Україна готує у СОТ четвертий позов до РФ
Україна до кінця року готує позов проти РФ до Світової організації торгівлі щодо поставок сільськогосподарської продукції. Про це повідомила заступниця міністра економічного розвитку і торгівлі Наталія Микольська, пише «Інтерфакс-Україна».
«Ми завершуємо фінальну роботу над поданням до СОТ позову щодо сільськогосподарської продукції», - сказала Микольська журналістам під час інавгураційного економічного форуму Всесвітнього конгресу українців у Києві в п'ятницю, 25 серпня.
За її словами, позов готують до кінця 2017 року і в ньому йтиметься про ті товарні групи, де українська сторона має сильну доказову базу і за тими товарними позиціями, де українські виробники готові надати конкретні факти.
Заступниця міністра зазначила, що це четвертий позов України до РФ. «Щодо залізничного обладнання ми просуваємося, щоб отримати рішення СОТ за відповідним позовом до кінця цього року», - додала вона.
Як відомо, Україна у вересні 2016 року направила запит про консультації з Росією в СОТ щодо обмежень транзиту українських товарів через територію РФ. Однак консультації, які пройшли в листопаді, закінчилися безрезультатно.
Подання запиту на консультації є першим етапом подання позову, провал консультацій протягом 60 днів надає можливість ініціювати створення панелі арбітрів, чим Україна й скористалася у середині лютого 2017 року. Тоді РФ заблокувала скликання панелі. У разі повторної заявки рішення про скликання групи експертів приймається автоматично.
На початку липня 2016 року Володимир Путін вніс зміни до свого указу про заходи щодо гарантування економічної безпеки і національних інтересів РФ при здійсненні міжнародних транзитних перевезень вантажів з території України. Указ встановлював, що міжнародні транзитні автомобільні та залізничні перевезення вантажів з території України на територію Казахстану через російську територію здійснюються лише з території Білорусі.
У своїй скарзі до СОТ Україна оцінила скорочення експорту українських товарів на ринки країн Центральної, Середньої Азії та Кавказу в першому півріччі 2016 року через такі дії РФ у 35,1%, зокрема до Казахстану - на 45,5%. Втрати експорту товарів до Казахстану (річні) та Киргизстану (за другу половину року) оцінюються в обсязі близько $400 млн, що сформує додаткові втрати ВВП в розмірі 0,3%.
Нагадаємо, РФ скасувала режим зони вільної торгівлі щодо України, ввела продовольче ембарго і обмеження на транзит українських товарів. Український уряд у відповідь ввів дзеркальні торгові санкції проти РФ, за винятком обмеження транзиту, і заявив про намір подати скаргу до СОТ. Наприкінці вересня 2016 року Європейський Союз направив до СОТ офіційний лист про намір приєднатися, як третя сторона, до позовів, що їх подала Україна щодо торговельних і транзитних обмежень з боку Російської Федерації.