізація проекту «Крок» - це відповідь на запит світового українства. Ідея створення таких підручників обговорювалася на Світових конгресах української діаспори, три з яких організовував МІОК.
Співавтор навчального комплексу «Крок 1», науковий співробітник МІОКу Олеся Палінська повідомила, що він складається з підручника для студента, посібника для викладача, компакт-диску з аудіовізуальною та довідковою інформацією та серії навчальних карток, що замінюють студенту робочі зошити.
О.Палінська зазначила, що вивчення української мови як іноземної за пропонованим підручником може відбуватися як під час стаціонарного навчання в університетах, так і в адаптованому варіанті на інтенсивних тритижневих курсах, наприклад, під час так званих літніх шкіл.
Курс розрахований для вивчення української мови на елементарному та основному рівнях, що за загальноєвропейським рекомендаціям з мовної освіти відповідає рівням А1, А2.
О.Палінська повідомила: «Як показує практика, дуже рідко студенти вивчають українську мову одразу після рідної, зовсім неспорідненої, наприклад арабської. У більшості все-таки вивчають українську мову, маючи або українські корені, хоча б знаючи трошечки мову на слух, або вже вивчивши попередньо одну або кілька інших слов’янських мов. Тому цей підручник орієнтований на таку аудиторію».
За її словами, підручник спрямований на забезпечення простого і ефективного засвоєння української мови як іноземної. Він не прив’язаний до жодної іншої мови, крім української, тому може використовуватися у будь-якій країні.
За словами авторки, разом із цим, підручник не надто переобтяжений сюжетами традиційної української культури, на відміну від багатьох інших підручників такого спрямування. «Більшість підручників з української мови як іноземної дуже сильно прив’язані до традиційної української культури. Цей аспект ми трохи зачіпаємо: є коротка інформація про життя в Україні – побут, традиції, свята, але цим підручник не переобтяжений, – прокоментувала вона. – Ми відштовхуємося від того, що на рівні А1, А2 студент має заговорити. Студент має не виробляти мовний бар’єр, а навпаки, подолати його, якщо він вже є. Усю інформацію, яку він захоче дізнатися про Україну, зможе дізнатися з будь-яких інших джерел українською мовою, яку він вивчить за цим підручником».
Передбачається, що у подальшому будуть реалізовані навчальні комплекси «Крок 2», «Крок 3».