Україна і Росія продовжили угоду про транзит нафти до Європи на 10 років

Транзит російської нафти через український нафтопровід вимушено призупинили у квітні 2019 року через її забрудненість

15:35, 3 грудня 2019

«Укртранснафта» продовжила контракт на транзит російської нафти через нафтотранспортну систему України до Європи на 10 років – до 1 січня 2030 року. Відповідний договір підписали 3 грудня генеральний директор АТ «Укртранснафта» Микола Гавриленко та віце-президент ПАТ «Транснефть» Сергій Андронов в рамках Міжнародної конференції «Енергетика у ХХІ столітті» у Загребі.

«Підписання документу відбулось відповідно до рішення акціонера АТ "Укртранснафта" – НАК "Нафтогаз України" від 27 листопада 2019 року. Окрім пролонгації договору, додаткова угода між АТ "Укртранснафта" і ПАТ "Транснефть" актуалізує низку його положень з врахуванням поточного стану змін на ринку послуг з транспортування нафти в регіоні», – йдеться в повідомленні прес-служби «Укртранснафти» на Facebook.

Базові принципи співробітництва між АТ «Укртранснафта» та ПАТ «Транснефть» залишились без змін, зокрема порядок оплати послуг і механізм взаємодії на рівні технічних служб двох нафтотранспортних операторів.

Нагадаємо, що у квітні 2019 року «Укртранснафта» припинила транзит російської нафти через магістральний нафтопровід «Мозир-Броди» (МН «Дружба») через її забруднення. До того транзит російської нафти нафтопроводом «Дружба» зупинила Польща. Через призупинку транзиту російська «Транснефть» виплатила «Укртранснафті» компенсацію у розмірі 3,5 мільйона євро.

Додамо, що Україна намагається укласти з Росією довгостроковий контракт на транзит газу терміном на 10 років з фіксованими обсягами транзиту, а також відповідальністю сторін за порушення угоди. За словами Олексія Оржеля, Україна зацікавлена у збереженні доходів від транзиту російського газу, однак готова до його припинення.

За наполяганням України та ЄС, новий контракт мають укласти за європейськими правилами. Для цього в Україні ухвалили закон про анбандлінг «Нафтогазу», який передбачає створення незалежного від «Нафтогазу» Оператора ГТС. Тим часом дочірня компанія «Газпрому» Nord Stream 2 AG будує «Північний потік-2», за допомогою якого Росія зможе транспортувати газ до Європи в обхід України, унеможлививши отримання державою транзитних доходів. Щороку транзит приносить Україні 3 мільярди доларів.