«У них в головах таргани розміром зі слона»

Як житимуть афганці при «Талібані»

07:30, 27 серпня 2021

У серпні світ облетіли світлини з аеропорту Кабула – столиці Афганістану – де люди ризикують життям, аби тільки вибратись із країни, владу в якій захопило угрупування «Талібан». Менше, ніж за два тижні, звідти евакуювали понад 80 тисяч людей – як іноземців, так і наляканих місцевих. Ще кілька тисяч людей сподіваються, що їм вдасться покинути країну до кінця серпня.

ZAXID.NET поспілкувався з Ігорем Семиволосом, виконавчим директором Центру близькосхідних досліджень, і розповідає, чому афганці так бояться талібів, на чому ґрунтується рух «Талібан» і чим він відрізняється від інших мусульманських течій.

Чому нас цікавить Афганістан?

Ігор Семиволос зазначає, що «кровожерливість» та жорстокість талібів, про яку говорять, є відносною, адже вони – не єдині у світі, хто так поводиться.

«Афганістан – це країна, з якою ми маємо зв’язок, адже свого часу українські хлопці в складі радянської армії воювали там. Тому зараз ми стежимо за цією країною. Десь в Африці, наприклад, є така ж ситуація, тільки ми не звертаємо увагу на це», – каже експерт.

Він додає, що за прикладами жорстокості у ставленні до ворогів не треба ходити далеко – варто лише згадати Російську імперію у XX столітті, де було безліч прикладів такої агресії до опонентів.

«Шаріат був би кроком вперед для талібів»

Слово «таліб» мовою пушту, одного з великих племен Афганістану означає «студент». Вважається, що рух виник у 1994 році на півночі сусіднього Пакистану серед учнів медресе – релігійних шкіл для хлопців. У Пакистан афганці тікали під час радянської окупації. Створення руху фінансово підтримувала Саудівська Аравія. «Талібан» виступає за впровадження ісламських порядків у всіх сферах життя людини. Організація має своє політичне, юридично-релігійне та військове крило. Також таліби мають окремий підрозділ бойовиків, що в багатьох країнах визнаний терористичним угрупуванням.

Чому ж мусульмани в Афганістані бояться мусульман, які походять з Афганістану і виступають за свободу від іноземного диктату? Упродовж другої половини XX століття у цій країні неодноразово відбувались перевороти і захоплення влади то одними, то іншими лідерами. Був час, коли країна мала хоча й авторитарні, проте світські уряди та відносну виборчу демократію. Таліби ж уперше захопили владу в країні у 1996 році. Значна частина населення спочатку підтримала їх, адже вони обіцяли боротись із корупцією, що роз’їдала цю східну країну.

Та вже скоро «Талібан» запровадив жорсткі навіть для багатьох мусульманських країн правила, що суттєво порушували права і свободи людей. Наприклад, чоловікам заборонили носити сучасний «іноземний» одяг, голити бороди, коротко стригтися тощо. Та найбільше обмеження стосувались жінок – дівчатам, старшим за 10 років, заборонили відвідувати школи, жінкам загалом не дозволяли працювати, а виходити на вулицю вони могли тільки в «бурках», що повністю закривають обличчя й тіло, та у супроводі чоловіків-родичів. Окрім того, жінки не могли ходити на підборах, розмовляти на вулиці, виходити на балкони чи показатись у вікні свого помешкання – аби не спокушати. Також «Талібан» заборонив музику, кіно і телебачення.

За порушення правил таліби жорстоко карали – могли, наприклад, побити просто на вулиці, а за манікюр з кольоровим лаком – відрубати фалангу пальця. За крадіжку – відрубували руку, а за перелюб чи вбивство – привселюдно страчували, іноді – через закидання камінням.

Життя афганських жінок у 2013-2021 роках

За останньою інформацією з Афганістану, до публічних страт у містах ще не дійшло, проте у деяких провінціях вже зачинені школи, жінки перебрались у «бурки», на ринку їм не продають товари без супроводу чоловіків і вже не пускають на роботу та в університети і просять залишатись вдома – «тимчасово». Подекуди, розповідають очевидці, таліби ввели обов’язковий податок на своє утримання, прикриваючись вченням Корану про пожертву – закят, вриваються в помешкання з вимогою їжі та нічлігу і постійно патрулюють вулиці зі зброєю в руках. Із безліччю зброї у дуже бідній країні.

Після захоплення влади талібами більшість жінок боїться втрати здобутих за минулі 20 років прав та навіть життя

«Таліби – це прояв фундаменталізму, порядок, побудований на середньовічній інтерпретації ісламу, що залежала від лідерів, які її формували на своїй ідеології. Якщо коротко, то відповідь на питання «Чому вони такі?» проста: «Тому що вони такі». Саме так вони уявляють соціальний порядок», – каже Ігор Семиволос.

Сходознавець додає, що у випадку талібів випадає говорити радше не про закони шаріату, де права жінки певною мірою захищені, а про звичаєве право, що існувало ще до шаріату, про племінний порядок.

«Це система, де є вождь, який визначає правила і те, як мають поводитись члени племені, і жорстко карає за будь-які порушення. Зазвичай, покарання дуже жорстокі саме для того, щоб забезпечити своє домінування. Для систем, де діє звичаєве право, навіть шаріат був би кроком уперед. У шаріаті про права таки ідеться, а тут – абсолютне свавілля», – каже Ігор Семиволос.

Афганістан межує з Пакистаном, Іраном, Таджикистаном, Узбекистаном, Туркменістаном, Індією і Китаєм. Представники усіх цих національностей, а також десятків місцевих етнічних груп (племен) живуть на території країни. На думку сходознавця, нічого доброго від талібів їм очікувати не варто.

«Хріново їм буде, тут навіть нема що говорити. До того ж, ці етнічні групи не спроможні чинити опір по-серйозному, тож вони призвичаються жити при талібах», – каже він.

«Нью-Талібан»

Після захоплення влади у Кабулі представники «Талібану» провели прес-конференцію, на якій сказали, що боротимуться з корупцією, наркотрафіком (Афганістан виробляє понад 90% світового героїну) і навіть дозволять жінкам вчитись і працювати «у межах ісламського права». Утім, на думку Ігоря Семиволоса, теза про те, що таліби змінились і зрозуміли свої помилки, є просто вигідною для західного суспільства.

«Американці уклали угоду з «Талібаном», а вони ж не могли підписати її з абсолютними людожерами – так не випадає, тому і говорять, що таліби змінилися. Важко сказати, чи вони зрозуміли, чи стали хитрішими і використовують м’яку риторику, щоб їх визнали, і знову будуть поводити себе, як завжди – як дикуни з відмовою від будь-якої культури, окрім племінної. Я схиляюсь до думки, що змін немає. Хіба на рівні риторики керівництва. На середньому рівні і на рівні виконавців все так, як було у XIV столітті», – вважає Ігор Семиволос.

Він додає, що наразі ніхто, окрім представників уряду талібів, не може сказати, як вони поводитимуться далі і які правила встановлять. Поки що вони заявили про перегляд законодавства Афганістану і шкільної програми в країні на відповідність правилам шаріату.

«Думаю, вони дивитимуться, як на них реагуватимуть. Якщо критика зростатиме і від співпраці відмовлятимуться, то вони казатимуть «ой, це був інцидент, винні покарані». Якщо ж усе спускатимуть на гальмах, то вони продовжуватимуть закручувати гайки, як їм захочеться. У них в головах бігають таргани розміром із слона. Які це таргани і що вони хочуть – ніхто не знає, навіть країни, в яких шаріат є формою правління і які у 90-ті роки визнавали владу талібів в Афганістані. Ідеться про Саудівську Аравію, ОАЕ, Пакистан тощо», – говорить Ігор Семиволос.

Окрім того, додає він, «Талібан» тісно пов’язаний із терористичним угрупуванням «Аль-Каїда». А от з ІДІЛом (терористичне і мілітаристське угрупування «Ісламська держава»), навпаки, ворогує.

«Світ платитиме талібам»

Останні новини з Афганістану говорять про те, що там вже почалась гуманітарна криза. Зараз бракує медикаментів, а невдовзі, як прогнозують світові організації, може розпочатись голод.

«Є такі прогнози. І що? Спочатку таліби створюють нестерпні умови життя, а потім весь світ буде допомагати їм. Вони крастимуть гроші і все буде добре. Це просто така політична культура. І карма», – підсумовує Ігор Семиволос.

Детальніше про те, як таліби блискавично захопили владу в Афганістані, читайте в матеріалі Талібський бліцкриґ.

* у публікації використані фото Mountain2Mountain, CSmonitor, The Sun, NYT, Vox